www.ovdim.org.il

האם מאמן כדורגל בקבוצת חובבנית זכאי לפיצויי פיטורים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

האם מאמן כדורגל בקבוצת חובבים הוא עוסק עצמאי?

 

לפני כארבעה חודשים, הגיש מאמנה לשעבר של נבחרת צרפת בכדורגל, ריימונד דומיניק, תביעה לפיצויי פיטורים לבית הדין לדיני עבודה בצרפת. סוגיית זכאותם של מאמני כדורגל לפיצויי פיטורים עם פיטוריהם, עולה פעמים רבות גם ברמות קטנות וצנועות יותר. בעניין זה, בית הדין לעבודה בנצרת נדרש לבחון האם מאמן בית"ר צפת זכאי לפיצויי פיטורים בגין פיטוריו לאחר חמש שנים במועדון.

 

התובע אימן, במשך כחמש שנים, את קבוצת הכדורגל בית"ר צפת, אשר נוהלה והופעלה על ידי עמותת בית"ר צפת. בתחילה, התובע אימן את קבוצת הילדים, לאחר מכן את קבוצת הנוער, ולבסוף את קבוצת הבוגרים. עבודתו הסתיימה במאי 2009, עם תום עונת המשחקים.

 

      קראו עוד בתחום:


בין הצדדים לא נערך הסכם בכתב, ועבודתו של התובע הייתה עונתית. התשלומים לתובע היו קבועים ונעשו ללא תלושי שכר, באמצעות שיקים, מזומן או העברות בנקאיות. במקביל לעבודתו בתור מאמן כדורגל, עסק התובע בעבודות נוספות ובעיסוקים אחרים.


התובע טען כי הוא היה עובד בעמותת בית"ר צפת, ולכן הוא זכאי – עם פיטוריו – לפיצויי פיטורים. לטענתו, מועדי האימונים נקבעו תוך תיאום עם יו"ר העמותה, יו"ר העמותה העביר לו הנחיות בנוגע ללו"ז, והוא היה נתון לפיקוחו. התובע הוסיף כי הוא היה כפוף ליו"ר העמותה במסגרת עבודתו, ואף העביר דיווחים שוטפים בנוגע לקבוצה מדי יום. בכתב התביעה נטען כי התובע לא היה רשום כבעל עסק עצמאי ברשויות. לדבריו, הוא לא ניהל עסק עצמאי בתקופת התקשרות בין הצדדים, אלא עבד בתור שכיר בעבודות נוספות.

 

כיצד נבחנים יחסי עובד מעביד?


אחד המרכיבים החשובים ביותר, אשר יושבים בבסיס זכותו של אדם לפיצויי פיטורים, הוא קיום יחסי עובד מעביד. דהיינו, עובד שכיר אשר פוטר מעבודתו זכאי לפיצויי פיטורים, בעוד שקבלן עצמאי אשר ההתקשרות עימו מסתיימת, אינו זכאי לפיצויים אלו.

 

מעמדו של אדם בתור קבלן עצמאי או עובד שכיר איננו פועל יוצא של הסכמת הצדדים או של השם אשר ניתן על ידם ליחסי העבודה. מדובר אפוא בתוצאה של בחינה אובייקטיבית הנוגעת לכלל הנסיבות המרכיבות את המקרה. בתי הדין לעבודה פיתחו, לשם כך, פסיקה מורכבת וענפה של מבחנים ותתי מבחנים. ויישומם של מבחנים אלו על מקרה נתון אמור להוביל להכרעה האם יחסי עובד מעביד לפנינו, או לאו.

 

      קראו עוד בתחום:

  

מקובל במקרים אלו לדבר על המבחן המעורב. מבחן זה בוחן בעיקר את השתלבות העובד בעסקו של המעביד בפועל. הנשיא לשעבר של בית הדין הארצי לעבודה, השופט מנחם גולדברג ז"ל, כתב בפסיקתו –

 

"בבחינת יחסי עבודה יש להתייחס לגורמים המרכיבים את היחסים לרבות אופיו האישי של העיסוק, הכפיפות, הכוח לשכור עובד, וחשוב מזה - לפטרו, מיהו המספק את כלי העבודה, צורת ניכוי מס ההכנסה והתשלומים לביטוח הלאומי ולמס ערך מוסף, ובאותם מקרים שבהם אין כפות המאזניים נוטות לכיוון זה או אחר - כיצד ראו הצדדים את היחסים ביניהם".

