www.ovdim.org.il

האם יש לשלם למאבטחים שכר בשיעור 150% בגין עבודה במוצאי שבת?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 2.0 מתוך 5

עבודת מאבטחים במוצאי שבת – האם 150%?


סעיף 7 לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951, קובע כי המנוחה השבועית אשר מגיעה לעובד הינה בת 36 שעות. לגבי עובדים יהודים, החוק קובע כי המנוחה כוללת את יום השבת (עובדים בני דתות אחרות – לפי הנהוג בדתם). עובדים אשר נאלצים לעבוד בימי המנוחה השבועית (מאבטחים, מלצרים וכדומה) זכאים לתשלום ביתר בגין עבודתם בימים אלו (150%).

 

המושג שבת פורש בפסיקתו של בית הדין הארצי לעבודה בזיקה למסורת ישראל. דהיינו, השבת, לעניין זכויות עובדים, מסתיימת עם צאתה במוצאי שבת. למעשה, עבודה במוצאי שבת איננה – לכשעצמה – עבודה בשבת. עובד זכאי לתשלום ביתר (בשיעור של 150%) בגין עבודה במוצאי שבת, וזאת כאשר הוא לא זכה להפסקה בת 36 שעות בטרם עבודתו במוצ"ש.

 

      קראו עוד בתחום:


כאשר המחוקק קבע רצף של 36 שעות, מדובר למעשה בהתחייבות אל מעבר האיסור שבדת לעבוד בשבת ומעבר ליום המנוחה השבועי למוסלמים, דרוזים ונוצרים. המנוחה השבועית אמנם שאולה בישראל מן הדת, אך היא נקבעה בשל שיקולים סוציאליים מובהקים. ישנם מקרים בהם עבודה במוצאי שבת איננה עובדה במנוחה השבועית וזאת כאשר קדמה לעבודה הפסקה רצופה של 36 שעות (לפי דרישת סעיף 7 לחוק).

 

למעשה, עובד המבקש תשלום ביתר בגין עבודה במוצאי שבת, נדרש להוכיח כי לגבי כל מועד ומועד שהוא לא זכה להפסקה רצופה של 36 שעות בטרם המשמרת בשבת. בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין לעבודה, נדרשו השופטים לבחון את זכאותם של מאבטחים בחברת שמירה לתשלום ביתר בגין עבודתם במוצאי שבת.

 

האם ניתן היה לקצר את המנוחה השבועית המגיעה למאבטחים?

 

חברות האבטחה טענו כי המנוחה השבועית לעובד יהודי מסתיימת בהכרח עם צאת השבת, וזאת כאשר קדמה לעבודה זו מנוחה בת 36 שעות. חברות האבטחה הוסיפו וטענו כי במקרה דנן, העובדים היו זכאים למנוחה שבועית בת 25 שעות בלבד. הנתבעות הפנו להוראותיהן של תקנות שעות המנוחה השבועית (עבודה במשמרות) (מס' 2) תשי"ב-1952.


תקנות אלו קובעות כי ישנם עובדים אשר המנוחה השבועית שלהם קצרה יותר. מדובר אפוא בעובדים המועסקים במקומות הבאים – בתי קולנוע, שירותי תחבורה ציבורית, מפעלים בהם העבודה נעשית בשתיים או שלוש משמרות, בתי חולים, בבתי הדואר בתפקידי מסירת מכתבים ומבקרים דחופים (ירושלים, תל אביב וחיפה). במקומות עבודה אלו, במידה והעובד היה במנוחה שבועית של 25 שעות לפחות, לפני צאת השבת, תעריף העבודה שלו במוצ"ש יעמוד על שכר עבודה רגיל.

 


העובדים טענו כי יש לדחות את טענת החברות וזאת משום שתקנות שעות המנוחה השבועית, אשר הותקנו מכוח סעיף 8 לחוק, לעניין עבודה במשמרות אינן שלמות. לטענתם, הלכה פסוקה היא כי יש להשלים את הנורמה שבתקנות על ידי ביצוע פעולה של השלמה. דהיינו, הוראת התקנות מחייבת ביצוע אקטיבי של פעולת השלמה, היכולה לבוא לידי ביטוי בראש ובראשונה בהסכם קיבוצי.


בית הדין קבע כי יש לקבל טענות העובדים. "אין לנו צורך להידרש למהותה של פעולת ההשלמה הנדרשת לצורך תחולתן של התקנות, באופן שמשך המנוחה השבועית יהיה קצר מ-36 שעות", נכתב בפסק הדין, "על פני הדברים, אף אין טענה לחברות כי אכן בוצעה מטעמם פעולה כלשהי, הטומנת בחובה השלמה של הוראת התקנות. לא נותר אלא לקבוע כי העובדים היו זכאים למלוא 36 שעות המנוחה השבועית, כהוראת סעיף 7 לחוק". 

 

לסיכום, נקבע כי במידה והעובדים יוכיחו (ועלה בידם להוכיח) כי הם עבדו במהלך יום שישי בשבוע, וגם במוצאי שבת, אזי הם זקוקים לתשלום ביתר בגין עבודתם במוצ"ש.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.