www.ovdim.org.il

עובד זר סיעודי מתפטר יחויב במתן הודעה מוקדמת ארוכה

דרגו את המאמר

בג"צ 1834/09 | בג"צ 6583/10 | בג"צ 6771/10

 

עובדים זרים המועסקים בתחום הסיעוד יהיו מחויבים במתן הודעה מוקדמת ארוכה טרם עזיבת עבודתם, וזאת מעבר לקבוע כיום בחוק הודעה מוקדמת לפיטורים והתפטרות. כך קבע בג"צ במסגרת פסק דין אשר ניתן על ידו ואשר עסק במצוקה קשה עליה העידו קשישים סיעודיים.


לאחרונה, במסגרת עתירה אשר הוגשה על ידי ארגון "קו לעובד", שביקשה להגן על זכויות עובדים זרים, בג"צ ביטל את "הסכמי הכבילה" אשר מנעו מעובדים זרים לעזוב את מעסיקיהם היות ואשרת השהייה שלהם הותנתה בעבודה אצל מעביד ספציפי. בעקבות הפסיקה הנ"ל, נוצר מצב בו עובדים נוטשים את מעסיקיהם הקשישים - הנמצאים במצב בריאותי קשה ביותר - ומותירים אותם למעשה אל מול שוקט שבורה.

 

אי לכך, מספר מעסיקים סיעודיים חברו ביחד עם עמותות שונות והגישו עתירה לבג"צ אשר ביקשה להסדיר את הסוגיה. במסגרת העתירה נטען כי יש לקבוע נוהל מחייב בנוגע למתן הודעה מוקדמת, הודעה אשר תוכל לאפשר לקשיש הסיעודי למצוא מחליף למטפל העוזב.

 

המדינה מציגה נוהל ארעי מחייב

 

בתגובה, המדינה הודיעה כי גובש נוהל זמני בעניין זה על ידי משרד הפנים, משרד המשפטים ומשרד התמ"ת. לטענת המדינה, מדובר בנוהל אשר יחייב עובד סיעודי להעניק למטופל הודעה מוקדמת ארוכה טרם עזיבתו. המדינה הדגישה עוד כי עסקינן בנוהל זמני אשר יוותר על כנו עד אשר תוסדר חקיקה בעניין זה.

 

המדינה הדגישה כי היא רואה חשיבות של ממש במתן הודעה מוקדמת ארוכה מראש על ידי העובד הזר, באופן אשר יאזן כראוי בגין זכויותיו של העובד לחופש העיסוק מחד, לבין זכויותיו של הקשיש הסיעודי לדאגה למצבו הבריאותי מאידך. על פי הנוהל אשר הוצג בפני בית המשפט, עובד זר יהיה מחויב לתת הודעה מוקדמת להתפטרותו בהתאם למפתח הבא:

 

תקופת העבודה ההודעה המוקדמת
עד שלושה חודשים שבוע
בין ארבעה חודשים לשישה חודשים שבועיים
בין שבעה חודשים לשנה שלושה שבועות
שנה ומעלה חודש

 

כמו כן, מהממשלה נמסר כי המשרדים ממשיכים לפעול ביחד על מנת לקבוע תקנות אשר יסדירו את הנוהל באופן ברור ונהיר. העותרים טענו כי הנוהל מהווה התחלה של הבנת הבעיה, אך הוא איננו מספק. לטענתם, היות וקשישים סיעודיים עלולים להימצא בסכנת חיים של ממש בשל עזיבת המטפל הזר, יש לקבוע הודעה מוקדמת ארוכה עוד יותר.

 

השופט רובינשטיין התייחס לדברים והדגיש כי הוא מבין היטב את מצוקתם של הקשישים הסיעודיים בשל נטישתם על ידי מטפלים זרים לאור ההלכה האחרונה. עם זאת, השופט הדגיש כי הבג"צ אשר ניתן במסגרת עתירת ארגון "קו לעובד" הינו "הלכה חשובה אשר מטרתה להגן על זכויות עובדים יסודיות". אי לכך, קבע השופט, הנוהל הארעי הינו ראוי והוא יאפשר למשרדי הממשלה לגבש חקיקה מתאימה, בין השאר לאור ביצוע הנוהל בפועל ובדיקת השלכותיו.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - התפטרות

העובד התפטר עקב העתקת מקום המגורים לרגל נישואיו ודרש פיצויים

המעסיק התחייב לשלם פיצויי פיטורין לעובד שהתפטר לרגל נישואיו והעתקת מקום מגורים, לאחר התקופה הממושכת שבה הוא עבד אצלו 

האם מעבר מסניף לסניף היה עילה להתפטרות עם פיצויי פיטורים?

מעסיק העביר עובדת מסניף אחד לסניף אחר. האחרונה התפטרה בשל הרעת תנאים. האם היא תזכה בפיצויי פיטורים? 

האם מעסיק זכאי לפיצויים בעקבות עזיבה של עובד ללא חפיפה מסודרת?

האם מעסיק זכאי לקבל פיצויים מעובד לשעבר אשר עזב את עבודתו מבלי לערוך חפיפה מסודרת למחליף? 

אולטימטום למעסיק והתפטרות לאלתר - פיצוי בגין אי מתן הודעה מוקדמת

האם ניתן לחייב עובד אשר נוטש את העבודה בתשלום פיצויים בגין אי מתן הודעה מוקדמת? האם הדברים תקפים לגבי עובדת סיעודית? 

עובד זר סיעודי מתפטר יחויב במתן הודעה מוקדמת ארוכה

האם עובדים זרים סיעודיים יחוייבו במתן הודעה מוקדמת ארוכה לפני התפטרות, מעבר לקבוע בחוק? 

האם ינון מגל התפטר בגין התנכלות מצד מנהלי הערוץ הראשון?

מגיש מהדורת מבט בארבע השנים האחרונות, יגל מגל, התפטר מתפקידו. מהי הסיבה להתפטרות? 

בית המשפט מאשר פיטורי נגד בצה"ל - אך מעביר ביקורת על הפקודה

"האם ישנו פורום שבו יושבים יחד, אדם אל אדם ולא רק נייר אל נייר, המפקדים הישירים עם הממונים החיילים המקצועיים, ומלבנים את הדברים, שעה שבגורל איש הקבע עסקינן? במישור הכללי, אם כן, יש לכאורה צורך בשידוד מארג ההערכות כך שייקבע מקומה של ההערכה החילית הרוחבית - שעל פני הדברים יש טעם והיגיון בקיומה - אל מול חוות הדעת של המפקדים הישירים, וכן "מקומן הגיאומטרי" של אלה האחרונות, ובעיקר כיצד נערך הממשק ביניהן"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.