www.ovdim.org.il

האם בחירת אדם לתפקיד על בסיס מכרז הייתה נגועה במשוא פנים?

דרגו את המאמר

בקשה לצו מניעה בעקבות טענות למשוא פנים בעת קבלת עובד על בסיס מכרז

 

באוקטובר 2009 פרסמה המדינה מכרז בנוגע לתפקיד מנהל מינהל חברה ונוער במגזר הערבי במשרד החינוך. התובע והנתבע הגישו מועמדות למכרז וועדה מטעם משרד החינוך החליטה לקבל את הנתבע לתפקיד. בעקבות קבלתו של הנתבע, הגיש התובע, אשר שימש בתפקיד כממלא מקום, בקשה למתן צו מניעה שימנע קבלתו של הנתבע לתפקיד.

 

      קראו עוד בתחום:


התובע טען כי הוא מכיר את הנתבע מזה 25 שנים והוא יודע שאחרון אינו עומד במספר תנאים במכרז כגון שבע שנות ניסיון אשר מתוכן שנתיים בהדרכת נוער בארץ וחמש שנים בהדרכה והנחיית מדריכים בתחום החינוך הבלתי פורמאלי. כמו כן, התובע הלין על קבילותם וכשרותם של האישורים אשר הוצגו בעניין זה על ידי הנתבע.

 

התערבות בהחלטת רשות


הלכה פסוקה היא כי כאשר בית הדין לעבודה בא לבחון החלטה או פעילות של רשות מוסמכת, לנגד עיניו עומדת חזקת תקינותו של המעשה המנהלי. לאמור, בית המשפט איננו מחליף בעניין זה את שיקול דעתה של הרשות ואין הוא מתערב בהחלטתה. עם זאת, בית הדין יכול להתערב בהחלטה זו במידה ויוכח בפניו כי קביעתה של הרשות "חורגת ממתחם הסבירות", "ניתנה ללא סמכות", "פוגעת בכללי הצדק הטבעי", או מקורה ב"שיקולים זרים".


כאשר מדובר בוועדה אשר התכנסה מטעם רשות ציבורית לבחון מועמדים במכרז, בית הדין לא יתערב בהחלטה במידה ונראה כי הועדה נתנה דעתה למידת התאמתו של פלוני לתפקיד, לרבות בחינת השיקולים הרלבנטיים על בסיס הנתונים שהוצגו בפניה.


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי דין הבקשה להידחות וניתן לאשר את מינויו של הנתבע לתפקיד במסגרת המכרז. הנתבע הציג שישה אישורים אשר מהן הוא ביקש ללמד את הועדה כי הוא עומד בתנאי הסף של המכרז. בין האישורים היו אישורים בנוגע להדרכות נוער בנוער העובד והלומד, הדרכות נוער בעיריית חיפה, עבודה כמורה בבתי ספר שונים וכדומה. נציג המדינה אשר הגיע לעדות בבית הדין לעבודה קבע כי הוא בחן את האישורים הרבים של הנתבע וקבע כי האחרון "עומד בתנאי הסף".

 

בית הדין דוחה את הבקשה


התובע טען כי במרבית התקופה הנתבע הועסק בתור מדריך נוער ללא הסמכה בהוראה. אי לכך, לדבריו, הוא לא היה מדריך נוער מוכר מבחינת צבירת הוותק לתנאי הסף של המכרז. בית הדין דחה טענה זו. בפסק הדין נכתב כי יש לקבל את טענות המדינה לכך שמדריך נוער הינו "מישהו שהדריך נוער" ואין חובה להוכיח שהעבודה הייתה כפופה למנהל חברה ונוער במשרד החינוך.

 

זאת ועוד, בית הדין קבע כי תנאי המכרז לא ביקשו "מדריך נוער המוסמך בחינוך" אלא מדריך נוער בלבד. יתרה מכך, בתנאי המכרז הייתה דרישה לתואר אקדמי שני (עם העדפה לתארים בחינוך). ההפרדה שנעשתה במכרז בין ההשכלה לניסיון אומרת דרשני, קבע בית הדין, אין לקשור בין השניים.


יצוין כי לאחר שהאישורים אשר מוצגים על ידי מועמד מקבלים את "אישורו" של הגורם הראשון, עניין נפקותם איננו כלל מעניינה של הוועדה. לאמור, הועדה בוחרת במועמד על פי החלטה עניינית ומושכלת, מתוך הראיון שנערך לו והדברים אשר נאמרים שם. תנאי הסף כשמם כן הן, תנאים אשר מאפשרים לפלוני להגיע בפני הועדה לראיון.

 

בית הדין מצא לנכון לצטט את פרוטוקול הוועדה בדבר ההתרשמות החיובית של נציגיה מהנתבע, עדות נוספת להתאמתו של האחרון לתפקיד – "הרשים את הוועדה בלהט והאסרטיביות שהציג את חזונו. הרשים שיוכל למלא את התפקיד בהצלחה. מר ע' ג' (התובע) לא נבחר לתפקיד כיוון שרוב חברי הוועדה סברו שכוחו אבד וכי לא יוכל למלא את התפקיד כמצופה ממנהל חברה ונוער".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - עבודה וקריירה

האם הגשת מועמדות לעבודה בגוף ציבורי במסגרת מכרז מחייבת חשיפת חקירה פלילית?

אדם אשר הגיש מועמדות למשרה בגוף ציבורי התבקש לחשוף מיוזמתו התנהלות חקירה פלילית כנגדו. האם מדובר בהליך חוקי? 

צומצם באופן משמעותי המידע אשר יימסר למועמדים לעבודה ממכוני מיון

בית המשפט קבע כי לא ניתן להכריח מכוני מיון למסור מידע מלא וכולל למועמד בסוף האבחון... 

עורכי דין בוגרי מכללות - 75% מכלל עורכי הדין החדשים

שלושה מכל ארבעה עורכי דין אשר יתקבלו היום (13.12) לחברות בלשכה הינם בוגרי מכללות... 

מבקר המדינה: נפוטיזם באוניברסיטת בר אילן

האם אוניברסיטת בר אילן חטאה בנפוטיזם? האם עובדים רבים באוניברסיטה הינם קרובי משפחה? 

שילוב מבוגרים בעבודה - היתרונות גדולים מהחסרונות באופן משמעותי

האם שילוב עובדים במשק הישראלי יסייע בהגדלה משמעותית של הכלכלה המקומית? לפי מכון ירושלים לחקר שווקים, התשובה לכך חיובית... 

הקמת מרכז תעסוקה עבור לוחמי צבא דרום לבנון לשעבר

משרד התמ"ת החליט לפעול למען שילוב לוחמי צבא דרום לבנון בשוק התעסוקה הישראלי... 

כניסתם של 5,000 עובדים פלשתינאים לחקלאות ולבנייה אושרה על ידי האוצר

ממשלת ישראל קיבלה החלטה לאשר את כניסתם של אלפי עובדים פלשתינאים לענפי החקלאות והבנייה במדינה... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.