www.ovdim.org.il

תביעה של מנהל פורום בוואלה להכיר בו כעובד ולקבל פיצויים

דרגו את המאמר

מנהל פורום בהתנדבות – יחסי עובד מעביד?


תביעות רבות המונחות לפתחו של בית הדין לעבודה עוסקות בשאלת קיומם של יחסי עובד מעביד בין פלוני לאלמוני. קיומם של יחסי עבודה בין מעסיק לעובד מקימים שורה של חובות וזכויות בין הצדדים. לדוגמא, הפסקת עבודתו של העובד מחייבת את המעסיק בתשלום פיצויי פיטורים, ובמהלך העסקתו על המעביד לשלם עבורו מיסים שונים וזכויות סוציאליות.


תביעות אלו הופכות למורכבות יותר ויותר כאשר היחסים בין הצדדים לא הוגדרו באופן מפורש. בפסק דין אשר ניתן בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, נדרש בית הדין לבחון האם בין אתר אינטרנט, לבין מנהל פורום בהתנדבות, התקיימו יחסי עובד מעביד. 
 

מבחני הפסיקה


כאמור, מעמדו של פלוני כעובד הינו מעמד הקרוב לסטאטוס. מעמד זה איננו נקבע על ידי הצדדים אלא בהתאם לנסיבות העניין בשטח. לאמור, על מנת לקבוע האם התקיימו יחסי עובד מעביד בין הצדדים, יש לבחון את מהות מערכת היחסים אשר התקיימה בין הצדדים, הלכה למעשה. המבחן הנהוג בפסיקת בתי הדין לעניין זה הינו "המבחן המעורב". המרכיב הדומיננטי במבחן זה הינו "מבחן השתלבות".

 

 

מבחן ההשתלבות מורכב משני פנים – חיובי ושלילי. מבחינת הפן החיוב, בית הדין בוחן האם ה"מעביד" הפעיל עסק אשר ניתן להשתלב בו והאם ה"עובד" השתלב בעסק זה מבחינת המערך הארגוני שלו (ולא היה הוא קבלן או נותן שירותים חיצוני). הפן השלילי עוסק ב"עובד" – האם הוא בעל עסק משלו אשר משרת את ה"מעביד" כגורם חיצוני. מבחנים נוספים מסייעים לבתי הדין לעבודה לבור את המוץ מן התבן בסוגיות אלו. בין מבחנים אלו ניתן למנות את מבחן הקשר האישי, מבחן הכפיפות והמרות, מקום ביצוע העבודה, אופן תשלום השכר וכדומה.


במשך עשר שנים שתק ה"עובד" בקשר לזכויותיו


במקרה דנן, התובע, אשר הינו ד"ר לכימיה, טען כי הוא עבד באתר וואלה במשך כעשר שנים בתור מנהל פורום מדע. לדבריו, הוא פוטר מהנתבעת בעקבות חילוקי דעות בין המעסיקה לבינו, ועל כן הוא זכאי לפיצויי פיטורים, שכר מלא עבור עבודתו וזכויות עובדים שונות. אתר וואלה טען כי מדובר במנהל פורום בהתנדבות ובין הצדדים לא התקיימו יחסי עובד מעביד.


בית הדין קבע כי דין התביעה להידחות. בפסק הדין נכתב כי התובע עסק כמנהל פורום מדע באתר וואלה בתור "תחביב", הא ותו לא. כמו כן, נקבע כי בין שלל המבחנים המאפשרים הכרה בין שניים כעובד ומעביד, לא נמצא במקרה זה ולו מבחן אחד המעיד על קיומם של יחסים כגון דא. התובע לא נדרש לעבור ראיון עבודה כדי להתקבל "לעבודתו", וההתקשרות בין הצדדים נעשתה על כוס קפה. כמו כן, במשך עשר שנים לא פנה התובע לאתר בנוגע ל"תנאי עבודתו" או סוגיות כגון זכויות עובדים קוגנטיות (שכר וכדומה).

 


יתרה מכך, התובע עבד במקביל במשרה מלאה במפעלי ים המלח, ובשכר גבוה באופן משמעותי. "אין זה מתקבל על הדעת שהתובע היה מסוגל לעבוד בשתי עבודתו באותן שעות עבודה", כתב השופט. בנוגע לפורומים, נקבע כי לא מדובר בפעילותה המרכזית של הנתבעת ועסקינן רק ב"פיתיון אשר נועד למשוך גולשים לאתר".


בית הדין לעבודה סיכם כי לא מדובר בתביעתו של עובד חלש אשר נאבק על זכויות שנגזלו ממנו. עסקינן בתביעת מיליונים אשר הוגשה על ידי אדם המשתכר עשרות אלפי שקלים בחודש מעבודתו האמיתית. התובע הקים למעשה "תפאורה של יחסי עובד ומעביד" על מנת להתעשר שלא כדין. בית הדין לעבודה מתח ביקורת של ממש על התנהלותו של התובע בתיק, וקבע כי עליו לשלם הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך 50,000 שקלים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - יחסי עובד מעביד

המעסיקה מסרה לעובד מכתב פיטורין, וטענה כי הוא התפטר

השוחט זומן לשיחה עם המנהל ובסופה נמסר לו מכתב פיטורין, אולם מנגד טען המעסיק כי התובע בחר להתפטר מרצונו החופשי.  

עובדת זרה קיבלה תמורת עבודתה אשרת עבודה בלבד

עובדת זרה ממולדובה שהועסקה כמטפלת סיעודית לנכה בעלת שיתוק מוחין, הגישה תביעת פיצויים נגד המעסיקה.  

העובדים השמיצו את המעסיקים בפייסבוק בעקבות הלנת שכר

המעסיקים תבעו את העובדים בגין עוולת לשות הרע, בעקבות פרסומים פוגעניים בדף הפייסבוק שלהם.  

האם מגיעים למעצבת פיצויי פיטורין וזכויות סוציאליות?

התובעת עבדה ברשת למוצרים לעיצוב הבית ומתנות, במשך שבע שנים. בתחילה כמוכרת שכירה ובהמשך כמעצבת עצמאית. מהן זכויותיה לאחר הפסקת היחסים? 

מנהל העבודה פוטר באמצעות הודעת טקסט, האם מדובר בפיטורין שלא כדין?

מנהל העבודה פוטר לאחר חודש וחצי, ללא שימוע ובניגוד לתנאי החוזה, לכן הגיש תביעה כנגד המעסיק.  

האם המורה ליוגה זכאית לפיצויי פיטורין עבור התקופה שהועסקה כעצמאית?

מורה ליוגה שפוטרה בשל הרעה בתנאים, הגישה תביעה על מנת שתקופת עבודתה כעצמאית תוכר כתקופה של יחסי עובד ומעביד. 

היקף המשרה הצטמצם ליומיים בלבד, האם מדובר בהרעת תנאים?

רופאת השיניים טענה כי היא עבדה כשכירה במרפאת שיניים, מנגד טענה המרפאה כי היא הועסקה כעצמאית. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.