www.ovdim.org.il

כוח לעובדים הוא הארגון היציג של הסגל הזוטר באוניברסיטה הפתוחה

דרגו את המאמר

ארגון כוח לעובדים ייצג את הסגל הזוטר באוניברסיטה הפתוחה


ארגון כוח לעובדים רשם הישג מרשים וזאת לאחר הכרתו כארגון המייצג עובדים במקום בו הייתה להסתדרות הכללית, עד להיום, שליטה מוחלטת. בית הדין הארצי לעבודה קבע באופן סופי כי ארגון כוח לעובדים יהיה הארגון היציג של הסגל הזוטר באוניברסיטה הפתוחה.

 

בפסק הדין נקבע כי יש לדחות את ערעורה של ההסתדרות הכללית להכיר בה בתור הארגון היציג של העובדים במוסד האקדמי. פסיקתו של בית הדין מאפשרת לעובדים לחתום על הסכם קיבוצי אשר בינתיים נחתם בראשי תיבות מול הנהלת האוניברסיטה הפתוחה.


מדובר בפעם הראשונה בה ההסתדרות נכנסת למאבק עם ארגון כוח לעובדים ויוצאת כאשר ידה על התחתונה. בשתי הפעמים האחרונות בהם נפגשו הארגונים בבתי הדין לעבודה, הוכרה ההסתדרות כארגון היציג של העובדים (עובדי ש.ל.ה בשירותי בריאות כללית ועובדי מפעל אקרשטיין). בשני המקרים הללו הוכרה ההסתדרות כארגון היציג של העובדים למרות שכוח לעובדים היה הארגון הראשון אשר ייצג אותם.


נשיאת בית הדין הארצי, נילי ארד, קיבלה את פסק הדין ביחד עם הנשיא היוצא, סטיב אדלר. איתם ישב השופט פליטמן ובפסק הדין נכתב כי ההסתדרות לא תהיה הארגון היציג של העובדים וזאת משום שהיא "איחרה את המועד". השופטים קבעו כי כאשר ההסתדרות הודיעה להנהלת האוניברסיטה הפתוחה על כוונתה לייצג את העובדים, לארגון "כוח לעובדים" היו כבר יותר חברים בין חברי הסגל הזוטר.

 

      קראו עוד בתחום:


ההסתדרות לא אמרה נואש ולבית הדין הארצי לעבודה הוצגו ראיות כביכול לכך שמספר חברי הסגל המיוצגים על ידה גדול יותר. עם זאת, צעדים אלו ננקטו על ידי ההסתדרות כחודש לאחר הפניה להנהלת האוניברסיטה ולאחר שבין כוח לעובדים לבין ההנהלה נחתם הסכם קיבוצי בראשי תיבות.

 

מנגנון תקדימי לקביעת זהות הארגון היציג


אין זו הפעם הראשונה בה ארגוני עובדים שונים נאבקים על הזכות לייצג עובדים. בשנים האחרונות קמו בישראל מספר ארגונים אשר שמו לעצמם למטרה לפעול למען זכויות עובדים וזאת תוך איגודם במקום בו הם מופלים לרעה. היות והעניין טרם הוסדר בפסיקה באופן מפורש, החליטה הנשיאה ארד להקל את דרכו של בית המשפט בעניין זה.

 

הנשיאה קבעה בפסק הדין מנגנון תקדימי אשר קובע כי לאחר שמתחיל משא ומתן בין ארגון עובדים לבין המעסיק בנוגע להסכם קיבוצי עתידי, מוטל על ארגון עובדים המתנגד לכך להגיש ערעור על שאלת זהות הארגון היציג לבית הדין לעבודה בתוך עשרה ימים.


במקרה של האוניברסיטה הפתוחה, במשך שנתיים ניהלו ארגון כוח לעובדים והנהלת האוניברסיטה הפתוחה דיונים רבים בנוגע להסכם קיבוצי עתידי לטובת העובדים. למרות שבמסגרת ההסכם הובטחו למנחים תוספות שכר של עד 24%, ההסתדרות טענה כי ההסכם פוגעני (שכן הוא ביטל, לטענתה, הטבות שכר מיוחדות שהיו מנת חלקם של מנחים במקצועות מדעים וכלכלה). בית הדין הארצי לעבודה קבע כי פנייתה של ההסתדרות הייתה מאוחרת מדי ועל כן אין להכיר בה כארגון היציג של עובדי הסגל הזוטר במוסד האקדמי.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.