www.ovdim.org.il

שלילת פיצויי פיטורין בעקבות הפרת משמעת, האמנם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 4.1 מתוך 5

כל עובד אשר מועסק במקום עבודה במשך שנה לפחות, ועבודתו מופסקת על ידי המעסיק, זכאי לפיצויי פיטורין המחושבים על פי משכורתו ואורך תקופת עבודתו. עם זאת, חוק פיצויי פיטורין קובע בסעיף 16 כי עובד לא יהיה זכאי לפיצויים, או זכאי לפיצויים חלקיים בלבד, במידה ופוטר בנסיבות שעל פי ההסכם הקיבוצי החל על המעביד ועליו.

מקרים בהם אין הסכם קיבוצי בין הצדדים, נקבעת מסגרת היחסים בין העובד למעביד על פי ההסכם הקיבוצי החל על המספר הגדול ביותר של העובדים באותו הענף. סעיף 17 לחוק מרחיב את האמירה וקובע כי בית הדין רשאי לקבוע שפיטוריו של עובד היו בנסיבות המצדיקות פיטורים ללא פיצויים או פיצויים חלקיים.

 

שלילת פיצויי פיטורין - רף ענישה חמור

בדרך כלל, קנה המידה לבחינת הפרת משמעת חמורה, יהא תלוי במעמדו של העובד ובאופי תפקידו במקום העבודה. הפרת משמעת מצד העובד עשויה לשמש עילה לפטור את המעביד מתשלום פיצויי פיטורין, אולם אין בכך משום כלל גורף.

שלילת פיצויי פיטורין מהווה רף ענישה חמור ביותר בדיני עבודה, ולכן תלויה היא בחומרת ההפרה שבגינה פוטר העובד. במילים אחרות - רק הפרת משמעת חמורה תביא לתוצאה קיצונית זו של שלילת פיצויי פיטורין.

 

      קראו עוד בתחום:


על פי רוב יהיה העונש אשר יוטל על עובד שפוטר בגין עבירת משמעת, בהתאם לעבירה שאותה עבר. במקרים בהם יש לעובד "קופת שרצים" של עבירות משמעת, יכול להיות שבית המשפט יחמיר בעונשו מכוחו של תקנון העבודה. עם זאת, אין זה אומר שהחמרת אחריות על עבירה קלה או אף בינונית, משמעה הטלת העונש המרבי על החמורה בעבירות – פיטורים ללא פיצויים.

 

כל מקרה נבחן לגופו


בבוא בית הדין לשקול את שאלת שיעור הפחתת הפיצויים, מתחשב הוא בעובדה כי בדרך כלל הפיטורים לכשעצמם מהווים עונש חמור. הפחתת פיצויי פיטורים הינה מהלך חריג, ועל כן יש לבחון את חומרת הפרת המשמעת, תקופת עבודתו של העובד והנסיבות האישיות תלוי המקרה.

 

בית הדין מנסה להתחקות אחר נסיבות סיום ההתקשרות במשקפיים רחבות, תוך שהוא מנסה להבין את התנהגותו החמורה של העובד מחד, ומאידך בוחן גם את התנהגותו של המעביד.

האם איחור הוא הפרת משמעת?

הלכה פסוקה היא שמעסיקים יכולים לראות באיחורים חוזרים ונשנים של עובד, כמו גם בהיעדרויות חוזרות ללא רשות המעביד, כהפרת משמעת. קל וחומר כאשר מדובר בעבודה סדירה אשר הארגון בה מהווה תנאי בסיסי להעסקת העובד (למשל עבודות אבטחה). לעיתים רואה בית הדין לעבודה באיחורים כהפרת משמעת חמורה המצדיקה פיטורין תוך כדי שלילת פיצויים.

 

 

לעומת זאת, אין שוללים מהעובד פיצויי פיטורין בגלל יום אחד של היעדרות, אפילו על רקע מס’ היעדרויות קודמות. גם כאשר ההיעדרות מתרחשת חרף התנגדותו המפורשת של המעביד ועל רקע סכסוך עימו, יש לבחון את אורכה לפני שלילת מלוא פיצויי הפיטורין.

 

פעמים רבות עובדים מנסים להביא לפיטוריהם על ידי הפרות משמעת מכוונת. כך לדוגמה במהלך תביעה שהונחה בפתחו של בית הדין לעבודה, על ידי עובדת שפוטרה מעבודתה. המעסיק טען כי נטילת יום החופשה ע"י עובדת הייתה ללא רשות וחרף התנגדותו. בית הדין לעבודה קבע באותו המקרה כי האיחור היווה הפרת משמעת חמורה ועל כן הופחתו פיצויי פיטוריה של העובדת במחצית.


מהי הזכות לשימוע לפני פיטורין?

מן הפסיקה ידועה שעובד אשר הפר את המשמעת באופן חמור וחשוף בשל כך לפיטורים, זכאי לשימוע בטרם יכנסו פיטוריו לתוקף. זכות השימוע קיימת הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי ונגזרת מחובת תום הלב החלה על המעסיק.

 

 

זכות השימוע קיימת גם במקרים בהם לא חלה על המעסיק החובה להתייעץ עם נציגות ארגון העובדים לפני הפיטורים. בבסיס חובת השימוע עומד הרציונל לפיו לא יהא זה הוגן להטיל על העובד סנקציה חמורה הפוגעת בהכנסתו, מבלי שיקבל הזדמנות להציג עמדתו בטרם קבלת החלטה על פיטוריו.

האם גניבה הינה הפרת משמעת חמורה?

על פניו, גניבה ממקום העבודה או העלמת מידע תוך פגיעה כלכלית בעסק, מהווה עבירת משמעת חמורה הטומנת בחובה שלילת פיצויי פיטורין. עם זאת, גם בעניינים אלו נבדק כל מקרה לגופו. בית המשפט פסק בעבר בתביעה שהוגשה על ידי עובדת בבית מרקחת, אשר נחשדה כי לקחה ללא רשות מוצרים מהחנות, כי זכאית היא לפיצויי פיטורין.

 

 

ההגדרה של "גניבה" איננה פשוטה כלל ועיקר, שכן נטילת מוצר בהנחה גדולה איננה בהכרח גניבה, כמו גם העלמת טיפים על ידי מלצר או שימוש באוטו מטעם המשרד לצרכים פרטיים (מקום שזהו הנוהג בקרב העובדים).

לסיכום,

לא ניתן לקבוע בוודאות כיצד יראה בית המשפט את נסיבות הפיטורים. מקום בו קיים חשד להפרת משמעת חמורה, אשר עלולה להביא לאי תשלום פיצויי פיטורין, מומלץ להתייעץ עם עורך דין בטרם נעשים מהלכים קיצוניים ואימפולסיביים. יש לזכור, בית הדין לעבודה מקפידים לבחון לעומק פעמים רבות את השיחות והשימועים, בימי ההתקשרות האחרונים, כמו גם מתן פרשנות לשיחות טלפונים, מיילים ומכתב הפיטורין.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.