www.ovdim.org.il

הרעת תנאים לאישה בהריון בכדי לגרום לה להתפטר - האם פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ניסה לגרום לאישה בהריון לעזוב וישלם פיצויים משמעותיים


סע (חי') 5726-05-09


החקיקה והפסיקה בישראל מניחות שורה של הגנות על זכויות נשים בעבודה. לדוגמא, קיים איסור לפטר עובדת בהריון כאשר ישנו קשר בין הפיטורים לבין ההריון. הרציונאל מאחורי הוראה זו הוא כי אישה בהריון תתקשה למצוא מקום עבודה חדש, לא רק בתקופת ההריון, אלא אף לאחר הלידה. מעבידים רבים, עם זאת, אשר מעוניינים להביא לעזיבתן של עובדות בהריון, פועלים לא אחת בדרכים "עקלקלות" לשם השגת מטרותיהם.

 

      קראו עוד בתחום:


להלן דוגמא למקרה בו בעל דוכן בקניון "ניסה לגרום לעזיבתה" של עובדת בהריון, וחויב בסופו של היום בפיצויים בסך עשרות אלפי שקלים. לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה בחיפה הונחה תביעה אשר הוגשה על ידי אישה אשר טענה כי היא התפטרה/פוטרה בהריון מעבודתה לאחר שהמעסיק "עשה כל אשר ביכולתו" לגרום לה לעזוב.


דרישה לעבוד בשעות בלתי אפשריות


התובעת במקרה דנן הועסקה בעסק של הנתבע אשר היה דוכן להכנת שתיה וקרפים בקניון. לטענת התובעת, בשלב מסוים הכניס בעל העסק את כלתו לעבוד בדוכן. התובעת טענה כי היות והיא הייתה בהריון, הנתבע לא היה יכול לפטר אותה ועל כן הוא ניסה בדרכים שונות להביא להתפטרותה באופן עצמאי. באוגוסט 2008, כאשר הנתבע לא היה בדוכן, התרחש אירוע בעסק אשר פרשנותו נדרשה לשם הכרעת הכף לכאן או לכאן. אירוע זה הביא לסיומם של יחסי העבודה.


התובעת טענה כי כחודש לפני סיום עבודתה בעל העסק דרש ממנה לשנות את שעות עבודתה ממשמרות בוקר למשמרות ערב. לטענתה, הנתבע ביקש את השינוי בשעות למרות שידע כי בתור אם לילדה בת שנתיים, היא לא תוכל לעמוד בכך.
בנוגע לאירוע ביום האחרון לעבודתה של התובעת, העובדת תיארה את המקרה באופן הבא.

 

לדבריה, היא הגיעה לעסק כהרגלה, וכאשר יצאה בשעות הבוקר מן השירותים, בעודה הולכת לכיוון העסק, תקפה אותה כלתו של הנתבע תוך שהיא סותרת לה, דוחפת אותה, וחוטפת את מכשיר הפלאפון שלה. לטענתה, הכלה כעסה על כך שהיא "מבלה בשירותים יותר מדי בשל הריונה". התובעת טענה כי היא הייתה בהלם מהתנהגות זו ועל כן לקחה את תיקה ועזבה את המקום.


לדבריה, היא ניסתה לתפוס את הנתבע עוד באותו היום, מספר פעמים, אך לשווא. בסופו של היום, התובעת הצליחה להשיג את בעל העסק רק בשעות הערב. היא טענה כי במקום לתמוך בה, הנתבע הטיח בה שהיא "השתוללה" ו"תקפה" את העובדת השניה. בשיחת הטלפון הנ"ל, אמרה התובעת לנתבע כי היא תגיע למחרת לעבודתה בשעות הבוקר, וזאת משום שהיא אינה יכולה לעבוד בערבים. לטענתה, הנתבע אמר לה שאם היא תגיע בבוקר הוא ידבר עם מאבטחי הקניון שיוציאו אותה מהדוכן.


סתירות בגרסאותיו של המעסיק


הנתבע ניסה, כמובן, לטעון כי אין ממש בטענותיה של התובעת. בעל העסק טען כי העובדת הרבתה לזלזל במקום העבודה, נעדרה מהדוכן באופן קבוע וכל בקשותיו והערותיו נפלו על אזניים ערלות. כמו כן, הנתבע הוסיף כי התובעת התפטרה מרצונה ועל כן היא אינה זכאית לפיצויי כלשהו. בנוגע לאירוע הקטטה, הנתבע תמך בתצהירו בטענותיה של כלתו לכך שהתובעת תקפה את הכלה והשתוללה בדוכן.


בית הדין לעבודה קבע כי יש לקבל את טענותיה של התובעת, וכן לקבל את התביעה. ראשית, בית הדין ציין כי בעל העסק לא הביא לעדות את כלתו. הלכה פסוקה היא כי אי הבאת עד רלבנטית עומדת לבעל הדין אשר היה אמור "ליהנות" מעדותו לרועץ.


כמו כן, טענותיו של הנתבע בדבר התנהגותה של התובעת במקום העבודה (איחורים, העדרויות, זלזול) לא היו רלבנטיות וזאת מחמת שני טעמים. ראשית, הנתבע טען כי התובעת התפטרה. שנית, אירוע ההתפטרות/פיטורים התרחש במהלך שיחת הטלפון ולא בגין שימוע בדבר התנהגות במקום העבודה. לא זו אף זו, הנתבע החזיק מצלמה אשר תיעדה את אשר התרחש בדוכן. עם זאת, כאשר נשאל בבית הדין היכן התמונות, אמר האחרון – "אתה לא תאמין, הן אבדו".


פיצויים בסך 70,000 שקלים


בית הדין פנה כעת לבחון האם הדרישה של הנתבע מהתובעת לעבוד בשעות הערב הייתה על מנת לגרום לאחרונה להתפטר מעבודתה. בעניין זה, נקבע כי אכן כך אירע. אל מול עדותו הבלתי עקבית ו"המחוררת" של בעל העסק, עמדו דבריה המהימנים והעקביים של התובעת. אי לכך, בית הדין קבע כי עבודתה של התובעת הותנתה במעבר לשעות הערב, וזאת משום שהנתבע ידע כי התובעת לא תוכל לעמוד בדרישה זו ולא תהיה לה ברירה אלא לעזוב.


במילים אחרות, בית הדין קבע כי התובעת פוטרה, שלא כדין, בעוד היא בהריון. בית הדין פסק עבור התובעת פיצויים בסך ב-70,000 שקלים, כאשר כ-52,000 שקלים מתוכם הינם בגין פיטורים בהריון תוך הפרת חוק עבודת נשים ואובדן דמי לידה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.