www.ovdim.org.il

אולטימטום למעסיק והתפטרות לאלתר - פיצוי בגין אי מתן הודעה מוקדמת

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

חוקי העבודה בישראל קובעים כי אין להפסיק עבודה באופן מיידי, לא בצעד של התפטרות ולא בצעד של פיטורים. חוק הודעה מוקדמת להתפטרות ופיטורים קובע את פרק הזמן שיש להודיע מראש לפני הפסקת עבודה. במקרים בהם אדם מתפטר לאלתר, מבלי שהוא מעניק למעסיקו הודעה מוקדמת, ייתכן והוא ייאלץ לשלם לאחרון פיצויים בגין מהלכיו. דהיינו, פיצוי בגין התפטרות מיידית והותרת המעסיק חסר אונים. במקרים כגון דא, בית הדין לעבודה נדרש לבחון את מהות הפסקת העבודה ואת האופן שבו בוצע האקט שהביא לניתוק מערכת היחסים בין הצדדים.

 

      קראו עוד על זכויות עובדים סיעודיים:

 

הלכה פסוקה היא כי מהלך של התפטרות או פיטורים צריך לבוא לידי ביטוי באופן אשר איננו משתמע לשני פנים. אכן, לא צריך לשמוע בהכרח את המילים "אני מתפטר" או "אתה מפוטר". עם זאת, הדברים צריכים להיות ברורים ונהירים. בתי הדין לעבודה פסקו לא אחת כי "הדיבור באשר להפסקת יחסי העבודה צריך להיות חד משמעי". יש לציין כי מעשיו של המתפטר או המפטר הם אשר קובעים את מהות המהלך, ולא כיצד ראה זאת הצד השני. למשל, אם המעסיק לא התכוון לפטר את העובד, אך העובד "ראה את עצמו כמי שפוטר", אין בכך די בכדי להקים לאחרון זכות לתבוע פיצויי פיטורים ממעסיקו לשעבר.

 

תופעות של זניחת עבודה על ידי עובדים סיעודיים הפכו לנפוצות יותר ויותר. קשישים רבים, אשר מוצאים את עצמם לא אחת אל מול שוקת שבורה, הגישו לאחרונה עתירה לבג"צ בעניין. בג"צ קיבל את עתירתם וקבע כי עובד זר סיעודי צריך לתת הודעה מוקדמת ארוכה בהתאם לרגישות העבודה המבוצעת על ידו.


עובדת סיעודית נטשה את עבודתה


במקרה דנן, העובדת הסיעודית טענה כי היא פוטרה מעבודתה. לטענתה, בסמוך לקראת "פיטוריה" היא פנתה לעמותת "קו לעובד" וקיבלה סקירה אודות הזכויות המגיעות לה ממעסיקה. לאחר מכן, נציגת "קו לעובד" פנתה בהתאם לבתה של המטופלת וביקשה את פירעון מלוא הזכויות הרלבנטיות עבור העובדת. העובדת טענה כי בתה של המטופלת סירבה להתייחס לתביעותיה ואף "זלזלה בהן". כמו כן, נטען כי היא פוטרה לאלתר בעקבות האירועים המתוארים לעיל.


המטופלת ובתה טענו כי אין לקבל את גרסתה של העובדת הסיעודית מכל וכל. נטען כי האחרונה התפטרה מעבודתה באופן פתאומי, מעכשיו לעכשיו, וזאת ללא שניתנה למטופלת הודעה מוקדמת. הנתבעת ובתה טענו כי בשלב מסוים, ולאחר שנים של עבודה משותפת, העובדת הסיעודית הציגה דרישה לתשלום סך של כ-47,000 שקלים באופן מיידי. בתה של המטופלת טענה כי כאשר היא ביקשה להבין את מהות החוב, העובדת לא השכילה להציג טענות רלבנטיות שניתן היה להתייחס אליהן ברצינות.


להיפך, נטען כי העובדת איימה והתנתה את תשלום הסכום בהמשך עבודתה. בתה של המטופלת טענה כי יום לאחר מכן היא ביקשה לברר מול התובעת את טענותיה בדבר החוב, אך זו בתגובה סירבה להתייחס לדברים לגופם ואף נטשה את עבודתה לאלתר.


בית הדין לעבודה בחן את נסיבות המקרה וקבע כי לא הוכח שהעובדת הסיעודית פוטרה על ידי מעסיקתה. אכן, העובדת השכילה להוכיח הפרשי שכר שונים שהגיעו לה מחמת עבודתה. עם זאת, לא הוכח שהמעסיקה לא התכוונה לשלם את החוב כנדרש ו/או שהיא התכחשה לדברים. למעשה, המעסיקה ביקשה להתחקות אחר החוב ולהבין את מהותו. העובדת, במקום להעניק לנתבעת הזדמנות לתקן את הלקויים, זנחה את עבודתה באחת. אי לכך, בית הדין לעבודה קבע כי ניתן לחייב את התובעת בתשלום דמי הודעה מוקדמת לנתבעת, וזאת בשל התפטרות מיידית ללא הודעה מראש.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - התפטרות

המעסיק התחייב לשלם פיצויי פיטורין לעובד שהתפטר לרגל נישואיו והעתקת מקום מגורים, לאחר התקופה הממושכת שבה הוא עבד אצלו 

מעסיק העביר עובדת מסניף אחד לסניף אחר. האחרונה התפטרה בשל הרעת תנאים. האם היא תזכה בפיצויי פיטורים? 

האם מעסיק זכאי לקבל פיצויים מעובד לשעבר אשר עזב את עבודתו מבלי לערוך חפיפה מסודרת למחליף? 

האם ניתן לחייב עובד אשר נוטש את העבודה בתשלום פיצויים בגין אי מתן הודעה מוקדמת? האם הדברים תקפים לגבי עובדת סיעודית? 

האם עובדים זרים סיעודיים יחוייבו במתן הודעה מוקדמת ארוכה לפני התפטרות, מעבר לקבוע בחוק? 

מגיש מהדורת מבט בארבע השנים האחרונות, יגל מגל, התפטר מתפקידו. מהי הסיבה להתפטרות? 

"האם ישנו פורום שבו יושבים יחד, אדם אל אדם ולא רק נייר אל נייר, המפקדים הישירים עם הממונים החיילים המקצועיים, ומלבנים את הדברים, שעה שבגורל איש הקבע עסקינן? במישור הכללי, אם כן, יש לכאורה צורך בשידוד מארג ההערכות כך שייקבע מקומה של ההערכה החילית הרוחבית - שעל פני הדברים יש טעם והיגיון בקיומה - אל מול חוות הדעת של המפקדים הישירים, וכן "מקומן הגיאומטרי" של אלה האחרונות, ובעיקר כיצד נערך הממשק ביניהן"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.