www.ovdim.org.il

מעסיק סירב להארכת חופשת לידה והעובדת התפטרה - האם פיצויי פיטורים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

ס"ע 10995-03-09

 

כל אישה עובדת יודעת כי חופשת הלידה בישראל, הנמשכת 14 שבועות בלבד, איננה מספיקה על מנת לטפל ברך הנולד. ואכן, נשים רבות (בעיקר בלידות ראשונות) מבקשות להאריך את חופשת הלידה מעבר לתקופה הקבועה בחוק. במקרים כגון דא, הארכת חופשת הלידה נעשית "על חשבון" האם הצעירה.


על פי החוק, הארכת חופשת לידה עד שלושה חודשים נוספים הינה חלק משורת זכויות נשים בעבודה. דהיינו, המעסיק איננו רשאי לפטרה ו/או לסרב להארכת החופשה. עם זאת, כאשר האישה מעוניינת להמשיך ולהאריך את חופשת הלידה מעבר לחצי שנה, אזי היא תלויה באישורו של המעסיק. להלן דוגמא למקרה אשר זהו עניינו. המעסיק במקרה שלפנינו לא אישר את ההארכה הנוספת, והאישה התפטרה בטענה שהיא עושה זאת לשם טיפול בילד. נשאלה השאלה - האם העובדת הייתה זכאית לפיצויי פיטורים?


התפטרות לאחר סירוב להארכת חופשת לידה


התובעת הועסקה בתור מעצבת גרפית בשבועון מקומי בקיסריה. במסגרת תביעה אשר הוגשה על ידי העובדת כנגד מעסיקתה, התובעת טענה כי היא התפטרה מהעבודה לשם טיפול בילד. "אי לכך", טענה התובעת, "אני זכאית לפיצויי פיטורים". המעסיקה טענה כי נסיבות הפסקת העבודה במקרה דנן לא עלו כדי עילה לתשלום פיצויי פיטורים. היות והצדדים היו חלוקים בנוגע למחלוקת הנ"ל, בית הדין לעבודה נדרש לסוגיה.


התובעת טענה כי היא שהתה בחופשת לידה, וכשמונה חודשים לאחר הלידה היא הודיעה למנהלת הנתבעת שהיא מתכוונת להתפטר לשם טיפול בילד. כמו כן, התובעת הוסיפה כי מאז הלידה ועד להתפטרותה היא לא עבדה בעיתון כלל. הנתבעת טענה כי לא כך היה. נטען כי העובדת לא התכוונה להתפטר מעבודתה והיא בחרה לעשות זאת במסווה של טיפול בביתה הקטנה. המעסיקה טענה כי מהלכיה של העובדת נעשו לאחר שהעיתון סירב למסור לה מכתב פיטורים פיקטיבי.

 

נטען כי התובעת האריכה את חופשת הלידה בשלושה חודשים (וזאת תחת הסכמה מצד הנתבעת). לאחר מכן, טענה המעסיקה, התובעת פנתה למנהלת פעם נוספת וביקשה להאריך את החופשה בעוד שלושה חודשים. הפעם, המעסיקה סירבה וביקשה מהעובדת לשוב לעבודתה לאלתר. נטען כי לאחר הסירוב הנ"ל, התובעת שלחה לנתבעת מכתב התפטרות "מחמת רצון לטפל בילד".


התפטרות מחמת רצון לטפל בילד - המסגרת המשפטית


המסגרת המשפטית המקימה זכאות לפיצויי פיטורים מחמת התפטרות עבור טיפול בילד נמצאת בסעיף 7 לחוק פיצויי פיטורים. סעיף זה קובע כי במידה ועובדת התפטרה תוך תשעה חודשים מיום הלידה, וזאת על מנת לטפל ברך הנולד, המהלך נתפס כפיטורים מבחינת חוק פיצויי פיטורים. דהיינו, מדובר בהתפטרות בדין מפוטר והעובדת זכאית לפיצויי פיטורים. יתרה מכך, ההלכה הפסוקה קובעת כי כאשר עובדת מתפטרת לאחר לידה, חזקה על ההתפטרות שהיא הייתה בגין הרצון לטפל בילד. דהיינו, נטל ההוכחה לסתור את החזקה האמורה מונח לפתחו של המעסיק.

 

      קראו עוד בתחום:

במקרה דנן, בית הדין לעבודה פתח את פסק דינו בקביעה כי העובדת עמדה בתנאי הקבוע בחוק מבחינת מועד ההתפטרות. לכל המאוחר, התובעת התפטרה שמונה חודשים לאחר הלידה. דהיינו, טרם חלפו תשעה חודשים כפי שמגדיר החוק. כעת, בית הדין לעבודה נדרש לבחון האם ההתפטרות הייתה קשורה ללידה בקשר סיבתי משפטי. דהיינו, האם הוכח הקשר שבין ההתפטרות לבין הלידה והאם ניתן לקבוע כי מדובר ב"התפטרות לשם טיפול בילד".


בית הדין לעבודה ציין כי הוא ער לכעס של מנכ"ל הנתבעת, אשר קיבל מהתובעת את הרושם שהיא תשוב לעבודה בתום חופשת הלידה. הודגש כי מנכ"ל הנתבעת אף לא שכר עובדת חלופית במקום התובעת וזאת במשך שמונה חודשים (תוך שהוא מצפה לחזרתה של האחרונה). ואכן, בית הדין לעבודה קבע כי הוא "מצא פגם" בהתנהלות העובדת. עם זאת, באותה נשימה נקבע כי הוכח שההתפטרות הייתה מחמת הרצון לטפל בילד.


התובעת העידה בפני בית הדין לעבודה כי מאז הלידה, ובשל הטיפול בילד, היא לא חזרה לעבוד. עדותה הנ"ל לא נסתרה. כמו כן, הוכח כי התובעת ביקשה להאריך מספר פעמים את חופשת הלידה שלה והתנהלות זו העידה אף היא שהתובעת מעוניינת להישאר בבית ולטפל בילד. התפטרותה של התובעת הייתה בסמיכות זמנים ברורה לסירוב הנתבעת להאריך את חופשת הלידה פעם נוספת. גם מכך היה ניתן להסיק שהתפטרותה של התובעת הייתה לשם מטרה אחת - הורות. לא זו אף זו, הוכח כי התובעת לא חזרה לעבודה מסודרת אלא לאחר תקופה ממושכת. אי מציאת עבודה חלופית לאחר ההתפטרות חיזקה את טענותיה של התובעת באשר לסיבת עזיבת העבודה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

עובדת שפוטרה במהלך טיפולי פוריות תבעה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

פיטורי עובדת בהריון בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

התובעת טענה כי פוטרה מעבודתה רק בשל היותה אם חד הורית

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

התובעת לא התקבלה לעבודה בשל היותה בהיריון

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

מדריכת פילאטיס פוטרה במהלך הריונה עקב סגירת הסטודיו

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

הקופאית טענה כי נערך לה שימוע במהלך ההריון ודרשה פיצויים

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

קוסמטיקאית עצמאית דרשה פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.