www.ovdim.org.il

האם שליחות מטעם הסוכנות היהודית בוטלה מחמת הריון?

דרגו את המאמר

תביעה בגין ביטול שליחות מטעם הסוכנות היהודית מחמת הריון

 

לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים הוגשה תביעה של אישה, נשואה ואם לילדים, אשר טוענת כי היא הופלתה בסוכנות היהודית מחמת הריונה. לטענת התובעת, היא חלמה על שליחות מטעם הסוכנות היהודית וכאשר היא התקבלה לתוכנית לבסוף, שליחותה בוטלה בגין הודעתה על הריונה. התובעת טוענת בכתב התביעה כי היחס אליה השתנה מקצה לקצה לאחר שהיא שיתפה את אחד המנהלים בסוכנות בדבר ההריון.

 

      קראו עוד על זכויות נשים בהריון:

 

לטענת התובעת, מדובר בהליך אשר החל בשנת 2009 כאשר היא ובן זוגה הצטרפו למסגרת מיונים בני חצי שנה לתפקיד בסוכנות היהודית של "שליחות ציונית". התובעת טוענת כי הליך זה דרש ממנה השקעה רבה. לשמחתה, היא קיבלה הודעה כי בקיץ 2010 היא תשמש במשך שלוש שנים כשליחת עלייה בארצות הברית. במסגרת ההליך, התבקשה התובעת לעבור מבדקים רפואיים לרבות הצהרת בריאות לשם הנפקת ביטוח רפואי. התובעת טוענת כי היא השיבה הצהרה ובה ציינה כי היא נמצאת בהריון בשלבים ראשוניים.

 

התובעת מוסיפה כי היא הודיעה למעסיקיה בישראל על כך שהיא אמורה לנסוע לחו"ל לשלוש שנים, וזאת נוכח קורס הכשרה אשר היה מוטל עליה לעבור. כמו כן, התובעת ובן זוגה סיפרו על הנסיעה לחו"ל לקרובים, חברים ובני משפחה. התובעת טוענת כי הכול התדרדר מהרגע בו נודע לאחד ממנהליה אודות הריונה.

 

לטענתה, נציגי הסוכנות שינו כלפיה את היחס ב-180 מעלות לאחר שנודע להם על ההריון. בתוך ימים, לטענתה, היא קיבלה הודעה על כך שהוחלט לדחות את שליחותה לארצות הברית עד לתום חופשת הלידה. התובעת טוענת כי היא התנגדה לדחיית הנסיעה ואף הבטיחה לעבוד במהלך חופשת הלידה. כמו כן, לדבריה, כל פגישות המשפחה לפני הנסיעה בוטלו "מעל לראשה", דבר ההריון שלה פורסם ברבים והיא חשה כי היא מנודה ו"מצורעת".

 

פנתה לסוכנות וביקשה הסברים ומכתב לגבי מועד הנסיעה החדש

 

התובעת טוענת כי בשלב זה היא פנתה לסוכנות היהודית וביקשה מכתב ובו תאריך הנסיעה "המעודכן". לדבריה, היא קיבלה בחזרה מכתב עמום, עמוס בהסתייגויות, אשר סתרו את ההבטחות שניתנו לה בעל פה בדבר הנסיעה. לצד זאת, התובעת טוענת כי גם במכתב זה הובטח לה כי השליחות תצא אל הפועל בסופו של היום. בנובמבר 2010 ילדה התובעת את בתה, בשעה טובה. לטענתה, שבוע וחצי לאחר מכן היא קיבלה הודעה מהממונה עליה כי הסוכנות לא מוציאה שליחים חדשים, בשל שינויים מבניים, ועל כן שליחותה מבוטלת.

 

התובעת ובן זוגה חזרו ל"חייהם הרגילים" כאשר הם נאלצים להסתדר על עבודה ומקום מגורים. להפתעתה, התובעת נתקלה במודעת דרושים מטעם הסוכנות אשר הייתה זהה לחלוטין למודעה שהובילה אותה לתפקיד שנלקח ממנה. התובעת טוענת כעת כי כעת היא עשתה "אחד ועוד אחד" והבינה שהיא הופלתה מחמת הריונה.

 

מהסוכנות היהודית נמסר בתגובה כי כתב התביעה הגיע לידי הסוכנות וכעת שוקדת היא על כתב הגנה מסודר. לטענת הסוכנות היהודית, התביעה להלן "מופרכת וחסרת בסיס לחלוטין". כמו כן, נטען כי התובעת לא יצאה לשליחות וזאת משום שהיא לא סיימה את הליכי הקבלה והתפקיד עצמו בוטל, ללא קשר למועמדים, על ידי הארגון הקולט בצפון אמריקה".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.