www.ovdim.org.il

סמכות בית הדין לעבודה לדון בתביעות בין בני משפחה

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 2.0 מתוך 5

האם לבית הדין לעבודה ישנה סמכות לדון בתביעות בין בני זוג?


פעמים רבות מוצאים עצמם בני משפחה עובדים ביחד, כאשר אחד הוא הבעלים של העסק וקרובו הינו עובד בחברה. אי לכך, לא אחת מתגלגלות תביעות בין בני משפחה לפתחו של בית הדין לעבודה. האם בית הדין לעבודה הינו ערכאה בעלת סמכות לדון בתביעות שעניינם משפחתי, שהרי סמכות לדיונים משפטיים בתוך המשפחה הינה סמכות בלעדית של בתי המשפט לענייני משפחה.


לפי חוק בתי הדין לעבודה, לבית הדין האזורי לעבודה סמכות ייחודית לדון בתובענות שעילתן ביחסי עובד ומעביד, לרבות השאלה בדבר עצם קיום יחסי עבודה. מקום בו עניינה של תביעה, אף אם היא בין בני משפחה, עוסק בשאלת קיום יחסי עובד ומעביד, נתונה סמכות לבית הדין לעבודה לדון בתובענה לגופה.


סעיף 25(א) לחוק בית המשפט לענייני משפחה, תשנ"ה-1995, אשר נחקק לאחר חקיקת חוק בית הדין לעבודה, קובע במפורש - "חוק זה אינו בא לגרוע מסמכויותיהם של בתי הדין הדתיים ובית הדין לעבודה".

 

פסיקה של בית המשפט העליון


בית המשפט העליון נדרש לדון בסוגיה זו בעבר ומפסיקתו נקבע שחוק בית המשפט לענייני משפחה נועד לרכז את הסמכויות לדון בענייני משפחה שהיו פזורות עד לתחילת החוק בין בתי המשפט האזרחיים השונים. עם זאת, בית המשפט לענייני משפחה, על פי פסיקת בית המשפט העליון, לא נועד לגרוע מסמכויותיהן של הערכאות החיצוניות למערכת המשפט הרגילה, אשר מחזיקות בסמכויות ייחודיות לדון בנושאים מסוימים (לדוגמא – ענייני עבודה).

 

      קראו עוד בתחום:


באותו פסק דין התעוררה סוגיה שעסקה בקיומם של קשרי עבודה שהתקיימו במקביל לקשרי נישואים, כאשר סיומו של קשר הנישואים הביא גם לסיום קשר העבודה בין בני זוג. סיומם של שני הקשרים הביא להעלאת השאלה בידי איזה טריבונל נתונה הסמכות לדון בתביעה הקשורה בזכויות מתחום משפט העבודה, מקום בו בבית המשפט לענייני משפחה כבר התנהלו הליכים בין בני הזוג בשל קשרי המשפחה ביניהם.

 

פיטורי עובדים על רקע משפחתי - לבית הדין לעבודה


בית המשפט העליון קבע בזמנו כי - "החפיפה בין הסמכויות והצורך בהסדרת החפיפה מתעוררים אפוא רק במקרים כגון זה שלפנינו, בהם מתקיימות הדרישות הכפולות של שתי הערכאות. בין הצדדים היו קיימים גם קשרי משפחה וגם יחסי עובד ומעביד, וברור שעילתו של הסכסוך המשפטי ביחסי העבודה, מקורה ביחסים המשפחתיים. למעשה - פיטורי בן זוג על רקע סכסוך במשפחה".

 

"סעיף 25(א) הבא לשמר את סמכויותיו של בית הדין לעבודה בא במפורש להסדיר מקרים כגון זה שלפנינו, שאם תנקוט גישה אחרת, שלפיה מקרים כאלה יידונו בבית המשפט לענייני משפחה, עשית את סעיף 25(א) לחוק לפלסתר ככל שהסעיף מתייחס לבית הדין לעבודה".

 

      קראו גם:


במילים אחרות - מסקנתו של בית המשפט העליון הייתה שהסמכויות הייחודיות שהוקנו לבית הדין לעבודה ע"י המחוקק לא נגרעו ממנו בעקבות חקיקת חוק בית המשפט לענייני משפחה, וכי מן הדין ומן הראוי כי פיטורי עובדים הבאים על רקע סכסוך משפחתי יתבררו בבית הדין לעבודה.


למרות שפסיקה זו עלולה ליצור מקרים בהם יפוצלו תיקים בעלי עניין זהה לשתי ערכאות שונות, סבר בית המשפט העליון כי בין כה וכה, עניינים משפחתיים וענייני עבודה הינם סוגיות שונות. על כן, ולאור קביעתם המפורשת של בתי המשפט והמחוקק, בית הדין הוא המוסמך לדון בתביעות שעניינן עבודה, גם אם הם בין שני בני זוג.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - יחסי עובד מעביד

השוחט זומן לשיחה עם המנהל ובסופה נמסר לו מכתב פיטורין, אולם מנגד טען המעסיק כי התובע בחר להתפטר מרצונו החופשי.  

עובדת זרה ממולדובה שהועסקה כמטפלת סיעודית לנכה בעלת שיתוק מוחין, הגישה תביעת פיצויים נגד המעסיקה.  

המעסיקים תבעו את העובדים בגין עוולת לשות הרע, בעקבות פרסומים פוגעניים בדף הפייסבוק שלהם.  

התובעת עבדה ברשת למוצרים לעיצוב הבית ומתנות, במשך שבע שנים. בתחילה כמוכרת שכירה ובהמשך כמעצבת עצמאית. מהן זכויותיה לאחר הפסקת היחסים? 

מנהל העבודה פוטר לאחר חודש וחצי, ללא שימוע ובניגוד לתנאי החוזה, לכן הגיש תביעה כנגד המעסיק.  

מורה ליוגה שפוטרה בשל הרעה בתנאים, הגישה תביעה על מנת שתקופת עבודתה כעצמאית תוכר כתקופה של יחסי עובד ומעביד. 

רופאת השיניים טענה כי היא עבדה כשכירה במרפאת שיניים, מנגד טענה המרפאה כי היא הועסקה כעצמאית. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.