www.ovdim.org.il

מטפלת ילדים - האם טיפול גם בקשיש הוא הרעת תנאים

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם המעסיקה יכולה לדרוש מהמטפלת לטפל גם בסבתא ולא רק בילדים

 

נשים רבות אשר אינן יכולות לדאוג לכל צרכי ילדיהם בעצמן, בגין קריירה או נסיבות אחרות, מעסיקות לא אחת מטפלות בביתן בחצי משרה. מטפלות אלו זכאיות על פי חוק העבודה, לכל הזכויות הסוציאליות במסגרת חוקי המגן לרבות פיצויי פיטורים, דמי הבראה, חופשה שנתית, שעות נוספות ועוד. לא אחת נדרשות מטפלות ילדים לבצע עבודות אשר אינן קשורות באופן ישיר לתחום עבודתם.

 

האם יכולה מטפלת לדרוש העלאה בשכרה או פיצויי פיטורים במקרה בו הורעו תנאי העסקתה באופן מוחשי? דוגמא לסוגייה זו הגיעה לפתחו של בית הדין לעבודה במסגרת תביעה בעניין פיצויי פיטורים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מטפלת אשר הועסקה בביתה של אישה במשך שנתיים וחודש, הגישה תביעה נגד מעסיקתה בגין הרעת תנאים מוחשית שהביאה אותה להתפטרות. לטענתה של המטפלת, עבודתה הייתה אמורה להיות טיפול במשק הבית ובשני ילדי המעסיקה. עם זאת, במשך החודשיים האחרונים של עבודתה, בעוד היא בהריון מתקדם, נאלצה המטפלת לטפל גם באימה הקשישה והסיעודית של המעסיקה.

 

בכתב ההגנה נטען כי התפטרה מעבודתה ולפיכך אינה זכאית לפיצויי פיטורין. כמו כן, המעסיקה טענה שבמסגרת פיטוריה ניתן לתובעת שיק על סך 5,635 ש"ח אשר כלל תשלום שכר בגין החודש האחרון, יתרת דמי הבראה, ופיצויי פיטורים עקב מעבר לכרמיאל. עם זאת, המעסיקה קיזזה סך של 3,100 ₪ בגין אי מתן הודעה מוקדמת להתפטרות.

 

טיפול בקשישה - האם הרעת תנאים?


המטפלת טענה כי בקשתה של המעסיקה שתטפל גם באימה החולה במשך חודשיים, הייתה הרעה מוחשית של תנאי העסקתה והפרת חוזה העבודה בין הצדדים. לדידה, הסיכום בין המעסיקה לבינה היה אך ורק לגבי הטיפול בילדים ותו לא. האם אילוץ המטפלת לטפל באם החולה, כאשר היא בהריון מתקדם, וזאת מבלי להעלות את שכרה, הינה הרעת תנאים המזכה בפיצויי פיטורים?

 

בית המשפט קבע כי במקרה דנן אין ספק שיש לקבל את טענותיה של המטפלת. העסקתה הראשונית הייתה לטפל במשק הבית ובילדים, כאשר הטיפול באם לא היה כלול בשום אופן במסגרת עבודתה. סירובה של המעסיקה לשלם למטפלת בעבור הטיפול באם, ועצם הכרחתה לסעוד את הקשישה (אשר סבלה מחרדות והתקפים) באופן חד צדדי, היו הרעת תנאים מוחשית. אי לכך, בית המשפט קבע כי על המעסיקה לשלם למטפלת פיצויי פיטורים בגין התפטרותה.

הרעת תנאים המסגרת המשפטית


סעיף 11 (א) לחוק פיצויי פיטורים קובע שבמידה ועובד התפטר מחמת הרעה מוחשית בתנאי עבודתו, או מחמת נסיבות אחרות שביחסי עבודה לגבי אותו עובד שבהן אין לדרוש ממנו כי ימשיך בעבודה, רואים את ההתפטרות לעניין זה כפיטורים. השאלה - אימתי נקלע עובד למצב שבו תנאי עבודתו הורעו בצורה מוחשית - דורשת התייחסות למכלול הנסיבות שהביאו להתפטרות.

 

אין די בתחושתו הסובייקטיבית של העובד, שלפיה תנאי עבודתו הורעו, אלא עליו להוכיח קיומה של תשתית עובדתית אוביקטייבית לעניין. מתוך תשתית זו צריך בית המשפט ללמוד באופן ברור על הרעה מוחשית בתנאי העבודה.

 

      קראו עוד:

 

כמו כן, במידה ויכול המעביד לשנות את תנאי העבודה, ולמנוע את ההרעה המוחשית, על העובד להודיע לו מראש על כוונתו להתפטר. התפטרותו של העובד תראה כפיטורים רק אם הודיע האחרון למעביד על הרעת התנאים בטרם סיים את ההתקשרות.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.