www.ovdim.org.il

עיכוב פיצויי פיטורים בגין אי חתימה על כתב ויתור, האמנם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

כתב ויתור כתנאי לקבלת פיצויי פיטורים?


מעסיקים רבים מחתימים עובדים על כתב ויתור כאשר מתנתקת מערכת יחסי העבודה בין הצדדים. ראשית, יש לציין כי כתבי ויתור אלו אינם חזקים מבחינה משפטית לעמוד בסתירה לזכויותיו הבסיסיות של העובד. לדוגמא, עובד אשר מגיעים לו פיצויי פיטורים בשיעור מסוים, אינו יכול לוותר עליהם במסגרת כתב ויתור.

 

עובדה זו אינה מפריעה למעסיקים רבים למנוע את פיצויי הפיטורים מעובדיהם ולהתנות את קבלתם בחתימה על כתב ויתור. התניית חתימה על כתב ויתור, תוך עיכוב מתן פיצויי הפיטורים, מהווה הלנת פיצויי פיטורים. במקרים אלו, רשאי העובד לטעון לפיצויי גם בעבור הלנת הפיצויים והצורך להמתין לקבלת פיצויי הפיטורים במסגרת הליכים משפטיים מורכבים.

 

סע' 20 לחוק הגנת השכר, תשי"ח-1958 קובע כי פיצויי הפיטורים אמורים להיות משולמים לעבוד ביומו האחרון לעבודה או לכל המאוחר בתוך חודש מיום זה. במידה והמעסיק מפר הוראת חוק זה, עלול הוא לשאת בפיצויי הלנה. פיצויי הלנה הינם הפרשי הצמדה בתוספת 20% בעד כל חודש בו לא שולמו פיצויי הפיטורים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

יש לציין כי הטלת פיצויי הלנה על מעביד איננה עניין של מה בכך. על העובד הטוען להלנת פיצויי הלנה מוטל להוכיח כי מדובר בפיצויי פיטורים אשר לא הייתה מחלוקת לגבי הזכאות להם. לאמור, המעביד ידע כי הוא חייב לשלם פיצויי פיטורים וחרף כך עוכב התשלום. הלכה פסוקה היא כי כאשר מעביד לא חולק על זכותו של תובע לפיצויי פיטורים, עליו לשלם, ולו את הסכום שאינו חולק עליו, ללא כל עיכוב.

 

השופט טננבוים - "מעשה שלא ייעשה"


יודגש פעם נוספת, המעביד אינו יכול לעכב פיצויי פיטורים כאשר הוא מתנה את תשלומם בחתימה על כתב ויתור לסילוק יתר תביעותיו של העובד. יפים לך דבריו של ההשופט שמואל טננבוים - "משמדובר במעביד שאיננו משלם סכום בגינו לא הוכחה טעות כנה או עילה אחרת כאמור וזאת אך ורק כדי ליצור לחץ על העובד לוותר או להתפשר על תביעתו, הרי שמדובר במעשה שלא ייעשה".

 

מעשה כזה עלול להיחשב כהתנהגות שלא בתום לב מצידו של המעסיק. עם זאת, מדובר בנתון אשר הינו רק חלק ממתחם שיקול הדעת שעל בית הדין להפעיל ולא מחוץ למתחם זה. עובדת עיכוב כספים על ידי מעביד ללא עילה כנה ואמיתית לעיכוב, הינו נתון שעל בית הדין לקחת בחשבון במסגרת שיקוליו להטלת פיצויי הלנה.


יחד עם זאת, בפסיקת פיצויי הלנה מנסים בתי הדין לעבודה למצוא את האיזון הנכון שבין השאיפה להרתעת מעסיקים מפני הלנת שכר ופיצויי פיטורים, לבין הטלת מעמסה בלתי פרופורציונלית על המעסיק. לאמור, במקרה בו מדובר בעסק פרטי וקטן, אין אינטרס לבית הדין לעבודה להטיל עליו קנס גבוהה במיוחד העלול למוטט אותו כלכלית. עם זאת, הלנת שכר במקרה זה יכולה להגיע עד כדי עשרות אלפי שקלים.


דוגמא לפסק דין


בית הדין לעבודה גזר לאחרונה פיצויי הלנה בסך 25,000 שקלים כנגד בעל מספרה אשר לא שילם פיצויי פיטורים לעובדת חרף עזיבתה את המספרה לרגל נישואיה. מדובר בעובדת אשר הייתה זכאית לפיצויי פיטורים עבור כשלוש שנות עבודה, וזאת בהתאם להעסקה במשרה מלאה בשכר של 4,200 שקלים לחודש.

 

בין הצדדים לא הייתה מחלוקת לגבי העובדה שהתובעת זכאית לפיצויי פיטורים. עם זאת, במקום לשלם לתובעת את הפיצויים בסך כ-13,500 שקלים, ניסה המעביד להחתים התובעת על כתב ויתור לגבי סילוק תביעות בתמורה ל-10,000 שקלים בלבד. התובעת סירבה לחתום על הויתור והגישה תביעה לפתחו של בית הדין לעבודה.

 

 

במקרה דנן, הנתבע טען כי לא הצליח ליצור קשר עם התובעת על מנת לשלם לה את פיצויי הפיטורים. עם זאת, התובעת טענה כי פנתה היא מספר פעמים לקבלת המגיע לה אך הנתבע התחמק עד שהציע את העסקה הסופית – 10,000 שקלים תמורת כתב ויתור. התובעת לא הסכימה לחתום על כתב הויתור ולא קיבלה מאומה.

 

השופטים קבעו כי גם אם תתקבל טענתו זו של הנתבע, לא מובן מודע לא שולמו פיצויי הפיטורים לאחר הגשת התביעה. במסגרת ההליך המשפטי המשיך הנתבע לטעון כי פיצויי הפיטורים חייבים להיות חלק מהסדר כולל בתביעותיה של העובדת לשעבר. טענה זו הוקעה בבית הדין לעבודה. אי לכך, נפסקו כנגד הנתבע פיצויי הלנה בסך 25,000 שקלים.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.