www.ovdim.org.il

האם פיצויי פיטורים בגין התפטרות בשל מעבר מהתנחלות לאזור פיתוח?

דרגו את המאמר

פיצויי פיטורים מחמת מעבר מקום מגורים - מהתנחלות לאזור פיתוח

 

תע"א 1607-09

 

החוק בישראל מנסה לא אחת לעודד מעבר לעבודה בפריפריה ובאזורי פיתוח. דוגמא לכך ניתן לראות בסעיף 8 לחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963 הקובע כי עובד אשר עובר לגור באזור פיתוח, וכתוצאה מכך הוא "נאלץ" לעזוב את עבודתו, איננו מאבד את זכותו לפיצויי פיטורים. האם מעבר מהתנחלות לאזור פיתוח מקיים את תנאי הסעיף. סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה בירושלים.


בין הצדדים לא הייתה מחלוקת לגבי יום סיום העבודה. עם זאת, לא הייתה "תמימות דעים" לגבי נסיבות סיום העבודה וזכאות האחרון לפיצויי פיטורים. התובע טען כי הוא התפטר בשל מעבר למקום מגורים, והוא הודיע על כך חודש מראש. התובע חזר על גרסה זו גם בעדותו בבית הדין לעבודה. יצוין כי הגרסה אשר הוצגה על ידי התובע בבית הדין הוגדרה על ידי השופטים כ"עקבית" וכ"גרסה אשר לא נסתרה כלל". גם הנתבעת הודתה כי הוסכם שהתובע יעזוב, אך לדבריה הוסכם על עזיבה לאחר חג הפסח. הוכחה לכך לא עלה בידיה של הנתבעת להציג.


זכאות לפיצויי פיטורים בגלל המעבר מההתנחלות


הזכאות לקבלת פיצויי פיטורים מוגדרת בחוק פיצויי פיטורים, התשכ"ג-1963. סעיף 1 לחוק קובע כי עובד זכאי לקבל ממעסיקו פיצויי פיטורים בהתקיים שני תנאים – הוא פוטר על ידי המעביד, והוא צבר ותק של שנה לפחות. עם זאת, החוק קובע מספר מקרים בהם גם התפטרות תזכה את העובד המתפטר בפיצויי פיטורים. דוגמא לכך הינה התפטרות מחמת מעבר מקום מגורים. סעיף 8(2) לחוק פיצויי פיטורים קובע כי יש לראות התפטרות כפיטורים לעניין חוק זה במידה וההפטרות נועדה לשם מעבר לישוב באזור פיתוח מישוב אשר אינו נמצא באיזור פיתוח.

 

      קראו עוד בתחום:

 

תקנה 12 לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), תשכ"ד-1964, מונה את הישובים אשר נחשבים ישובים באזורי פיתוח. הנתבעת טענה כי התובע במקרה דנן עבר מעלי, אשר הינה התנחלות, ליבניאל, ועל כן הוא אינו זכאי לפיצויי פיטורים. הנתבעת הוסיפה כי כוונתו של המחוקק מאחורי סעיף זה הייתה לעודד מעבר לאזורי פיתוח ולא לעודד מעבר מהתנחלויות לאזורי פיתוח. השאלה אשר עמדה במרכזו של פסק הדין הייתה, האם ההתנחלות עלי נחשבת כאזור פיתוח, אם לאו.

 

בית הדין קובע - ההתנחלות אינה מוגדרת כאזור פיתוח


הזכאות לפיצויי פיטורים לרגל מעבר לישוב באזור פיתוח נוצרת אם התמלאו שני תנאים מצטברים: האחד, ההתפטרות באה "עקב" כוונה להתיישב באזור פיתוח; השני, העובד הוכיח כי גר באותו יישוב ששה חודשים לפחות. בנוגע לתנאי הראשון, הלכה פסוקה היא כי סעיף 8 לחוק פיצויי פיטורים עוסק בסיבה להתפטרות מהעבודה ולא במניע להעתקת מקום המגורים. דהיינו, זכאות לפיצויי פיטורים לפי סעיף זה תלויה במצב בו העתקת מקום המקורים הביאה לכך שהעובד איננו יכול להמשיך ולעבוד בעבודתו הקודמת ולא נותרה לא ברירה אלא להתפטר. בנוגע לתנאי השני, מדובר בתנאי מהותי אשר לוקח בחשבון את רצונו של המחוקק לעודד התיישבות באזורי פיתוח.


מן הכלל אל הפרט. התובע הוכיח במקרה דנן כי התקיימו שני התנאים בהתפטרותו. ראשית, הוא עבר ליבניאל ובעקבות כך עזב את עבודתו (יבניאל נמנעת על אזורי הפיתוח לפי תקנות פיצויי פיטורים). שנית, המרחק בין ירושלים ובין יבניאל רחוק דיו עד כי שתוצדק עזיבתו את העבודה בנתבעת. שלישית, התובע הוכיח כי הוא התגורר ביבניאל חצי שנה לפחות. במילים אחרות, במצב אשר נוצר, לא היה ניתן לדרוש מהתובע להמשיך ולעבוד בנתבעת, כאשר הוא עבר ליבניאל הרחוקה מירושלים מרחק רב.

 

כמו כן, לא היה כל ספק כי התקיים הקשר הסיבתי הדרוש בין עזיבת העבודה למעבר מקום המגורים. הנתבעת טענה כי עלי, יישובו הקודם של התובע, הינו אזור פיתוח. עם זאת, עלי לא מנויה כאזורי פיתוח בתקנה 12 לתקנות פיצויי פיטורים. אי לכך, בית הדין לעבודה דחה את הטענה הנ"ל וקבע כי זכאותו של העובד לפיצויי פיטורים במקרה דנן – הוכחה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.