www.ovdim.org.il

הריון - מתי להודיע על הריון למעסיק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 29 דירוגים בציון ממוצע: 3.4 מתוך 5

מתי לספר על הריון בעבודה?

 

נשים רבות אשר נכנסו להריון במקביל להיותן עובדות מתלבטות לא אחת בשאלה – מתי לספר למעביד על ההריון. ידוע לכל כי נשים בהריון נדרשות פעמים רבות להיעדר מעבודתן עקב בדיקות או טיפולי מעקב. כמו כן, מיותר לציין כי מעבידים רבים אינם מאושרים מכך שעובדת מטעמם תעזוב עבודתה למשך 14 שבועות (ולפעמים יותר) לחופשת לידה.

 

הודעה על הריון עלולה במקרים מסוימים לגרום להרעת תנאים במקום העבודה ואף לפיטורים. יודגש כי נשים הרות מוגנות במסגרת מספר חוקים בדיני העבודה הישראליים. בין חוקים אלו ניתן למנות את חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

 

מבחינת חוק עבודת נשים, פיטורי אישה בהריון, בעלת וותק של חצי שנה במקום העבודה, הינם אסורים ללא אישור משרד התמ"ת. עם זאת, גם במקרים בהם העובדת מועסקת במקום העבודה פחות מחצי שנה, אין זה אומר שהיא איננה מוגנת מפיטורים הקשורים בהריון. עובדת זו יכולה לטעון כי פיטוריה מהווים אפליה אסורה מכוח סעיף 2 (איסור אפליה) לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.


מתי חייבים להודיע על פי חוק?


החוק קובע כי אישה חייבת לדווח על הריון עד השבוע ה-18. ברור כי מעסיק אשר לא דווח לו על הריון עלול לחוש כי ישנה בעיית אמינות עם העובדת (דבר היכול לפגוע בעובדת בעתיד). היות ומערכת היחסים בין עובד למעביד הינה מערכת יחסים עדינה הבנויה על אמון וכבוד הדדי, הסתרת הריון עד לשלב האחרון האפשרי בחוק עלולה לעמוד לרועץ לעובדת (בעיקר עובדות צעירות וחדשות).

 

 

ישנן נשים אשר אינן יכולות להסתיר את דבר ההריון ו"רואים עליהן" כבר בשלבים מוקדמים. במקרים בהם המעסיק מבחין בהריון לפני שהעובדת סיפרה לו או למי מטעמו (מנהל או אחראי משמרת), רשאי האחרון לפטרה תוך שהוא טוען כי לא ידע על ההריון.

 

יודגש כי פיטורי עובדת בהריון, גם ללא ידיעת המעביד, הינם אסורים במקרים רבים על פי החוק. עם זאת, בית הדין לעבודה יכול לייחס חשיבות לכך שהמעביד "לא ידע" על ההריון בבואו לפסוק פיצויים לתובעת. במקרים בהם המעביד מוכיח כי לא ידע על ההריון, יהיה הנטל להוכחת הקשר בין הפיטורים לבין ההריון כבד במיוחד.


הודעה על הריון במהלך ראיון עבודה?


אחת מהדילמות המעסיקות נשים הרות היא כיצד יש להתייחס להריון צעיר במהלך ראיון עבודה. האם יש להודיע למעסיק על ההריון כבר בראיון והאם הודעה מסוג זה עלולה לגרור מצב של אי קבלה לעבודה מחמת ההריון. חוק שוויון הזדמנויות קובע במפורש כי מעסיק אשר יפלה בין מועמדים לעבודה על בסיס הריון עובר על החוק. לדוגמא, לאחרונה זכתה עובדת בפיצויים על סך 30,000 שקלים בגין אי קבלתה לעבודה על בסיס הריונה.

 

מיותר לציין כי הוכחת קשר בין אפליה לבין ההריון, בשלב כה מוקדם של יחסי העבודה, איננו עניין פשוט מבחינה המשפטית. אי לכך, נשאלת השאלה – האם להגיד על ההריון בראיון או לאו. מחד גיסא, חשיפת ההריון בשלב זה יכולה להביא להפחתה משמעותית של הסיכויים להתקבל לעבודה. מאידך, גילוי על ההריון בשלב מאוחר יותר עלול ליצור מצב של חוסר אמון בין העובדת לבין המעסיק.

