www.ovdim.org.il

על פי דו``ח בנק ישראל - למבוגרים רבים בישראל אין חיסכון פנסיוני

דרגו את המאמר

חיסכון פנסיוני הינו חיסכון אשר נועד לספק לעובד פרנסה בעיקר בשני תרחישים - פרישה מהעבודה מחד, ואובדן כושר עבודה או נכות מאידך. כמו כן, חיסכון פנסיוני מסייע גם לתלויים בעובד מבחינת משענת ותמיכה כספית בעת פטירה חו"ח. כיום, החסכונות הפנסיוניים בישראל באים לידי ביטוי בשלושה מסלולים עיקריים - קרן פנסיה, קופת גמל וביטוח ומנהלים.

 

      קראו עוד בתחום:


חרף החשיבות הרבה המקופלת בחיסכון הפנסיוני, נראה כי רבים מהמבוגרים בישראל אשר הגיעו לגיל פרישה לא השכילו להפריש כספים לאורך השנים לטובת חיסכון זה. כך עולה מנתונים שמתפרסמים במסגרת דו"ח של בנק ישראל. על פי הדו"ח, אשר עיקר נתוניו התפרסמו באתר הכלכלי "דה מארקר" (אפריל 2013), ארבעה מכל עשרה מבוגרים בישראל פרשו מעבודתם ללא חיסכון פנסיוני.


כמו כן, כותבי הדו"ח מדגישים כי העלאתו של גיל הפרישה בישראל הביאה באופן משמעותי לעלייה של ממש בשיעור השתתפותם של עובדים מבוגרים במשק המקומי. הדו"ח מניח כי היות וכ-40% מהמבוגרים בישראל לאחר גיל פרישה אינם מחזיקים באמתחתם חיסכון פנסיוני, רבים מהם "נאלצים" להמשיך לעבוד גם לאחר גיל הפרישה.


באותו הקשר, ניתן להפנות גם לפסק הדין התקדימי שניתן לאחרונה על ידי בית הדין הארצי לעבודה בעניין ליבי וינברגר. מדובר כאמור בפסק דין אשר עסק בזכותה של עובדת להמשיך ולהיות מועסקת גם לאחר גיל פרישה. כותבי דו"ח בנק ישראל סבורים כי פסיקתו של בית הדין הארצי לעבודה בעניין וינברגר פתחה פתח לביטול פרישת החובה בשוק העבודה הישראלי.


עלייה בשיעור העבודה לאחר גיל פרישה


הנתונים המוצגים על ידי בנק ישראל במסגרת הדו"ח המדובר בולטים אף יותר מנתונים שפורסמו באוקטובר 2012 על ידי ג'וינט ישראל. ג'וינט ישראל הציג נתונים לפיהם שיעור המבוגרים חסרי חיסכון פנסיוני בישראל עומד על כ-33% מבני 65 ומעלה. כעת, בנק ישראל סבור כי השיעור עומד על כ-40%.


ישנן סיבות רבות, לדידם של עורכי הדו"ח של בנק ישראל, לכך שמבוגרים אינם בעלי חיסכון פנסיוני. לדוגמא, נטען כי רבים מהם עבדו כשכירים אך מעסיקיהם לא הפרישו עבורם פנסיה. יצוין כי חובת המעסיק להפריש לפנסיה עוגנה באופן מפורש רק בשנת 2008. כמו כן, עובדים אחרים "בזבזו" את החיסכון הפנסיוני או לא צברו חיסכון משמעותי נוכח תחילת עבודה מאוחרת.


כפי שצוין לעיל, דו"ח בנק ישראל שם ליבו גם על השתלבות של עובדים מבוגרים (לאחר גיל פרישה) בשוק העבודה הישראלי. כותבי הדו"ח סבורים כי אחת הסיבות לכך הינה העלאת גיל הפרישה ל-67 לגברים ו-62 לנשים. על פי הדו"ח, שיעורם של גברים העובדים מעבר לגיל פרישה בישראל צמח בתוך עשור מ-25% ל-40%. מבחינת הנשים, 25% מהן עובדות כיום לאחר גיל פרישה, וזאת לעומת 10% בלבד לפני כעשור. יודגש כי ממוצעי העבודה בקרב עובדים מבוגרים בישראל גבוהים מהממוצעים במדינות רבות ב-OECD.


הדו"ח מוסיף וקושר בין המעמד הבינוני הגבוה לבין עבודה לאחר גיל פרישה. מרבית העובדים המבוגרים במשק הינם נשואים, מאזור המרכז ומשכילים. לעומת זאת, בקרב אוכלוסיות חלשות (כגון המגזר הערבי) ניתן לראות שיעורי עבודה נמוכים בגילאים מבוגרים.


סיבה נוספת להשתלבות עובדים מבוגרים בשוק העבודה נובעת, לדידם של עורכי הדו"ח של בנק ישראל, נעוצה בעלייה בתוחלת החיים בישראל והתקדמות הרפואה. מבוגרים רבים היום, גם בשנות ה-60 לחייהם (ואף לאחר מכן), חשים כי כוחם עדיין במותנם והם אינם מעוניינים להפסיק לעבוד. לא אחת, אין זה אינטרס כלכלי אלא צורך חברתי ומוסרי שלא לצאת ממעגל העבודה. גברים ישראליים חיים כיום בממוצע עד גיל 83.6, ואילו נשים מגיעות לגיל 79.7 בממוצע.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

קבל הצעה לקרן פנסיה / קופת גמל
שם + משפחה
נייד
דוא"ל
אני מחפש:
שלח

פסקי דין וחדשות - קרן פנסיה

בנק ישראל מפרסם דו"ח לפיו כ-40% מהמבוגרים בישראל אינם מחזיקים חיסכון פנסיוני... 

האם המעסיק מפריש פנסיה ומדוע השכירים בישראל אינם יודעים את התשובה לשאלה זו? 

האם האוניברסיטה כפופה להוראותיו הדווקניות של חוק יסודות התקציב, או שמא נתון לה חופש אקדמי מבחינת קביעת משכורות ותנאי שכר? 

מרבית הישראלים אינם מקפידים על חיסכון ארוך טווח, ואזרחים רבים לא מסוגלים להפגין בקיאות בסיסית במונחים פיננסיים... 

עמותת "הקואליציה האזרחית" וד"ר הראל פרימק הגישו עתירה לבג"צ בגין "אפליה בין שכירים ועצמאים במשק הישראלי"... 

בית המשפט העליון ביטל הליך ייצוגי שהוגש כנגד המדינה בגין ניכוי פרמיות ביטוח מגמלת גמלאי צה"ל... 

האם עובד יכול לתבוע בגין אי הפרשה למבטחים לפי הסכם קיבוצי? כיצד בית הדין לעבודה יפצה אותו לאחר עשר שנים שלא העדר הפרשה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.