www.ovdim.org.il

נתונים מדאיגים מסקר שנערך בנושא דיני פנסיה וביטוח בקרב אזרחים בישראל

דרגו את המאמר

ישראלים לא מעטים אינם מקפידים על חיסכון ארוך טווח בדמות קרן פנסיה, ואזרחים רבים לא מסוגלים להפגין בקיאות בסיסית במונחים פיננסיים. כך עולה מסקר חדש אשר נערך על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בלמ"ס טוענים כי כ-28% מהאזרחים אינם מתחזקים ביטוח מנהלים ו/או קרן פנסיה. למעשה, רק למחצית מהישראלים יש קרן פנסיה ופחות מרבע מהעובדים בישראל רכשו ביטוח מנהלים.

 

עם זאת, הלמ"ס מצאה כי הישראלים חוסכים בדרכים אחרות. לדוגמא, כ-60% מהישראלים מנהלים חיסכון בבנק, 37% מהם מתחזקים קרן השתלמות ו-35% מהישראלים מחזיקים קופת גמל. לגבי קרן נאמנות, מדובר במנת חלקם של 8% מהישראלים בלבד.

 

עוד עולה מהסקר כי 14% מהישראלים משקיעים במניות או אגרות חוב. הסקר גילה "בורות" מסוימת מבחינת הציבור בישראל באשר למושגים בסיסיים בעולם הפיננסיים. לדוגמא, ישראלים רבים לא ידעו להגדיר ו/או לפרש (אף באופן שטחי לחלוטין) מונחים כגון תשואות, ריבית ואינפלציה. יודגש כי בקיאותם של הישראלים קטנה באופן משמעותי ביחס לאזרחים במדינות אחרות החברות ב-OECD.

 

לא רוכשים ביטוחים - מצב לא טוב במגזר הערבי

 

לגבי פוליסת ביטוח, סקר הלמ"ס מצביע על כך שכשליש מהציבור לא מבוטח בביטוח בריאות ו/או ביטוח סיעודי. מדובר בבעיה אשר הינה חמורה ביתר שאת כאשר העניין מתחלק למגזרים. בקרב בני המגזר הערבי בישראל, כמחצית אינם מבוטחים בביטוח סיעודי או ביטוח בריאות. 62% מבני המגזר הערבי אינם מבטחים את רכבם (50% מקרב כלל הציבור) ו-90% מהערבים אינם רוכשים ביטוח דירה (60% מקרב כלל ציבור בעלי הדירות). זאת ועוד, רק 37% מהאזרחים בישראל רכשו לעצמם ביטוח חיים. בנוגע לתכולת דירה, מדובר בביטוח אשר נרכש רק על ידי 31% מבעלי הדירות במדינה.

 

במסגרת הסקר, הוצגה לנשאלים השאלה הבאה בדרך של נכון/לא נכון - "השקעה עם תשואה גבוהה נחשבת על פי רוב כהשקעה בסיכון גבוה". 52% מהנשאלים לא השכילו לענות את התשובה הנכונה. כמו כן, למעלה ממחצית מהנשאלים לא ענו נכונה על השאלה הבאה "האם גיוון של תיק השקעות יקטין את הסיכון בו?". באשר למונח אינפלציה, 35% מהנשאלים לא ידעו כיצד מדידתה משפיעה על תפיסת יוקר המחייה.

 

הסקר המדובר נערך במקביל ב-14 מדינות המשתייכות ל-OECD. לאחר השוואת הנתונים הישראליים עם נתוני שאר המדינות, נראה כי יש הרבה עבודה מבחינת הטמעת מושגים פיננסיים בקרב הציבור בישראל. עם זאת, הסוקרים ציינו לטובה כי 84% מהישראלים אמרו שהם עוקבים אחר הוצאותיהם באופן מסודר ו-4 מכל 5 ישראלים ציין כי הוא מקפיד לשלם במועד את החשבונות הנשלחים אליו. כמו כן, 51% מהנסקרים הביעו רצון להרחיב את ידיעותיהם מבחינת מושגי יסוד בכלכלה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

קבל הצעה לקרן פנסיה / קופת גמל
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
אני מחפש:
שלח

פסקי דין וחדשות - קרן פנסיה

על פי דו"ח בנק ישראל - למבוגרים רבים בישראל אין חיסכון פנסיוני

בנק ישראל מפרסם דו"ח לפיו כ-40% מהמבוגרים בישראל אינם מחזיקים חיסכון פנסיוני... 

שכירים רבים אינם בודקים האם המעסיק מפריש עבורם כספים לפנסיה

האם המעסיק מפריש פנסיה ומדוע השכירים בישראל אינם יודעים את התשובה לשאלה זו? 

חוק יסודות התקציב מול החופש האקדמי

האם האוניברסיטה כפופה להוראותיו הדווקניות של חוק יסודות התקציב, או שמא נתון לה חופש אקדמי מבחינת קביעת משכורות ותנאי שכר? 

נתונים מדאיגים מסקר שנערך בנושא דיני פנסיה וביטוח בקרב אזרחים בישראל

מרבית הישראלים אינם מקפידים על חיסכון ארוך טווח, ואזרחים רבים לא מסוגלים להפגין בקיאות בסיסית במונחים פיננסיים... 

עתירה לבג"צ לשם ניהול קופות גמל לשכירים בניהול אישי

עמותת "הקואליציה האזרחית" וד"ר הראל פרימק הגישו עתירה לבג"צ בגין "אפליה בין שכירים ועצמאים במשק הישראלי"... 

ניכוי פרמיות ביטוח מגמלה המשולמת לגמלאי צה"ל - בקשה לתביעה ייצוגית

בית המשפט העליון ביטל הליך ייצוגי שהוגש כנגד המדינה בגין ניכוי פרמיות ביטוח מגמלת גמלאי צה"ל... 

תביעה בגין אי הפרשה של כספים למבטחים בניגוד להסכם קיבוצי

האם עובד יכול לתבוע בגין אי הפרשה למבטחים לפי הסכם קיבוצי? כיצד בית הדין לעבודה יפצה אותו לאחר עשר שנים שלא העדר הפרשה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.