 

בית הדין לעבודה - בין הצדדים התקיימו יחסי עבודה "גבוליים"

 

במקרה דנן, בית הדין לעבודה קבע כי יש להכיר ביחסים בין הצדדים כיחסי עובד מעביד. בפסק הדין נכתב כי החלטה זו נשענת על מספר גורמים כגון תיאור תפקידו של התובע, מבחן ההשתלבות, ביצוע העבודה באופן אישי ומבחן הפיקוח.

 

תיאור תפקידו של התובע

התובע עבד בתור מאמן כדורגל בקבוצה במשך כ-5 שנים. במהלך השנים קבע התובע את מועדי האימונים וזאת תוך תיאום עם העמותה. כמו כן, התובע גבה משחקני הקבוצה כספים עבור האימונים, שילם עבור ההסעות ותיאם את העברת הכספים לידי העמותה מול יו"ר העמותה.

 

הנתבעים טענו כי התובע מעולם לא עבד במסגרת מסודרת של שעות או ימים. בית הדין לעבודה קבע, עם זאת, כי התובע היה מועסק בהיקף של 3-4 ימים בשבוע, באימונים בני שעתיים, אשר נערכו ללא קבלת ציוד או כלים מצד העמותה.

 

מבחן ההשתלבות

התובע העיד כי הוא היה שחקן של העמותה במשך 10-12 שנים, ולאחר סיום שירותיו כשחקן פעיל הוא נרשם לקורס מדריכים. בתום הקורס הוא החל לאמן קבוצה אשר שייכת לבית"ר צפת. לטענתו, כל הפעולות באימון קבוצות הכדורגל נעשו בתיאום ובידיעה של יו"ר העמותה.

 

אי לכך, בית הדין לעבודה קבע כי עבודתו של התובע השתלבה ב"מפעל" עמותת בית"ר צפת. עם זאת, נקבע כי לאור העובדות שהוצגו מדובר במקרה גבולה. דהיינו, עבודה אשר ניתנת לביצוע גם על ידי עובד שכיר וגם על ידי קבלן עצמאי.

 

התובע לא היה בעל עסק רשום או תיקו עוסק מורשה. שכרו של התובע לא שולם בהתאם לחשבוניות או קבלות. התובע אכן עבד מהצד במקומות נוספים, אך לא בתור מאמן כדורגל. לסיכום, נקבע כי התובע לא היה עצמאי אלא עובד שכיר במספר מקומות עבודה אשר עסקו בצורה כזו או אחרת בכדורגל וספורט.


ביצוע העבודה באופן אישי

התובע לא ביצע את העבודה תוך שהוא נעזר באדם נוסף או במחליף. עבודתו נעשתה באופן אישי והוא זה אשר קבע את מועדי האימונים והיקפם. במקרים בהם התובע היה חולה או בחופשה, שעות האימונים ומיקומם היו מועברות למועד מתאים. הוכח בבית הדין לעבודה כי העבודה בוצעה באופן אישי על ידי התובע, והוא לא היה צריך להביא מחליף לאימונים.

 

מבחן הפיקוח

אחד המבחנים המהותיים ביותר אשר שימשו את בית הדין לעבודה במקרה דנן הוא מבחן הפיקוח. הנתבעים טענו כי התובע היה אדון לעצמו ומעולם לא היה כפוף למסגרת קבועה של שעות או ימים.

 

מצד שני, התובע העיד כי הוא פעל בתיאום מוחלט עם יו"ר העמותה והיה כפוף אליו בכל מעשיו. בית הדין לעבודה קבע כי מדובר בפיקוח מינורי אשר נובע ממהות ואופי התפקיד. עם זאת, למרות שמידת הפיקוח על עבודתו של התובע הייתה מעטה, היא נגעה לדברים המהותיים החשובים לתפקוד עמותת בית"ר צפת.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.