www.ovdim.org.il

מחלוקת בין עובד למעביד בנוגע למועד הפיטורין וזכאות לתשלום פיצויים

דרגו את המאמר

תביעה להכרה במועד פיטורין לצורך תשלום פיצויי פיטורין


בית הדין לעבודה נדרש לדון בתביעה שעניינה זכויות סוציאליות (כגון פיצויי פיטורין, הודעה מוקדמת וכדומה) אשר הוגשה על ידי עובד כנגד המעביד. כידוע, זכאות לפיצויי פיטורין עומדת לעובד במידה וצבר האחרון שנת עבודה מלאה. אי לכך, לעיתים מחלוקת בין הצדדים לגבי מועד סיום ההתקשרות יכול להיות גורם קריטי בקביעת תשלום הפיצויים.


העובד הועסק במשך שנים בחברה הנתבעת שהינה חברה העוסקת בייצור ומכירת ציוד משרדי. ראשית עבודתו של התובע הייתה בבית מלאכה בחולון אשר היה בבעלותה של חברת "טרו רהיטים". במרץ 2000 הועברה הבעלות על החברה לידיהם של שני שותפים, שותפות אשר החזיקה מעמד במשך שלוש שנים.

 

      קראו עוד בתחום:


בשנת 2003 פרש אחד השותפים מהחברה והקים חברה נוספת – היא החברה הנתבעת במקרה דנן. התובע המשיך לעבוד בבית המלאכה בחולון, עד שכעבור כשנה הועבר בית המלאכה לנתבעת. עם ההעברה נשלחו מכתבי פיטורים לעובדים לפיהם העסקתם בחברה הסתיימה ביום 31.4.04.


מחלוקת לגבי מועד הפיטורין


הצדדים היו חלוקים על נסיבות הפיטורין ומועדם. החברה טענה כי מנכ"ל הנתבעת ניהל עם העובד שיחה ביום 30.3.05 שבעקבותיה הודיע לו על פיטוריו. לתובע ניתנה הודעה מוקדמת בת 14 יום ולפיכך מועד סיום העסקתו הינו 14.4.05.


העובד טען מנגד, שמועד פיטוריו הוא ה-8.5.05. לטענתו, בסופו של חודש מרץ 2005, חלה הוא ושהה בחופשת מחלה שהסתיימה ביום 6.5.05 (אישורי מחלה בגין תקופה זו צורפו לכתב התביעה). העובד טען כי עם שובו לעבודה ביום 8.5.05 נמסר לו מכתב הפיטורים.


החברה טענה כי מכתב הפיטורים הוצא לבקשתו של העובד בכדי לקבל החזר מביטוח לאומי. לראיה צירפה הנתבעת לתצהירו של מנכ"ל החברה את מכתב הפיטורים עם הערה בכתב יד שזו לשונה:

 

"העובד חזר היום לאחר חופש ארוך מאוד ובא לבקש את המכתב הזה כדי שיוכל לקבל החזר מביטוח לאומי. למעשה הוא פוטר בסוף מרץ ויצא לחופשה".

 

      קראו עוד פסקי דין בתחום:


בית המשפט לא קיבל ראייה כזו כקבילה, שכן הערתו של המנכ"ל לא נשאה תאריך, ומלבד ההערה "העובד חזר היום", לא ניתן לקבוע מהו המועד שבו נכתבה. בנוסף, השופטים קבעו כי לא ניתן ללמוד דבר מההערה שהעובד נעלם מעבודתו ללא הסבר, שכן לשון ההערה לא מציינת שהתובע נעלם, אלא כי חזר מחופש. תיאור זה חזר אף בסיפא של ההערה שבה צוין כי התובע פוטר בסוף מרץ ויצא לחופשה. התובע הכחיש קיומה של הפגישה מיום 30.3.05 שכן לטענתו, שהה במועד זה בחופשת מחלה.


בית המשפט קבע כי גם אם התקיימה פגישה כאמור, הרי שהחברה הנתבעת לא השכילה לעמוד בנטל להוכיח את תוכנה של אותה פגישה וכי במועד זה אכן פוטר התובע. זאת ועוד, החברה לא הסבירה מדוע לא הוצא מכתב פיטורים במועד השיחה, אלא הונפק רק כחודשיים לאחריה. אמנם החברה טענה כי המציאה את המכתב בעבור העובד מתוך רצון טוב, אלא שטענה זו אינה מתיישבת עם העובדה כי ממילא עובד שפוטר זכאי לדמי אבטלה מהביטוח הלאומי.


אי לכך, בית הדין קבע כי יום פיטוריו של התובע הינו ה-8.2.05, ומכיוון שהחל האחרון לעבוד בנתבעת ב-4.5.04, זכאי הוא לפיצויי פיטורין על פי החוק.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.