www.ovdim.org.il

חריג משרת אמון אישי - מנהל חשבונות ראשי

דרגו את המאמר

מנהל חשבונות ראשי - קביעת חריג משרת אמון אישי


אי החלה של חוק שעות עבודה ומנוחה על עובד יכולה להיות תקפה במקרה בו מדובר במשרה הדורשת מן העובד מידה מיוחדת של אמון אישי. על פי ההלכה, מידה זו מקיימת זיקה קרובה ומיוחדת של בעל התפקיד בו מדובר לתפקיד הנהלה. לדוגמא, משרת אמון אישי יכולה להיות מנהל לשכה של מנהל תאגיד או נהג המנכ"ל.

 

כמו כן, ניתן שלא להחיל את הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה על עובד אשר שותף לסודות החברה או שהינו איש סודה של ההנהלה. בבואו של בית הדין לעבודה לבחון האם מדובר במשרת אמון אישי, על השופטים לבחון גם פרמטרים נוספים כגון שכרו של העובד ומידת חריגותו של שכר זה בהתאם לתנאי השכר הנהוגים בחברה.

 

      קראו עוד בתחום:


הגדיר זאת יפה נשיא בית הדין לעבודה, סטיב אדלר - "תכלית החריג שבסעיף 30(א)(5) לחוק היא להוציא מתחולתו של החוק עובדים אשר אינם זקוקים להגנתו של החוק בגלל המידה המיוחדת של אמון אישי הכרוכה בתפקידם המתבטאת בין היתר בשכר גבוה ובשעות עבודה בלתי שגרתיות".

 

האם מנהל חשבונות ראשי?


מקרה אשר זהו עניינו הונח לפתחו של בית הדין הארצי לעבודה. מדובר בעובדת אשר הייתה מועסקת בתור מנהלת חשבונות ראשית בחברה. בית הדין לעבודה בחן את העדויות והראיות אשר הוצגו בפניו וקבע כי אכן מדובר בעובדת המועסקת במשרת אמון אישי. השופטים קיבלו את החלטתם, חרף העובדה שמדובר בחריג אשר יש לפרשו בצמצום, וזאת בשל מספר טעמים.


ראשית, העובדת כיהנה בתפקיד בכיר בחברה ולמרות שלא הייתה חברת הנהלה, מקומה בהיררכיה הארגונית היה רם. העובדת טיפלה בכספי החברה ונחשפה בגין כך למידע רגיש ביותר של החברה. תפקידה של העובדת כלל סמכויות שונות אשר לא ניתנו לעובדים מן השורה כגון סמכות להגדיל ואו להקטין מסגרות אשראי של החברה מול הבנקים וכדומה.

 

סמכות נוספת הייתה גישה מוחלטת ובלעדית לשעון הנוכחות של העובדים תוך יכולת לשנות את השעות המעודכנות בשעון הנוכחות לפי הצורך (סמכות אשר לא ניתנה לאף אחד מן העובדים האחרים). כמו כן, בית הדין לעבודה ציין את שכרה הגבוה של העובדת ואת תנאי העסקתה המשופרים (משכורת של כ-13,000 שקלים, ביטוח מנהלים, רכב חברה, בונוסים וכדומה). עניין נוסף אשר הביא לקביעה כי מדובר במשרת אמון אישי היה שעות העבודה הגמישות של העובדת ועבודתה בשעות בלתי שגרתיות (לרבות עבודה מהבית).


העובדת ניסתה לגמד את חשיבות התפקיד בה הועסקה אך טענותיה נפלו על אוזניים ערלות. בית הדין לעבודה קבע כי ניסיונה זה לצייר את תפקידה הרם כפקידותי ותו לא, אינו אלא ניסיון עקר לזרות חול בעיני בית המשפט. לסיכום, בית הדין לעבודה קבע כי מדובר במשרת אמון אישי ועל כן אין להחיל על המערערת את חוק שעות עבודה ומנוחה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה לפיצויים בגין שימוע שנערך למראית עין בלבד

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

הרעה מוחשית בתנאים עקב הפחתת שעות העבודה

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

מאבטח שעבד בשירות המדינה הגיש תביעה בגין הפרשי שכר

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

כתב אישום בגין העסקת נערים בעבודה בפיצרייה בשעות בלילה

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

פיצוי למנהלת חשבונות בגין פיטורין שלא כדין ללא עריכת שימוע

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מפעיל באגר שפוטר לאחר ארבעה חודשים דרש פיצויי הלנת שכר

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

האם יש לחייב את משרד החינוך לשבץ את המורה במשרה מלאה?

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.