www.ovdim.org.il

האם העברת עובדת ניקיון למקום עבודה מרוחק היא הרעת תנאים?

דרגו את המאמר

שיבוץ עובד למקום עבוד האחר מהווה לעיתים הרעת תנאים


עובדי הניקיון והאבטחה הוגדרו לא פעם כעובדים מוחלשים אשר זכויות המגיעות להם מופרות חדשות לבקרים. חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) ביטאה זאת יפה במכתב פתוח אשר שלחה לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ – "מדובר בפנים אשר מאחורי דו"חות המוסד לביטוח לאומי והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. גופים אלו מדווחים מדי שנה על גידול בשיעור של עניים עובדים. מדו"חות אלו עולה כי קרוב למחצית מהעניים עובדים. ביניהם גם המנקה אשר מנקה את משרדך מדי יום".

 

עובדי ניקיון רבים אינם מועסקים באופן ישיר על ידי העסק אותו הם מנקים. פעמים רבות, בעלי העסקים מתקשרים עם חברות כוח אדם המציבות מנקים במקום העבודה על בסיס שעות מתואמות. במקרים בהם בעל העסק אשר מקבל את השירות אינו מרוצה מעובד הניקיון, יכול הוא לפנות לחברת כוח האדם וזו תספק עבורו מנקה חלופי.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לא מדובר בפיטורים ועל חברת כוח האדם מוטל למצוא לעובד הניקיון מקום חדש. במידה ואין היא מוצאת עבורו מקום חדש, והיא מעוניינת לפטרו, עליה לשאת בתשלום פיצויי פיטורים (לפי זכאותו של העובד מכוח חוק פיצויי פיטורים).


בעד"מ 1011/04 א. דינמיקה שירותים בע"מ נ. וורנין, ובע"ע 1323/02 חזין ואח' נ. תנופה שירותים כ"א ואחזקות 1991 בע"מ, מופיעות ההלכות המנחות בעניין זה.

 

על פי פסקי דין אלו, קבלן ניקיון עשוי להיות מחויב בפיצויי פיטורים גם אם העובד נשאר באותו מקום עבודה, וזאת במידה וקיים חשש כי המשך העסקתו באותו מקום עלולה להיות תוך כדי הרעת תנאי עבודה (לדוגמא, חילופים בקבלני כוח האדם כאשר הקבלן המחליף לא יקיים כראוי את חובותיו כמעביד).
 

במקרים בהם קבלן ניקיון דורש מעובד להפסיק את עבודתו במקום אחד, ולהתייצב במקום עבודה אחר באופן שגורר הרעת תנאים - אי הסכמת העובד להעברה הינה התפטרות בדין מפוטר. יש לציין כי נסיבותיו של כל מקרה הינן שונות ובית הדין לעבודה בוחן את הסוגיה המונחת לפניו באופן ספציפי ועל פי העדויות והראיות הרלבנטיות.

 

מעבר מירושלים לבית שמש


האם במקרים בהם שיבוצו החדש של העובד מהווה הרעת תנאים מוחשית במקום העבודה, רשאי עובד הניקיון לסרב? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה. מדובר בעובדת ניקיון בסניף בנק דיסקונט אשר המרחק בין מקום העבודה שלה לבינה עמד על 20 דקות של נסיעה באוטובוס.

 

בעקבות אי שביעות רצון מצידו של מנהל סניף הבנק, החליטה מעסיקתה של העובדת להעביר אותה למקום עבודה חדש. החברה בחרה לשבץ את העובדת במקום עבודה אשר דורש ממנה נסיעה יומיומית של כשעה וחצי (לכל כיוון) בתחבורה ציבורית.

 

בבית הדין הארצי לעבודה נבחנה לא פעם השאלה - באלו מקרים מהווה שינוי מקום העבודה מרחק גדול מדי אשר מקים עילה להתפטרות בדין מפוטר. לדוגמא, בדב"ע נו/3-228 רשת מעונות מרגלית נ' עליזה כהן, נקבע כי שינוי עבודה מאשקלון למעון בבני עייש, אשר מרוחקת 27 ק"מ מאשקלון, מהווה הרעת תנאים. בעניין כהן דובר על אם לשלושה ילדים אשר התבקשה להיטלטל לעבודתה בכל יום בשלושה אוטובוס (כל כיוון).

 

במקרה דנן, מדובר במעבר בין מקום עבודה בירושלים למקום עבודה בבית שמש. בית הדין לעבודה ציין כי המרחק בין ירושלים לבית שמש דומה למרחק בין אשקלון לבני עייש. התובעת אמנם לא הוכיחה מהו המרחק בין התחנה המרכזית בבית שמש לסניף בנק דיסקונט בבית שמש.

 

עם זאת, סביר להניח שמעבר לאוטובוס האחד בו נהגה התובעת לנסוע לעבודתה, היא היתה נזקקת לצורך הגעה לסניף בנק דיסקונט בבית שמש, בנוסף לאוטובוס בין עירוני בין ירושלים לבית שמש, לאמצעי תחבורה נוסף בתוך בית שמש.

 

מכל מקום, גם בהעדר הוכחה ברורה לכך, אנו סבורים שדי בעובדה שהתובעת נדרשת לנסיעה בינעירונית שאינה עניין של מה בכך, כדי להוות הרעת תנאים מוחשית.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.