www.ovdim.org.il

מהו תוקפו של כתב ויתור על זכויות עובדים ושעות נוספות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

כתב ויתור על זכויות עובדים בחברת שמירה, האמנם?

 

מהו תוקפו של כתב ויתור על זכויות, עליו חתום העובד, ובו מתחייב האחרון לקבל את הסכומים המוצעים לו ולא להגיש תביעה נוספת לבית הדין לעבודה. האם מדובר במסמך שהינו חוזה חלוט או שמא ניתן לסתור את מהותו בעת הגשת התביעה?

 

דוגמא לכך ניתן לראות בעניינו של שומר אשר הועסק בחברת שמירה במשך כשמונה שנים, והגיש תביעה לבית הדין לעבודה כנגד החברה בעקבות אי תשלום שעות נוספות, וזכויות קוגנטיות.

 

התובע טען כי במשך שנותיו הרבות בשירותה של חברת השמירה, עבד הוא משמרות ארוכות רבות ולא שולמו לו בעבורן שעות נוספות. עוד טען התובע כי פוטר הוא מעבודתו בחברה ואף קיבל לידיו מכתב פיטורים מתאים. התובע טען כי עם סיום עבודתו שוחררו לידיו כספי הפיצויים שהופקדו עבורו בקרן מבטחים כנדרש, אך הוא נאלץ לחתום על "כתב ויתור", כאשר המסמך עליו חתם היה מקופל ולא כלל התייחסות לויתור על זכות תביעה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

האם העובד היה "רשאי" לבצע שעות נוספות?


חברת השמירה טענה כי התובע הועסק בשירותיה פחות ממה שטען בכתב תביעתו ובנוסף, חתם הוא על "כתם הוויתור" במסגרתו התחייב לא להגיש תביעה לקבלת כספי פיצויי פיטורים. החברה טענה כי אין כל בסיס לטענותיו כאילו לא קיבל לידיו את "כתב הויתור" במלואו עת חתם עליו.

החברה טענה בנוסף, כי התובע איננו זכאי לגמול שעות נוספות בעבור עבודתו, שכן לא נדרש האחרון לבצע שעות כאלה. לטענת החברה, ביצוע שעות נוספות היה תלוי באישורה של החברה, והתובע מעולם לא פנה להנהלה על מנת שתאשר לו את ביצוע השעות הנוספות.

 

כתב ויתור, אימתי?


בית הדין ביטל את כתב הויתור, אשר לפיו טענה החברה שדינה של תביעתו של העובד להידחות, מיד עם הצגתו. הכלל המושרש מן הפסיקה הוא שיש ליתן משקל מועט יחסית לכתבי ויתור של עובדים. הלכה פסוקה היא כי רק במקרים בהם ברור באופן חד משמעי שהעובד היה מודע לחלוטין לזכויותיו ולפירוטן והחליט לוותר עליהן, יינתן משקל לחתימת כתב הויתור.

 

      קראו פסקי דין נוספים בתחום:

 

בעניינו, חברת השמירה טענה כי העובד חתם על כתב ויתור וכי שולמו לו כספים ביתר, לפנים משורת הדין. לטענתה, התחייב העובד בכתב הויתור להימנע מהגשת כל תביעה כנגדה. התובע טען כי חתם על טופס ויתור שונה מזה שהוצג על ידי החברה לבית הדין. לטענתו של התובע, החברה קיפלה את כתב הויתור והסתירה ממנו את מלוא תוכנו.

השופטים קבעו כי היות ונמצא שהתובע פוטר בעוד שהיה זכאי לפיצויי הפיטורים, אין בחתימתו על כתב הויתור כדי למנוע ממנו לעמוד על זכויותיו ולנהל תביעתו. השופטים הרחיבו בפסק הדין את דבריהם וקבעו, שאף אם היו הם סבורים שהתובע אינו זכאי לפיצויי פיטורים, וכי הסכומים שהועברו לידיו הועברו לפנים משורת הדין, הרי שהחברה לא ערכה את כתב הויתור כנדרש ולא פרטה את מלוא הרכיבים שבגינם שולם לתובע הסכום הנדון.

 

לאור האמור, בית המשפט קבע כי אין בכתב הויתור בכדי למנוע מהתובע לעמוד על זכויותיו הקוגנטיות.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.