www.ovdim.org.il

החלטה בבקשה לאסור פיטורי עובדי קבלן ברשות השידור

דרגו את המאמר

פיצויי בכסף במקום צו זמני

 

עיקר הבקשה אשר הונחה לפתחו של בית הדין לעבודה עסקה בהוראותיו של סעיף 12(א) לחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם, התשנ"ו-1996. האם המבקשים זכאים לסעד זמני אשר יאסור על פיטורים ויחייב את המעסיק בפועל לקלוט אותם כעובדים מן המניין?

 

המבקשים הינם שני כתבנים אשר הועסקו מטעם חברת כוח אדם בחדר החדשות של רשות השידור. התובע הועסק במקום החל מאוגוסט 2005, והתובעת מאוקטובר 2006. שני העובדים קיבלו מכתב מחברת כוח האדם המודיע על סיום עבודתם בסוף ספטמבר 2008. במכתב זה צוין כי הפיטורים נובעים בשל "השינויים החקיקתיים בסעיף 12א לחוק".

העובדים טענו כי מדובר בפיטורים שנעשו שלא כדין, וזאת משום שלא נערך להם שימוע כדין ומטרת הפיטורים הייתה להימנע מתחולת החוק והחשבתם כעובדי המעסיק בפועל. המעבידה ורשות השידור טענו מנגד כי פיטורים הינם פיטורי צמצום והם היו רשאים להביא להפסקת עבודתם של התובעים במסגרת הפררוגטיבה הניהולית שלהם.

 

בית הדין קבע כי מתן סעד אשר מטרתו הינה שינוי מצבם של העובדים, והעסקתם בפועל אצל המעסיק, איננו מצדיק התערבות בשלב כה מוקדם של בירור התביעה. למעשה, העובדים הגישו את התביעה בתור עובדי חברת כוח האדם, והם מבקשים מבית הדין שיכיר בהם כעובדי המעסיק בפועל. דהיינו, לא מדובר בסעד אשר מטרתו "לשמר" את המצב הקיים, אלא "לשנותו". בפסק הדין נכתב כי בהתחשב בראיות והעדויות אשר הוצגו בפני בית הדין, המבקשים לא הרימו את הנטל (הכבד) הדרוש להוכיח זכאות למתן צו עשה זמני.

 

      קראו עוד בתחום:

 

אכן, גישתו של בית הדין, פעמים רבות, הינה להעדיף את המעסיק האותנטי אשר משמש כמעסיק במודל המשולש של עובד-חברת כוח אדם-מעסיק בפועל. קל וחומר הדברים אמורים כאשר מטרתה של ההעסקה המשולשלת הינה לפגוע במעמדו ובזכויותיו של העובד. לדוגמא, כאשר עובדים מועסקים במשך שנים רבות באמצעות חברת כוח אדם, וזאת למרות שעבודתם הינה משרה שבאופייה הינה משרה קבועה.

 

הלכה פסוקה היא כי ניתן להתעלם במקרים אלו מהעסקה המשולשלת ולהטיל את מלוא חובות ההעסקה על המעסיק בפועל. סעיף 12א' לחוק מעגן זאת בחקיקה על ידי הגבלת העסקתם של עובדי קבלן במקום עבודה ספציפי ל-9 חודשים לכל היותר. לאחר תום תשעת החודשים הנ"ל, הופכים העובדים לעובדי המעסיק בפועל. למעשה, מדובר בסעיף המגביל את יכולתם של חברות כוח אדם ומעסיקים, להעביד עובדי קבלן לנצח בתנאים קבלן, מבלי לקבל אותם לעבודה ולהעניק להם את הקביעות המתבקשת.

 

תשעה חודשים על שום מה? על שום שתהיה למעסיק אפשרות אמיתית לבחון את התאמתו של פלוני להיות עובדו בפועל ולבחור האם הוא מעוניין להמשיך את ההתקשרות בין הצדדים. כמו כן, העובד רשאי לבחון האם הוא מעוניין לעבוד תחת המעביד הנ"ל, כעובדו בפועל, או שמא הוא מעדיף להמשיך ולהיות מועסק בחברת כוח האדם.

 

פוטרו בסמוך לתשעת החודשים - לא זכאים לשוב לעבודה

 

במקרה דנן, התובעים פוטרו בסמוך לצבירת הותק הדרוש לשם תחולת סעיף 12א' לחוק. בית הדין כי אין מקום להרחיב את תקופת תשעת החודשים (כמו שלמשל מוארכת לעיתים תקופת השנה לצורך פיצויי פיטורים), מעבר לקביעת המחוקק. בחוק המדובר לא נקבעו הסדרים חקיקתיים המותירים בידי בית הדין לעבודה שיקול דעת בעניין זה. האיזון אשר יצר המחוקק בקביעת תשעת החודשים מקיים למעשה את "עיקרון המידתיות" אשר הינו עיקרון בשל משקל של ממש ביחסי העבודה ומשפט העבודה בישראל.

 

לסיכום, נקבע כי אין ליתן לעובדים במקרה דנן סעד לחזרתם לעבודה ואו העסקתם על ידי רשות השידור. נקבע כי במידה ותביעתם של האחרונים תתקבל, ייתכן ויהיה ניתן לפצותם בכסף. במקום בו ניתן לפצות עובד בכסף, לא יינתן צו עשה זמני או צו מניעה זמני.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדי קבלן

דיון בהשוואת תנאי עבודה של עובדי קבלן לתנאי עבודתם של עובדי המעסיק בפועל... 

הנהלת ועד ראשי האוניברסיטאות הודיעה כי היא מקימה ועדה אשר מטרתה הינה לגבש קריטריונים אחידים בנוגע להעסקתם של עובדי קבלן ברחבי הקמפוסים... 

בית הדין הארצי דחה את ערעור חברות כוח אדם בענפי השמירה והניקיון לקבלת רישיון. בית הדין קבע כי הרישיון לא ניתן כדין, וזאת בשל הפרת זכויות עובדים... 

עם תחלופת קבלני כוח אדם, ייתכן והעובדים יהיו זכאים לפיצויי פיטורים. האם פיצויים אלו מגיעים לעובדי קבלן אשר הפכו לעובדי המעסיק בפועל? 

פיטורים של עובד כוח אדם לאחר תשעה חודשים הינם פיטורים קבילים מבחינה הפררוגטיבה הניהולית של המעסיק... 

האם חברת קבלן אשר הפסיקה עבודתו של מאבטח משום שלא זכתה במכרז, תשלם לו פיצויי פיטורים? 

עיריית באר שבע תישא באחריות בעקבות הפרת זכויות עובדי ניקיון בשטחים תחת פיקוח העירייה למרות שהעובדים הועסקו על ידי חברת קבלן חיצונית... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.