www.ovdim.org.il

תביעת גמלאים כנגד קרן מבטחים בגין חישוב קרן פנסיה שלא לפי התקנון

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 2.3 מתוך 5

פיצויים בעקבות חישוב פנסיה שגוי בקרן מבטחים


פסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, ובמסגרתו התקבלה תביעתם של שני גמלאים לפיצויים בסך כ-150,000 שקלים, יכול להעניק לגמלאים רבים, אשר פרשו לפני אוקטובר 2003 מעבודתם במסלול פנסיה צוברת, אפשרות לזכות בפיצויים בגובה עשרות אלפי שקלים.

 

      קראו עוד בתחום:


עובדים רבים במפעלים אשר היו חברים בהתאחדות התעשיינים נהנו מביטוח בקרן הפנסיה של מבטחים (קרן הפנסיה הגדולה ביותר מבין קרנות הפנסיה הוותיקות). חישוב הפנסיה, אשר נערך על ידי הקרן בעניינם של עובדים הנ"ל, נעשה לפי שיטת ממוצעי השכר. דהיינו, על בסיס ממוצעי השכר של העובד במהלך כל שנות עבודתו.

 

בית הדין הארצי לעבודה, ובג"צ, קבעו כי מדובר בשיטה אשר מנוגדת לתקנות מבטחים כפי שהיו בתקופה המדוברת. על פי פסיקותיהם, חישוב הפנסיה היה צריך להיות בהתאם לשכרם של העובדים במהלך שלוש השנים לפני לסיום העבודה בלבד. מיותר לציין כי על פי רוב מדובר בשכר גבוה באופן משמעותי שכן עסקינן ב"שיא הקריירה". חרף פסיקות אלו, קרן מבטחים המשיכה לחשב את הפנסיה בהתאם לכלל שנות עבודתו של המבוטח.


שני גמלאים בקרן מבטחים, אשר פרשנו לפני אוקטובר 2003 לגמלאות, הגישו תביעה בעניין זה כנגד הקרן. התובעים טענו כי פנייתם לקרן, בנוגע לשינוי אופן החישוב בהתאם לפסיקות בג"צ ובית הדין הארצי, נפלה על אוזניים ערלות. לטענתם, לא נותרה להם ברירה אלא לפנות לערכאות המשפטיות.

 

בית המשפט קיבל את התביעה

 

השופטת, סיגל דוידוב-מוטולה, קבעה כי דין התביעה להתקבל. בפסק הדין נכתב כי יש לחשב את הפנסיה של התובעים על פי שלוש שנות עבודתם האחרונות, ולא בהתאם לכלל שנות העבודה. "תקנון הקרן הינו למעשה חוזה רב צדדי בין מבטחים, המדינה והעמיתים. תקנון זה בלבד הוא אשר קובע את מערכת החובות והזכויות של הקרן והעמיתים. הקרן אינה רשאית לקבוע זכויות שונות במסגרת הסכמים קיבוציים או אישיים", נכתב בפסק הדין.
 

הנתבעת טענה כי היא אינה יכולה לחשב את הפנסיה של התובעים בהתאם לבקשתם, וזאת משום שאין בידה נתונים רלבנטיים לגבי שלושת שנות העבודה האחרונות. חרף העובדה כי השופטת קיבלה טענה זו כטענה עובדתית, לא היה בכך כדי לסייע לנתבעת.

 

בפסק הדין נקבע כי התקנון באותה העת היה ברור והיה על הקרן לעמוד בהוראותיו החד משמעיות. כמו כן, גם טענתה של הקרן, לפיה מצבה האקטוארי המאוזן ישונה לרעה בעקבות שינוי שיטת חישוב הפנסיה לגבי שני התובעים, נדחתה בבית הדין. בסופו של היום, בית הדין פסק עבור אחד התובעים סך של 100,000 שקלים, ועבור התובעת השנייה 50,000 שקלים. כמו כן, הקרן חויבה בהוצאות משפט בסך 10,000 שקלים נוספים.


כלכלנים טוענים כי הפערים בחישוב הפנסיה יכולים להגיע עד כדי אלפי שקלים למבוטח. עם זאת, יש המזהירים כי תביעות רבות בעניין זה עלולות לגרום לפגיעה אקטוארית בקרן, דבר אשר יגרום לשחיקה בזכויות הפנסיה של כלל העמיתים.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - פיננסים - מידע כלכלי לעבדים

פסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, ובמסגרתו התקבלה תביעתם של שני גמלאים לפיצויים בסך 150,000 שקלים, יכול להעניק לגמלאים רבים, אשר פרשו לפני אוקטובר 2003 מעבודתם במסלול פנסיה צוברת, אפשרות לזכות בפיצויים בגובה עשרות אלפי שקלים... 

התעשיות הביטחוניות אשר נמצאות בבעלות המדינה מוגדרות בתור קופות ציבוריות. מדי שנה, פורשי צה"ל אשר רכשו ניסיון וידע רלבנטיים לעבודה בתעשיות ביטחוניות אלו, מבקשים להיקלט בהן לעבודה... 

בשורה להנהלת המפעל ועובדיו – עורכי הדין הצליחו לבטל את הגזירה, ביהמ"ש קבע כי החיובים שנעשו ע"י העיריה היו שגויים... 

האם התובעת הייתה ידועה בציבור של המנוח והאם היא זכאית להיות מוכרת בתור אלמנת פנסיונר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.