www.ovdim.org.il

זכויות עובדים זרים

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

בישראל יש כידוע מספר גדול מאוד של עובדים זרים במגוון תחומים. עובדים זרים בתחום הניקיון, עובדי סיעוד זרים, עובדי חקלאות זרים ועוד. חשוב לזכור כי לכל העובדים הללו, בין אם יש להם אשרת עבודה ובין אם לאו, יש זכויות שהם חייבים לקבל. כאשר מעבידים לא נותנים לעובדים הזרים את הזכויות הבסיסיות שלהם, מלבד הפן המוסרי, הם גם עוברים על החוק. חשוב מאוד להדגיש כי חוקי העבודה במדינת ישראל חלים כמובן על כל עובד ללא קשר למינו או לאזרחותו.

החובה בהיתר

חשוב לזכור קודם כל כי על מנת להעסיק עובד זר, יש לקבל היתר לכך מאת הממונה על יחידת הסמך לעובדים זרים במשרד התמ"ת. כל מי שמעסיק עובד זר ללא קבלת היתר, עובר למעשה עבירה פלילית. אסור למעסיק לנכות מהשכר של העובד הזר את התשלום עבור אשרת העבודה!

תחולת החוקים

חוקים רבים המגנים על זכויות עובדים ישראלים, חלים ומגנים גם על עובדים זרים ואין להפלות אותם. חוק שעות העבודה והמנוחה, חוק פיצויי פיטורין ושאר החוקים והתקנות העוסקים בזכויות של עובדים וקובעים עניינים כמו חופשה שנתית, ימי מחלה, עובדות בהיריון ועוד - כל אלה חלים גם על מעבידים המעסיקים עובדים זרים - על מנת לשמור על הזכויות שלהם. ישנם פסקי דין רבים בנושא זה ורובם קבעו שגם עובדים זרים זכאים לזכויות הבסיסיות הללו. יש לציין כי תחולת החוקים היא גם על עובדים זרים המועסקים במשרה מלאה וגם על עובדים המועסקים לפי שעות.

ענפי הסיעוד, החקלאות והבנייה

בענף הסיעוד למשל (כמו בענפים נוספים) יש לתת לעובדים שכר מינימום על פי המצוין בחוק ובהתאם למועד המצוין בחוק. כמו כן יש להעניק לעובדים תשלום עבור שעות נוספות, מגורים הולמים, יום מנוחה שבועי, חופשה שנתית על פי החוק, ימי מחלה, ימי הבראה ודמי פיצויים במידה והם מפוטרים מעבודתם. כמו כן, על פי החוק בישראל, הדרכון חייב להיות בידי בעליו (העובד הזר) ולא בידי אף אחד אחר (למשל המעסיק). יש לנסח חוזה עבודה ולהוציא לעובדים תלושי שכר באופן מסודר ועל פי המקובל.

גם בענפי החקלאות והבנייה (ובענפים נוספים), על המעסיק לתת לעובד הזר את כל זכויותיו הבסיסיות - שכר מינימום, תשלום בזמן, חופשה שנתית, דמי הבראה וימי מחלה, הודעה מוקדמת במקרה של פיטורים ועוד. בעבודות כמו חקלאות ובנייה - כדאי מאוד שהמעסיק ינהל רישום יומיומי מדויק של שעות העבודה על מנת שיוכל לחשב בצורה נכונה את כל זכויותיו של העובד. המעסיק גם חייב לבטח את העובד בביטוח בריאות כדי שיקבל טיפול רפואי במקרה של פציעה או מחלה הקשורה לעבודה.

יש לאן לפנות!

וכמובן - אם המעסיק או חברת כוח האדם המעסיקה את העובד הזר פגעה בזכויות שלו - יש תמיד לאן לפנות! ישנם מספר גופים המסייעים לעובדים זרים לשמור על הזכויות שלהם (למשל קו לעובד). ניתן גם לפנות לממונה במשרד התעשייה על זכויות העובדים הזרים במידה ונפגעו זכויות מסוימות.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.