 

הלכה פסוקה היא כי אישה רשאית שלא לפרט בדבר ההריון במהלך ראיון עבודה. עניין זה אינו עולה כדי התנהגות בחוסר תום לב מבחינתה. להפך, מעביד אשר ימנע מלקבל אישה לעבודה מחמת הריונה, יהיה ניתן לראותו כמעביד אשר פיטר עובדת במהלך הריון בחוסר תום לב. יצוין כי על פי החוק אסור למעביד לשאול בנוגע להריון במהלך ראיון עבודה.


כיצד מודיעים על הריון?


הדרך המומלצת להודיע למעביד על ההריון הינה באמצעות מכתב המאושר על ידי רופא. יודגש כי מבחינת בית הדין לעבודה, הודעה על הריון יכולה להיות גם בעל פה.


רמיזות על חוסר שביעות רצון מצד המעסיק


במקרים רבים המעביד יכול לגלות על דבר ההריון בטרם נמסרה לו הודעה רשמית על כך מהעובדת (לדוגמא, המעביד חושד בשל המראה החיצוני או ההתנהגות, או "שמע על ההריון ממקורות זרים"). מעבידים יכולים בשלב זה לטעון כי לא ידעו על דבר ההריון ולהעיר לעובדת הערות מקצועיות רבות. הערות אלו תוכלנה לשמש את המעביד בבית הדין לעבודה בתור עדות לכך שפיטורי עובדת לא היו בשל ההריון אלא בגין אי שביעות רצון מעבודתה.

 

 

במידה ואת חשה כי המעביד מעיר לך הערות בדבר עבודתך ללא סיבה, וטרם סיפרת לו על ההריון, מהרי ועשי זאת. מעבידים אשר פיטרו עובדת בהריון ללא היתר מהממונה לחוק עבודת נשים במשרד התמ"ת, יוכלו לטעון להיתר רטרואקטיבי כאשר לא ידעו על דבר ההריון (זאת בניגוד למעבידים אשר ידעו על ההריון).

 

יש לציין כי במידה והמעביד מפטר את העובדת בטענה שלא ידע על ההריון, והאחרונה מודיעה לו כי היא בהריון בעת פיטוריה, חייב המעביד לבטל את הפיטורים ולפנות לקבלת היתר ממשרד התמ"ת.


כנות, האם הפיתרון המועדף?


ההמלצה הטובה ביותר עבור נשים בהריון אשר תנאי עבודתם הורעו או הסתיימו הינה לבקש ייעוץ משפטי בנושא. ייעוץ זה חייב להיות מעורכי דין המתמחים בתחום שכן אין עובדים זהים, אין מעסיקים זהים ואין מקרה אחד דומה למשנהו. ייעוץ משפטי מקצועי יכול להציג בפני העובדת את האפשרויות המשפטיות העומדות בפניה כתלות בהריון.

 

במקרים אלו ישנן שתי אסכולות – הגישה הראשונה התומכת בכנות מרבית וגורסת כי יש להודיע על ההריון בשלב המוקדם ביותר. על פי גישה זו, ההודעה על ההריון מגבירה את תחושת האמון של המעביד בעובדת. במקרים רבים הודעה זו יכולה להיות משמעותית מבחינת בית המשפט (כאשר לאחר ההודעה ישנה הודעת פיטורים או הרעת תנאים במקום העבודה).

 

הגישה השנייה גורסת כי יש לבחון את צעדיו של המעסיק בטרם ההודעה על ההריון ולהמתין לרגע המתאים. כמו כן, לעיתים מומלץ לבצע הודעה זו תחת הקלטה וזאת משום שישנה חשיבות של ממש לדברים הנאמרים כתגובה להודעה.


הקליטי את ההודעה על ההריון


פעמים רבות יטענו מעבידים כי פיטרו את העובדת בשל חוסר שביעות רצון מעבודתה. רק לעיתים נדירות יודו מעסיקים בבית המשפט כי עילת הפיטורים הייתה ההריון. יש לציין כי די בכך שההריון מהווה שיקול מסוים בפיטורים בכדי להביא לפסיקת פיצויים עבור העובדת. במידה ואת בהריון, הקפידי שלא לדבר על כך עם עובדים נוספים במקום העבודה ושמרי על דיסקרטיות. כמו כן, מומלץ להקליט את השיחה עם המעסיק או מי מטעמו בדבר ההריון. במקרים רבים יכולה להיות הקלטה זו משמעותית בבית המשפט. 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.