www.ovdim.org.il

חילופי מעסיקים בעבודה, מי ישלם פיצויי הפיטורין?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם עובד ניקיון שמעסיקו הוחלף יהיה זכאי לפיצויי פיטורין מן המעסיק הישן?

בית המשפט דחה את תביעתו של עובד ניקיון בבית אבות לפיצויי פיטורין, אך קיבל טענותיו בנוגע להפרשי שכר לרבות שכר מינימום, דמי הבראה ודמי חופשה.

העובד עבד תחת הנתבעת כעובד ניקיון בבית אבות אשר בניהולה, בין השנים 1996 ל-1999. בשנת 1999, לאחר הפסקת פעילותה של הנתבעת בבית האבות, הועברה הפעילות לחברה חדשה. התובע עבר לעבוד תחת החברה החדשה, אולם המעביד החדש לא קיבל על עצמו את ההתחייבויות בגין הזכויות שנותרו לתובע מהנתבעת.

הנתבעת מצידה ראתה בו כמי שממשיך לעבוד באותו מקום עבודה ועל כן, לגרסתה, אינה חייבת לשלם לו את זכויותיו, שכן חובה זו מוטלת על החברה החדשה – היא מעסיקתו הנוכחית.

יצוין כי החברה החדשה לא נתבעה בתיק זה.

 

עובדי קבלן כעובדי המעסיק בפועל, אימתי?

מי הן חברות כוח האדם?

משרד המשפטים מאיים לא לחדש רשיונות חברות השמירה בגלל ניצול עובדים

חוק ההסכמים הקיבוציים

 

העובד המשיך לעבוד בבית האבות חרף השתנות המעסיק


חברת הניקיון טוענת כי לו התובע היה בוחר להפסיק את עבודתו בשנת 99, ולא לעבור לחברה האחרת, היה הוא מקבל ממנה את זכויותיו, אלא משהחליט מיוזמתו, להמשיך ולעבוד בחברה החדשה אין הוא זכאי לתשלום פיצויי פיטורין מהנתבעת אלא מהחברה האחרת (ככל שזו פיטרה אותו).

בכל מקרה טוענת החברה הנתבעת כי בנסיבות של חילופי מעבידים ועל פי חוק פיצויי פיטורים, המעסיק החדש נכנס לנעלי המעסיק הישן ונוטל את מלוא חובותיו.

בית המשפט קבע כי היות והיו חילופי מעבידים, והתובע בחר להמשיך ולעבוד, אין לו כיום זכות לתבוע פיצויי פיטורין מהנתבעת אלא מהחברה האחרת. עם זאת, במידה ופוטר (או יפוטר), יפוצה העובד בגין כל התקופה, הן זו שעבד אצל הנתבעת, והן אצל החברה האחרת.

 

התפטרות כפיטורין בעת חילופי מעסיקים


חילופי מעבידים ידועים כמהלך אשר עלול להביא להרעת תנאיו של העובד. במידה ועובד מחליט לסיים עבודתו עם חילופי המעסיק, תראה עזיבתו כפיטורין המזכים אותו בפיצויים. ומן הכלל אל הפרט - לולא היה מעוניין התובע להמשיך לעבוד בחברה החדשה, ניתן היה לראות במעבר לחברה זו, משום הרעת תנאים, המזכה בפיצויי פיטורין.

עם זאת, קיבל בית המשפט את תביעותיו של העובד בנוגע להפרשי שכר, נסיעות, דמי חופשה ודמי הבראה. בעניין זה אין התייחסות בחוק פיצויי פיטורין, ולא קמה מכח החוק חבות אוטומטית של החברה החדשה, אי לכך, חברה הישנה היא זו שחייבת לשלם לעובד את זכויותיו, כפי שהיו, נכון למועד סיום עבודתו.

לא זו אף זו, בית המשפט מתח ביקורת וקבע כי לא הייתה כל הצדקה לכך, שסכומים אלו, שהיה העובד זכאי להם בסיום עבודתו, לא שולמו על ידי הנתבעת (במיוחד, כאשר לא נחתם כל הסכם עם החברה האחרת ובו צוין מפורשות כי החברה האחרת תשלמם).

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

תביעת פיצויי פיטורין של רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

השלמת פיצויי פיטורין עקב הפחתת היקף עבודה פיזיותרפיסטית

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה דרש פיצויי פיטורין

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

תביעה לפיצויי פיטורין עקב הפחתת עמלות

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

מנהלת חשבונות שהתפטרה מחמת מצבה הבריאותי תבעה פיצויי פיטורין

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בחופשת מחלה ללא שימוע

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

פיטורין ללא שימוע לאחר השעיה בעקבות התנהגות אלימה בעבודה

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.