www.ovdim.org.il

האם ישולמו פיצויי פיטורים לעובד אשר לא הגיע למשמרת וקיבל מכתב התפטרות מרצון?

דרגו את המאמר

עובד לא הגיע לעבודה – האם התפטרות מרצון?


בית הדין הארצי לעבודה קיבל את ערעורו של עובד חברת שמירה וקבע כי האחרון זכאי לפיצויי פיטורים וזאת משום שהוא פוטר ולא "התפטר מרצון" (כפי שקבע בית הדין האזורי). מדובר בעובד אשר היה מועסק אצל הנתבעת במשך כשנה. לטענתו, עבודתו הסתיימה עם קבלת מכתב המודיע לו שבשל אי הגעה למשמרת החברה רואה בו כמי ש"התפטר מרצון".

 

      קראו עוד בתחום:

 

בית הדין האזורי קיבל את טענות חברת השמירה וקבע כי ניתן לראות בהתנהגותו של העובד, אשר לא הגיע למשמרת מבלי לתת הודעה מסודרת על כך, כהתפטרות מרצון. כמו כן, נקבע כי התובע אף לא הגיב למכתב ה"התפטרות מרצון" אשר נשלח אליו, ושתיקתו בעניין זה אומרת דרשני. דהיינו, אם התובע היה מעוניין להמשיך ולעבוד בנתבעת, היה מצופה ממנו להתנגד ל"התפטרותו" ולבקש את החזרתו לעבודה באופן מיידי.

 

המערער טען בפני בית הדין האזורי כי הוא "התחנן שיחזירו אותו לעבודה אך החברה סירבה". בית הדין דחה טענה זו וקבע כי אין בה די. בפסק הדין בתביעה המקורית נכתב כי גם במידה והחברה לא נענתה לדרישותיו והפצרותיו של המערער, היה מצופה ממנו "להתייצב באתר ולבוא בטרוניותיו מול החברה – פנים אל פנים". למצער, נכתב בפסק הדין, ניתן היה לצפות מהמערער להגיב על המכתב במכתב תשובה מטעמו.

 

בית הדין הארצי: "העובד זכאי לפיצויי פיטורים"

 

בית הדין הארצי קיבל כאמור את הערעור. בפסק הדין בארצי נקבע כי בית הדין האזורי נפל לכלל טעות במסקנותיו. ראשית, נקבע כי המערער טען שהוא לא "הבריז" מהמשמרת אלא איחר וכאשר הוא הגיע למקום הוא הופתע לגלות שעובד אחר הוזמן למלא את מקומו. שנית, עדות זו לא נסתרה על ידי החברה, ולא הוצגה כל ראיה מצד הנתבעת אשר מפריכה אותה.

 

בית הדין הארצי קבע כי כבר מטעם זה היה מקום לבחון ב"זכוכית מגדלת" האם אכן המערער לא התייצב לעבודה, או שמא באיחור בלבד עסקינן. זאת ועוד, הלכה פסוקה היא כי כאשר קיימת מחלוקת בנוגע התפטרות, אין לבחון את הסוגיה מנקודת מבטו הסובייקטיבית של הצד השני, אלא לפי התנהגותו של המפוטר (או המתפטר).

 

בית הדין קבע כי לא ניתן היה לבסס, בהתאם לתשתית העובדתית אשר הוצגה בפני בית משפט קמא, כי המערער היה מעוניין להתפטר מעבודתו ולנתק את קשריו עם מקום העבודה על ידי היעדרות מכוונת ממשמרת. "מסקנה זו היא מרחיקת לכת. באי הופעתו של המערער למשמרת כשלעצמה, ניתן היה לראות לכל היותר הפרת משמעת. החברה, מטעמיה, בחרה שלא לברר עם המערער מדוע לא הופיע למשמרת. תחת זאת פירשה את התנהגותו כהודעת התפטרות", נכתב בפסק הדין.

 

זאת ועוד, בית הדין הארצי קבע כי בבואו לבחון את התנהגותה של החברה כלפי התובע במקרה דנן, ניכר כי דווקא היא הייתה זו אשר הייתה מעוניינת בהפסקת עבודתו של השומר, ולא להיפך. בית הדין מתח ביקורת על התנהלותה של הנתבעת כלפי העובד, וקבע כי אין היא יכולה לצאת ידי חובתה על ידי שליחת מכתב ובו היא מודיעה לעובד כי התפטר.

 

הנטל להוכיח כי למערער במקרה דנן הייתה כוונה להתפטר היה מונח על החברה, החברה לא הרימה נטל זה ועל כן טענותיה נדחו. לסיכום, נקבע כי העובד זכאי לפיצויי פיטורים והפסקת עבודתה בחברת השמירה הייתה מחמת פיטורים ולא התפטרות.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

ביטוח בריאות חו"ל - רוצה לקבל הצעת מותאמת לביטוח רפואי?
פורטל העובדים שמח להציג שיתוף פעולה עם סוכנות הביטוח דוידוף המספקת פוליסת ביטוח רפואי לחו"ל. לפני נסיעה או רילוקיישן? פנה לסוכנות דוידוף ללא כל התחייבות וקבל הצעה מותאמת במיוחד בשבילך.

הצעה לביטוח רפואי בחו"ל - יעוץ אישי חינם!
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
תקופת עבודה
שלח

פסקי דין וחדשות - עבודה בחו"ל

מעסיק שלח עובדת לסניף החברה בחו"ל אך לא דאג לה לאישור עבודה. האם הוא ישלם פיצויים בגין עוגמת נפש לאחר מעצר? 

מכתב פיטורים ניתן לאחר פיטורים. מהי המשמעות של מהלך זה מבחינת זכותו של העובד לקבל הודעה מוקדמת? 

בית הדין לעבודה מתח ביקורת על ההסתדרות בגין אי ניהול הליך קיבוצי בין עובדי רשות מקומית לבין מועצה לאחר הלנת שכר שיטתית... 

האם עובד אשר קיבל מכתב פיטורים פיקטיבי, לכאורה לשם קבלת דמי אבטלה, יוכל לתבוע פיצויי פיטורים? 

האם מינויו של מיקי מירו לתפקיד מנהל תחנות הרדיו של קול ישראל היה תוך כדי מאמציה של "מאפיה פוליטית"? האם מדובר רק בוועדה אשר נפלו פגמים בהרכבה? 

עובד לא הגיע למשמרת וקיבל מכתב מהמעסיק המודיע לו על התפטרות מרצון. האם קיימת לעובד זכות לפיצויי פיטורים? 

האם תלושי משכורת אשר ניתנים למהנדס מחברה קבלנית מעידים בהכרח על קיומם של יחסי עובד מעביד? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.