www.ovdim.org.il

מעביד לא הפריש כספים לפנסיה - האם ניתן לתבוע?

דרגו את המאמר
  התקבלו 19 דירוגים בציון ממוצע: 3.4 מתוך 5

עסקים רבים, אשר נאלצו להתמודד בשנים האחרונות עם המשבר הכלכלי והשפעתו על המשק הישראלי, ביקשו לא אחת "לקזז בהוצאות". במקרים מסוימים, המעסיק בחר לקצץ, בין השאר, על חשבון העובדים. לדוגמא, עובדים התבקשו להפחית את שכרם באופן זמני או לוותר על זכויות מסוימות. לעיתים, הקיזוז בהוצאות על חשבון העובד נעשה באופן בלתי חוקי. אחת הדוגמאות הבולטות לכך יכולה לבוא לידי ביטוי באי הפרשת כספים לקרן הפנסיה של העובד, כפי שהמעביד מחויב לעשות על פי חוק.

 

      קראו עוד על פנסיה:


הפרשות לפנסיה הינן חובה המוטלת על המעביד, הן על פי חוזה עבודה, והן על פי צו ההרחבה הכללי במשק. העדר הפרשה לפנסיה הינו "קיזוז קל" למעבידים וזאת משום שעובדים יכולים שלא לשים לב לפגיעה זו בזכויותיהם. אי תשלום פנסיה על ידי המעסיק איננו רק מנת חלקם של אלה העובדים בעסקים הסובלים ממצוקה כלכלית, וניתן לראות את התופעה הנ"ל גם אצל מעסיקים שמצבם הכלכלי טוב ואף מצוין. דהיינו, אין בהכרח קשר ישיר בין מצבו הכלכלי של העסק לבין אי הפרשת כספים לפנסיה. אי לכך, מומלץ לכל עובד לבחון היטב האם המעסיק מפריש עבורו כספים כחוק.


כפי שצוין לעיל, הפרשה לפנסיה הינה חובה. בעבר, ביטוח עובדים בקרן פנסיה היה חובה שהונחה על כתפיו של המעסיק מכוח חוזה עבודה, הסכם קיבוצי, צו הרחבה וכדומה. החל משנת 2008, חובה זו הפכה באופן רשמי לזכות השייכת לכל העובדים במשק. עם חתימת ההסכם שהפך את הפנסיה לזכות השייכת לכלל השכירים במשק, התייחס אליו שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים - "מדובר בהסכם היסטורי אשר לא נחתם כמותו מאז קום המדינה. אמנם המעסיקים ישלמו קצת יותר מכיסם, אך זאת מתוך אמונה כי יש לאפשר לעובדים לצאת לפרישה בכבוד, ומבלי להפוך לנטל על המדינה ועל משפחותיהם".


האם עילת תביעה?


כידוע, פנסיה היא תשלום חודשי אשר מועבר לזכותו של העובד, הן ממשכורתו והן מכיסו של המעביד. אי לכך, כאשר המעסיק איננו עומד בחובתו, והוא אינו מפריש את הפנסיה כנדרש, קיימת לעובד עילת תביעה כנגדו. במקרים כגון דא, העובד יכול להגיש את התביעה כנגד המעסיק וכנגד המבטחת (פוליסת הביטוח או קרן הפנסיה). התביעה כנגד המבטח נובעת מכך שהזכויות הפנסיוניות של העובד מבוטחות למשך תקופה מסוימת גם כאשר המעביד לא העביר את ההפרשות המוטלות עליו.


חשוב להדגיש כי חוק הגנת השכר קובע כי במידה והמעביד לא העביר את ההפרשות לפנסיה במשך תקופה הארוכה מן המותר, קמה למבטח הרשות (בנסיבות הקבועות בחוק) לבטל את ההכרה בזכויותיו הפנסיוניות של העובד. בנסיבות אלה, העובד רשאי להגיש תביעתו כנגד המעסיק.


לדוגמא, בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין הארצי לעבודה (בשנת 2003), נמתחה ביקורת חריפה על מעסיק אשר ניכה הפרשות פנסיוניות משכרם של העובדים, אך לא העביר את הכספים לקרן הפנסיה. בית הדין הארצי קבע כי המעסיק במקרה זה "הפר את חובת תום הלב כלפי העובדים באופן בוטה ובלתי ראוי". התנהגותו של המעסיק הוגדרה כלא פחות מ"מעשה תרמית". בשל המהלך החמור, בית המשפט התיר לעובדים להגיש את תביעתם בגין אי הפרשות הפנסיה כנגד המעסיק באופן ישיר (תוך הרמת מסך ההתאגדות אשר הפריד בין המעסיק ובין החברה).


אובדן זכויות פנסיוניות


אי תשלום לפנסיה על ידי המעביד עלול לגרום לעובד גם לאובדן זכויות פנסיוניות. יודגש כי עסקינן בעילת תביעה. דהיינו, העובד רשאי להגיש תביעה כנגד המעסיק, לא רק בעבור הכספים שלא הופרשו, אלא גם בגין הסכום המהוון (הריביות המשוערות אשר אבדו בגין אי העברתם של הכספים לחיסכון הפנסיוני). לפני כשנתיים, בית הדין הארצי לעבודה פסק לעובדת אשר הגישה תביעה בגין אובדן זכויות פנסיוניות, סך של כ-317,000 שקלים, וזאת על בסיס חישוב של אקטואר ביטוח.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

קבל הצעה לקרן פנסיה / קופת גמל
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
אני מחפש:
שלח

פסקי דין וחדשות - קרן פנסיה

בנק ישראל מפרסם דו"ח לפיו כ-40% מהמבוגרים בישראל אינם מחזיקים חיסכון פנסיוני... 

האם המעסיק מפריש פנסיה ומדוע השכירים בישראל אינם יודעים את התשובה לשאלה זו? 

האם האוניברסיטה כפופה להוראותיו הדווקניות של חוק יסודות התקציב, או שמא נתון לה חופש אקדמי מבחינת קביעת משכורות ותנאי שכר? 

מרבית הישראלים אינם מקפידים על חיסכון ארוך טווח, ואזרחים רבים לא מסוגלים להפגין בקיאות בסיסית במונחים פיננסיים... 

עמותת "הקואליציה האזרחית" וד"ר הראל פרימק הגישו עתירה לבג"צ בגין "אפליה בין שכירים ועצמאים במשק הישראלי"... 

בית המשפט העליון ביטל הליך ייצוגי שהוגש כנגד המדינה בגין ניכוי פרמיות ביטוח מגמלת גמלאי צה"ל... 

האם עובד יכול לתבוע בגין אי הפרשה למבטחים לפי הסכם קיבוצי? כיצד בית הדין לעבודה יפצה אותו לאחר עשר שנים שלא העדר הפרשה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.