www.ovdim.org.il

עובדת מחליפה, החתומה תחת חוזה לתקופה קצובה, נכנסה להריון - האם ניתן לפטר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

עובדת מחליפה נכנסה להריון – האם מותר לפטר?


צ"ו 61283-10-10


חוק עבודת נשים קובע שורה של הגנות על זכויות נשים בעבודה, בין השאר על עובדות אשר נמצאות בהריון. לדוגמא, החוק קובע כי במידה ועובדת מועסקת במקום העבודה חצי שנה לפחות, פיטוריה אינם אפשריים אלא אם הם נעשים באישור הממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ"ת.

 

האם עסק צריך לבקש אישור לפטר עובדת בהריון, אשר הועסקה אצלו כשישה חודשים וחצי בלבד, וזאת למרות שעסקינן בהעסקה לתקופה קצובה לשם החלפת עובדת אחרת אשר יצאה לחופשת לידה? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.
 

המסגרת המשפטית


סעיף 9(א) לחוק עבודת נשים קובע כי מעביד אינו רשאי לפטר עובדת בהריון, אשר טרם יצאה לחופשת לידה, וזאת כל אימת שלא ניתן לכך היתר כאמור. היתר לפיטורי אישה בהריון לא יינתן למעסיק במידה והפיטורים היו, לדעת הממונה, קשורים בהריון העובדת. תכליתו של סעיף זה הינה איסורי פיטורים בהריון ללא היתר וקיומו בא למעשה לעולם על מנת להגן על נשים בשל העובדה שהן סובלות מהפליה בעבודה בעת הריונן. עם זאת, תיקון 39 לחוק עבודת נשים בא להקל מעט על המעסיקים ולצמצם את תכולתו (המעט "דרקונית") של סעיף 9.

 

      קראו עוד בתחום:


על פי סעיף 9 הנ"ל, לאחר התיקון, פיטורים הינם גם אי חידוש חוזה עבודה לתקופה קצובה אשר אינו אחד מן הבאים – חוזה עבודה לתקופה קצובה של שנה או יותר, או חוזה עבודה לתקופה קצובה של פחות מ-12 חודשים אשר האריך או חידש תקופת העסקה קודמת. למעשה, סעיף זה צמצם את מסגרת הפיטורים אשר באים תחת הגדרת הפיטורים לפי חוק עבודת נשים, וזאת כאשר הם נעשו במסגרת חוזה לתקופה קצובה אשר הייתה קצרה משנה.


הרציונאל מאחורי התיקון הנ"ל היה להעניק מענה למקרים בהם עובדות בהריון הועסקו מראש בתפקידים של מילוי מקום, תקופות עונתיות, או "תפקיד קצוב בזמן". עם זאת, על מנת למנוע מהמעסיק לנצל את האמור, ולפצל הסכמי העסקה לתקופות קצובות בנות פחות משנה, הסעיף מתייחס באופן פרטני לחוזה לתקופה קצובה אשר האריך תקופת העסקה קודמת.


החליפה עובדת בחופשת לידה ונכנסה להריון


במקרה אשר הונח לפתחו של בית הדין לעבודה, טענה אישה כי היא פוטרה מעבודתה בעודה בהריון, וזאת שלא כדין. המעסיקה טענה, לעומת זאת, כי עבודתה של העובדת הופסקה לאחר שזו הועסקה לתקופה קצובה בלבד, לשם החלפת עובדת אשר יצאה לחופשת לידה. אי לכך, טענה הנתבעת, לא מדובר בפיטורים אשר הצדיקו מתן היתר מאת הממונה לחוק עבודת נשים.


בית הדין לעבודה קיבל את עמדת המעסיקה ודחה את התביעה בכל הנוגע לחוק עבודת נשים. בפסק הדין צוין כי התובעת חתמה על חוזה עבודה לתקופה קצובה של חצי שנה, לשם החלפת עובדת אחרת אשר יצאה לחופשת לידה. אכן, עבודתה של התובעת הוארכה ב-20 ימים נוספים, אך בית הדין קיבל את טענת המעסיקה לכך שהארכת החוזה נעשתה על מנת לאפשר חפיפה ראויה לעובדת אשר שבה מחופשת הלידה.

 

קרי, עסקינן בחוזה עבודה לתקופה קצובה הפחותה מ-12 חודשים. בית הדין קבע כי התובעת ידעה מראש כי העסקתה הינה לתקופה קצובה של חצי שנה בלבד. כמו כן, היא ידעה כי מדובר בהעסקה לשם החלפת עובדת אשר יצאה לחופשת לידה. צוין כי אכן תקופת ההעסקה הוארכה מעבר לששת החודשים המקוריים, אך זו רק בשל הצורך המתן חפיפה. אי לכך, נקבע כי פיטוריה של התובעת לא הצדיקו פניה לממונה על חוק עבודת נשים לקבלת היתר. החוזה היה לתקופה קצובה ולא לשם עקיפת הוראות חוק עבודת נשים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.