www.ovdim.org.il

מחלוקת בנוגע לקיום יחסי עובד מעביד - סוכן מכירות חיצוני

דרגו את המאמר

סוכן מכירות חיצוני שאיננו עובד


עב 906-08

 

פעמים רבות, בתי הדין לעבודה נדרשים לבחון האם בין שני בעלי דין התקיימו יחסי עובד מעביד. מעמדו של פלוני כעובד איננו אלא סטאטוס המהווה עניין אובייקטיבי. קביעתו של המעמד הנ"ל נעשית בהתאם למסקנה משפטית ולא בכפוף לתיאור אשר הצדדים נתנו למערכת היחסים ביניהם.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הלכה פסוקה היא כי יש לבחון בסוגיה זו את התמונה השלמה, על פי מכלול העובדות, הנתונים והסממנים השונים. כיום, נעשה בפסיקה שימוש רחב ב"מבחן המעורב". מבחן זה מקפל בתוכו מבחנים שונים אשר הבולט ביניהם הוא מבחן ההשתלבות. מבחן ההשתלבות הינו מבחן בעל שני פנים – חיובי ושלילי.

 

מבחינת הפן החיובי, בית הדין בוחן האם העובד השתלב בעסק של המעביד. מבחינת הפן השלילי, בית הדין בוחן האם העובד ניהל עסק עצמאי. הלכה פסוקה היא כי יחסי עבודה הינם "יחסים מורכבים אשר מתאפיינים לא אחת בצורות וגוונים שונים". אי לכך, אין בפסיקה מבחן בלעדי אשר מתאים לכל המקרים וכאשר מדובר בסוגיית מורכבות, בית הדין הנדרש לבחון את העניין לעומקו ובדקדקנות מרבית. כיצד אפוא ניתן לבחון קיום יחסי עבודה בין סוכן מכירות חיצוני לבין חברה, וזאת כאשר ההתקשרות בין הצדדים הייתה למשך כ-10 שנים?

 

סוכן שטח שכיר או בעל עסק עצמאי?

 

מיותר לציין כי ישנם מקרים רבים בהם סוכן שטח מבצע עבודת של מכירות עבור חברה מסוימת בתור עובד החברה בבחינת נציג המכירות שלה. עם זאת, ייתכן גם כי פעולת המכירה תיעשה על ידי סוכן מסחרי חיצוני אשר לא מקיים יחסי עבודה עם החברה בפועל.

 

במקרה דנן, סוכן המכירות טען כי הוא זכאי להפרשי שכר בגין היותו עובד של החברה בפועל. לעומת זאת, החברה טענה כי מדובר בסוכן עצמאי אשר לא היה עובד שלה ועל כן הוא אינו זכאי לשכר בגין עבודתו. בית הדין דחה את התביעה וקבע כי לא התקיימו בין הצדדים יחסי עובד מעביד.


בפסק הדין הסביר השופט את החלטתו במספר נימוקים מרכזיים. ראשית, מרבית פעילותו של התובע התבצעה בשטח והאחרון מיעט להגיע למשרדי החברה באופן שוטף. למעשה, התובע הגיע למשרדי החברה רק אחת לחודש ורק לשם התחשבנויות בנוגע לעמלות המגיעות לו. שנית, למרות שהתובע עם החברה במשך כ-10 שנים, ואף יותר, מעולם לא הייתה לו עמדת עבודה במשרדים וטענתו כי הוא השתמש במשרד המנכ"ל לשם עריכת פגישות לא הוכחה. יצוין כי עובד אחר של החברה העיד כי כעבור 3.5 שנים מיום תחילת העסקתו הוא קיבל עמדת עבודה אישית.


סוגיה נוספת. התובע השתמש לצורך עבודתו במכשיר הטלפון הפרטי שלו. מדובר במכשיר סלולארי אשר שימש את התובע עוד בטרם הוא התקשר עם הנתבעת, וגם לשם מפגש עם לקוחות. כמו כן, התובע עשה שימוש ברכבו הפרטי לצרכי עבודתו ולא קיבל החזרי הוצאות רכב מן הנתבעת.


היקף העבודה


אחת הדרכים הפופולאריות להוכחת יחסי עובד מעביד הינו היקף עבודה קבוע וחוסר שליטה על היקף העבודה. הרציונאל הינו כי עובד שכיר כפוף לחברה בה הוא עובד והיקף העבודה שלו – על פי רוב – שגרתי וקבוע מראש. לעומת זאת, עצמאי אחראי בעצמו להיקף העבודה ועל פי רוב מדובר בעבודה בשעות ובימים משתנים. במקרה דנן, בית הדין לעבודה ציין כי התובע לא הוכיח את היקף העבודה לו הוא טען.

 

יתרה מכך, השופטים קבעו כי הם סבורים שהתובע קבע את סדר יומו והיקף העבודה שלו והוא לא נדרש מעולם לדווח על שעות העבודה או על הפגישות שערך. התובע ניסה להציג לטובתו את הסכם ההתקשרות עם הנתבעת בו התחייב "להקדיש לחברה את זמנו". עם זאת, בית הדין קבע כי הוכח שלא נאסר על התובע לעבוד בעבודות נוספות. יתרה מכך, החברה הוכיחה כי כאשר התובע היה מעוניין לצאת לחופשה, הוא לא נדרש לבקש אישור לכך והוא אף לא ביקש אישור כאמור.


התובע טען כי הוא קיבל מתנות לחגים מהנתבעת, דבר אשר היה יכול להעיד על קיומם של יחסי עובד מעביד. אכן, מתנות לחג יכולות להצביע על קשר מסוים אך אין בכך די. לדוגמא, במקרה דנן הוכח כי בניגוד לתלושים אשר קיבלו עובדי החברה לרגל החגים, התובע – כמו שאר הספקים – קיבל סלסלת שי.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - יחסי עובד מעביד

השוחט זומן לשיחה עם המנהל ובסופה נמסר לו מכתב פיטורין, אולם מנגד טען המעסיק כי התובע בחר להתפטר מרצונו החופשי.  

עובדת זרה ממולדובה שהועסקה כמטפלת סיעודית לנכה בעלת שיתוק מוחין, הגישה תביעת פיצויים נגד המעסיקה.  

המעסיקים תבעו את העובדים בגין עוולת לשות הרע, בעקבות פרסומים פוגעניים בדף הפייסבוק שלהם.  

התובעת עבדה ברשת למוצרים לעיצוב הבית ומתנות, במשך שבע שנים. בתחילה כמוכרת שכירה ובהמשך כמעצבת עצמאית. מהן זכויותיה לאחר הפסקת היחסים? 

מנהל העבודה פוטר לאחר חודש וחצי, ללא שימוע ובניגוד לתנאי החוזה, לכן הגיש תביעה כנגד המעסיק.  

מורה ליוגה שפוטרה בשל הרעה בתנאים, הגישה תביעה על מנת שתקופת עבודתה כעצמאית תוכר כתקופה של יחסי עובד ומעביד. 

רופאת השיניים טענה כי היא עבדה כשכירה במרפאת שיניים, מנגד טענה המרפאה כי היא הועסקה כעצמאית. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.