www.ovdim.org.il

מפעל תרמילים יפצה עובד מוסלמי בעבור עבודה בימי שישי

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מפעל תרמילים יפצה עובד מוסלמי בעבור עבודה בימי שישי

 
מפעל התרמילים "סטיב" ובעליו יפצו עובד מוסלמי בגין אי תשלום 150% לשעת עבודה ביום שישי, המקודש למוסלמים.


כתב התביעה וטענת ההגנה


התובע עבד שבע שנים במפעל התרמילים, במשך שישה ימים בשבוע כאשר שכרו עומד על שכר המינימום הקבוע בחוק. לאחר כשבע שנים, התפטר העובד, אך לטענתו התפטר בדין מפוטר שכן שכרו לא שולם לו כסדרו, דבר אשר היווה הרעת תנאים ממשית עבורו. זאת ועוד, לטענתו של העובד, במכתב ההתפטרות שהוכתב לו, לא וויתר הוא על פיצויי פיטורין.


בכתב התביעה עולות דרישותיו לפיצויי פיטורין, הפרשי שכר עבודה בעבור הפסקות, והפרשי שכר בעבור עבודה ביום שישי (יום המנוחה המוסלמי). .

 
הנתבעים מצדם טענו כי העובד התפטר משום שמצא עבודה בעבורה הוא משתכר שכר גבוה יותר ולכן עזב.


האם התפטרות בגלל הרעת תנאים?


במקרה של הרעת תנאים, ייבדק כל מקרה לגופו.


על מנת להוכיח טענה זו, יש לראות בפגיעה בזכויותיו של העובד, הרעה מוחשית בתנאיו אשר מביאה אותו למצב בו הוא אינו יכול לשאת יותר את המצב ונאלץ להתפטר. מטעם ההגנה העידו עובדים רבים אשר טענו כי התובע עזב את משרתו משום שמצא עבודה משתלמת יותר, ובנוסף אף העיד אחד מהם כי שמע על ניסיונות להניאו מהחלטתו ולהשאירו בחברה.


זאת ועוד, מנהל החברה, אשר צירף עצמו כנתבע למרות שלא היה מחויב לכך, טען להגנתו כי הציע לעובד להישאר בעבודה ונענה בשלילה. בנוסף, לא התלונן העובד לאורך כל שנות עבודתו על אי-תשלום שכר מינימום, כפי שטען בכתב התביעה,


מכל האמור, נדחתה טענתו של התובע בגין התפטרות בדין מפוטר עקב הרעת תנאים.


פיצויי הפרשי שכר בהפסקות


בכתב התביעה טען העובד כי משעות העבודה שעבד נוכו שעות אשר לא שולמו לו כדין. מנהל החברה אישר בפני בית המשפט כי מכל שעת עבודה, קוזזו 10% בגין הפסקות.

 
חוק שעות עבודה ומנוחה מגדיר שעת עבודה כ - "זמן שבו עומד העובד לרשות העבודה, לרבות הפסקות קצרות ומוסכמות הניתנות לעובד להחלפת כוח ואויר, למעט הפסקות על פי סעיף 20". בסעיף 20 קובע החוק כי במידה והעובד רשאי לצאת בזמן הפסקתו ממקום העבודה, לא תיחשב ההפסקה כחלק משעת העבודה. מנהל החברה טען כי אכן קוזזו שעות ההפסקה, אך בזמן ההפסקות הותר לעובדים לצאת מן המפעל ולכן לא נחשבת ההפסקה כחלק משעת העבודה.


טענה זו לא נסתרה על ידי התובע ותביעתו להפרשי שכר נדחתה.


עבודה ביום שישי – הקדוש למוסלמים


חוק שעות העבודה והמנוחה קובע כי כל עובד זכאי למנוחה שבועית, בת 36 שעות, בהתאם לאמונתו. במידה ויעבוד עובד בימי מנוחה אלו, ישולם שכרו בתעריף מוגבר של 150%. מכיוון שהעובד הינו מוסלמי, ולמרות התנגדותו הועסק בימי שישי, מצא אותו בית המשפט זכאי לתשלום בגין שעות עבודתו אלו בשיעור של 50% לשכרו הרגיל.


לסיכום,


בית המשפט דחה את מרבית התביעה ולא קיבל את טענות התובע בגין התפטרות כפיטורין והפרשי שכר בעבור הספקות. לעומת זאת, תביעתו בשל אי-תשלום שכר בימי מנוחה התקבלה ומפעל התרמילים יפצוהו בסכום של 12,240 ₪.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.