www.ovdim.org.il

פיצויים בגין הפרשי שכר וימי חופשה לעובדת סיעודית מסרי לנקה

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 2.5 מתוך 5

העובדת הסיעודית מסרי לנקה תפוצה על ידי זוג הקשישים

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קבע כי קשיש ואשתו המנוחה ישלמו את הפרשי שכרה של עובדת זרה, תושבת סרי לנקה, בגין דמי חופשה, תשלום הנופל משכר מינימום, גמול עבודה במנוחה השבועית, והלנת שכר.

התובעת, עובדת סיעודית, ציינה בתצהירה כי עבדה בביתם של בני הזוג בין התאריכים 20.9.07 ועד יום 15.6.08, היינו תקופה של 8 חודשים ו- 25 ימים. במהלך עבודתה, טיפלה התובעת בקשישה כאשר זו האחרונה סובלת ממחלת האלצהיימר.

 

הטיפול בקשישה כלל את רחיצתה, החלפת בגדיה, מתן תרופות והכנת אוכל, כאשר למעשה יום עבודתה החל ביקיצת הקשישה והסתיים עם לכתה של זו לישון (מכאן הדרישה לתשלום בעבור שעות נוספות). זאת ועוד, למרות שלא סעדה המטפלת את בעלה של הקשישה, מצא בית המשפט לנכון לציין כי היא העניקה לו שירותים לרבות ניקיון הבית וחדרו, הכנת מזון, וכיבוס בגדיו. שירותים אלו ניתנו לו בתדירות יום-יומית ובאופן אישי. בפועל, ככל שהדברים אמורים ביחסים בין התובעת לקשיש, שימשה התובעת כעובדת משק בית לכל דבר וענין.

 

זכויות עובדים זרים

ענף הבנייה מפלה עובדים זרים

אפליה ואי שיוויון בעבודה

גברים מרוויחים כמעט 60% יותר מנשים בתפקידי שכירים

רפורמה בהעסקת עובדים זרים בענף הבנייה


ישנה עם הקשישה באותו חדר - האם שעות אלו הינן שעות עבודה?

 

מאפיין נוסף של עבודתה של התובעת בביתם של הקשישה ובעלה היה לינתה בחדר אחד עם האישה, על כך לא הייתה מחלוקת בין הצדדים. המחלוקת בבית המשפט נבעה מן השאלה - האם יש לראות בשעות לינה אלו, אשר הופרעו תכופות על ידי הקשישה הסיעודית (אגב דיבורים מתוך שינה והשלכת כריות) כשעות בהן עבדה התובעת או לא.

 

התובעת העידה כי נדרשה לטפל בקשישה כל הלילה, אולם בחקירתה הנגדית עלה כי לא נדרשה לטפל בה אלא זו האחרונה הפכה את שינתה לנים לא נים.

 

אף כי אין חובה להלין עובד זר בחדר מגורים לבדו ויתכן שתנאי מגורי התובעת לא היו הולמים, אין בהם כדי להפוך את שעות השינה - גם אם לא היו טובות - לשעות עבודה, שכן בפועל לא נדרשה התובעת לבצע עבודות טיפול כלשהן בקשישה או להיות בכוננות כלשהי לשם מתן טיפול.

 

יחסי עובד-מעביד?


שאלה נוספת שעמדה בליבו של הדיון המשפטי הייתה בין מי למי מתקיימים יחסי עובד מעביד במקרה דנן. התובעת טענה כי האישה, בעלה ובנם היו מעסיקיה, ואילו הנתבעים טענו כי מעסיקתה הייתה חברת הסיעוד "מתן". בית המשפט דחה את טענתם של הנתבעים וקבע כי אחריותה של "מתן" כמעבידה התפרש רק על החלק ממשרתה אשר תשלום בעבורו מומן על ידי גמלת הסיעוד ששולמה לקשישה.

 

יתרת שכרה שולמה על ידי הנתבעים, מכיסם הפרטי, כאשר מעסיקיה על פי בית המשפט היו האישה ובעלה, אשר אותם סעדה.


אי לכך, קבע בית המשפט כי על הקשיש ועזבונה של אשתו לשלם לתובעת הפרשי שכר, גמול עבודה במנוחה שבועית ופיצויי הלנת שכר.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.