www.ovdim.org.il

מהם סוגי קופות הגמל בישראל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

אחד מאפיקי ההשקעה הפופולאריים ביותר בישראל הוא האפיק של חיסכון באמצעות קופות גמל.

קופת גמל היא למעשה מכשיר פינאנסי, המאפשר חסכון לטווח הבינוני ולטווח הארוך. כל אחד יכול לחסוך באמצעות קופות גמל, בין אם הוא שכיר ובין אם הוא עצמאי.

כל אחד שיש לו קופת גמל יכול לעקוב כל הזמן אחר ההפקדות בקופה, המשיכות מהקופה, התשואה שהקופה מעניקה, דמי הניהול שנגבים וכו’. כמובן שיש סוגים רבים של קופות גמל, חלקן מסוכנות יותר וחלקן פחות, וכל אחד צריך לבחור את הקופה שמתאימה לו ביותר.

כל הנושא של קופות הגמל מוסדר בחוק, וישנם כללים ברורים לגבי מתי ניתן לרכוש קופת גמל, מתי ניתן לפדות אותה ועוד. בדרך כלל, קופות הגמל משקיעות בבורסה (שוק ההון) ובאגרות חוב מסוגים שונים (גם ממשלתיות).

כמובן שהיתרון הגדול של קופות הגמל הוא בכל הקשור להטבות המס. כל מי שמפקיד בקופת גמל נהנה מהטבות מס שונות כמו פטורים ממס רווחי הון, הטבות הקשורות בחיסכון לפנסיה ועוד. אך לפני הכל, כדאי שתדעו אילו סוגים של קופות גמל יש בישראל.

סוגי קופות הגמל בישראל

יש בישראל לא מעט סוגים של קופות גמל, המיועדים למגזרים שונים באוכלוסיה. חלק מקופות הגמל הן למעשה קרנות השתלמות אשר ניתן לפדות אותן כעבור 6 שנים בלבד. באופן כללי הקופות נחלקות לקופות המיועדות לשכירים וקופות המיועדות לעצמאיים.

  • קופות גמל לשכירים - בקופות הללו המעביד והעובד מפרישים כל חודש סכום מסוים לקופת הגמל. הסכום נצבר עם השנים, ולאחר הפרישה ניתן לפדות אותו תוך קבלת הטבות מס משמעותיות. החוק קובע גבול עליון מסוים, בכל הקשור לסכומים שמותר לעובד ולמעביד להפריש מדי חופש לקופת הגמל.

 

  • קופות גמל לעצמאיים - גם עצמאיים יכולים לחסוך לימי הפנסיה באמצעות קופות גמל. כל עצמאי יכול להפריש מדי חודש לקופת גמל סכום מסוים ולצבור לקראת הפנסיה. גם שכירים, יכולים באופן עצמאי לפתוח קופות גמל ולחסוך מדי חודש, ללא תלות במקום עבודתם. בינואר 2006 הוכנס תיקון לחוק שקובע כי את הטבות המס על החסכונות של קופות הגמל, ניתן לקבל רק כאשר יוצאים לפנסיה (ובגיל המוגדר בחוק).

 

  • קופת גמל אישית לפיצויים - גם קופה זו מיועדת לשכירים והמטרה שלה היא לצבור כספים למטרת תשלום פיצויים. בקופה זו, המעביד מפקיד מדי חודש כספים על מנת שיוכל לשם פיצויים לעובד במקרה שהעובד יפוטר. חשוב לציין כי הכספים בקופה רשומים על שם העובד ולא המעביד.

 

  • קרן השתלמות לשכירים - קופת בה המעביד והעובד מפרישים מדי חודש כספים לקופה, שניתן לפדות אותה (עם הטבות במס) כעבור 6 שנים. בדרך כלל המעביד מפריש 7.5 אחוזים והעובד מפריש 2.5 אחוזים מהשכר לקופה. גם עצמאים רשאים להפקיד באופן עצמאי לקרנות השתלמות שונות.

קופות גמל נוספות אשר נפתחו בעבר על ידי מעבידים הן - קופת גמל לדמי מחלה, קופת גמל לחופשה, קופות גמל למטרות אחרות (כמו מתנות לחגים, דמי הבראה ועוד).

המידע בכתבה זו אינו מהווה ייעוץ משפטי, כלכלי או כל ייעוץ מסוג אחר. למען הסר ספק - כל המסתמך על המידע בכתבה זו בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

קבל הצעה לקרן פנסיה / קופת גמל
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
אני מחפש:
שלח

פסקי דין וחדשות - קרן פנסיה

על פי דו"ח בנק ישראל - למבוגרים רבים בישראל אין חיסכון פנסיוני

בנק ישראל מפרסם דו"ח לפיו כ-40% מהמבוגרים בישראל אינם מחזיקים חיסכון פנסיוני... 

שכירים רבים אינם בודקים האם המעסיק מפריש עבורם כספים לפנסיה

האם המעסיק מפריש פנסיה ומדוע השכירים בישראל אינם יודעים את התשובה לשאלה זו? 

חוק יסודות התקציב מול החופש האקדמי

האם האוניברסיטה כפופה להוראותיו הדווקניות של חוק יסודות התקציב, או שמא נתון לה חופש אקדמי מבחינת קביעת משכורות ותנאי שכר? 

נתונים מדאיגים מסקר שנערך בנושא דיני פנסיה וביטוח בקרב אזרחים בישראל

מרבית הישראלים אינם מקפידים על חיסכון ארוך טווח, ואזרחים רבים לא מסוגלים להפגין בקיאות בסיסית במונחים פיננסיים... 

עתירה לבג"צ לשם ניהול קופות גמל לשכירים בניהול אישי

עמותת "הקואליציה האזרחית" וד"ר הראל פרימק הגישו עתירה לבג"צ בגין "אפליה בין שכירים ועצמאים במשק הישראלי"... 

ניכוי פרמיות ביטוח מגמלה המשולמת לגמלאי צה"ל - בקשה לתביעה ייצוגית

בית המשפט העליון ביטל הליך ייצוגי שהוגש כנגד המדינה בגין ניכוי פרמיות ביטוח מגמלת גמלאי צה"ל... 

תביעה בגין אי הפרשה של כספים למבטחים בניגוד להסכם קיבוצי

האם עובד יכול לתבוע בגין אי הפרשה למבטחים לפי הסכם קיבוצי? כיצד בית הדין לעבודה יפצה אותו לאחר עשר שנים שלא העדר הפרשה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.