www.ovdim.org.il

כלכלת המשפחה - עובדים וחוסכים ...

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

כלכלת משפחה - איך לחסוך כסף?

מהי כלכלת משפחה?

לכל אדם, זוג, משפחה ואפילו מדינה יש תקציב מסוים שעל פיהם הם חיים. חלקנו הקטן חיי על פי התקציב הזה ואז חשבון הבנק נשאר מאוזן. לעומת זאת, רבים מאיתנו חיים מעבר לתקציב שיש להם ואז הם נמצאים כל הזמן במינוס בבנק. כל משפחה צריכה לנהל את הכלכלה שלה בצורה מאוזנת, על מנת שלא תגיע למצב בו המינוס בבנק הוא גדול והצ’קים מתחילים לחזור.

 

לרובנו יש מקורות כסף מצומצמים למדי המסתכמים במקום העבודה שלנו. לברי המזל יש גם נכסים נוספים כמו דירות חסכונות, ירושות ועוד, אך רוב רובם של אזרחי ישראל, חיים במצב של מתח מתמיד מבחינה כלכלית. הסיבה לכך היא פשוטה מאוד - אנחנו מוציאים יותר ממה שאנחנו מכניסים. על מנת להגיע לתקציב מאוזן יש צורך בניהול נכון של כלכלת המשפחה באמצעות מעקב מתמיד אחרי התקציב, ההוצאות וההכנסות.

כיצד להגדיל את ההכנסות?

ישנם שני דברים עיקריים שכל משפחה יכולה לעשות על מנת שיהיה לה יותר כסף בבנק בסוף כל חודש - להגדיל את ההכנסות או להקטין את ההוצאות (ורצוי מאוד לעשות את שניהם במקביל). הדרך העיקרית להגדיל את הכנסות המשפחה היא בעבודה נוספת. גם אם שני בני הזוג עובדים במשרה מלאה, תמיד ניתן למצוא דרכים להכנסה נוספת גם לאחר שעות העבודה. הפעילו את הראש והדמיון ותגלו שיש אין סוף הזדמנויות. אפשר למשל לפתוח עסק קטן באחד מתחומי ההתמחות של בני הזוג (למשל עסק למכירת אוכל ביתי או הקמת אתר אינטרנט).

 

אין צורך לעזוב את העבודות הרגילות ואפשר לפתח את העסקים הללו לאט לאט, עם עבודה של עוד שעה עד שעתיים ביום. גם אם תרוויחו רק עוד כמה מאות שקלים בחודש מצבכם כבר ישתפר ויש אפשרות שאם העסק הקטן יצליח ההכנסות רק יגדלו. ניתן לנסות וליצור גם מקורות של הכנסה פאסיבית (למשל מעסקי נדל"ן, השקעות בבורסה, עסקי אינטרנט ועוד), אך רצוי מאו ללמוד את התחומים הללו לפני שנכנסים אליהם. וכמובן, תמיד אפשר לבקש העלאה בשכר ממקום העבודה הנוכחי שלכם.

כיצד להפחית את ההוצאות?

בעוד הגדלת ההכנסות של המשפחה היא משימה לא שפוטה בכלל, הקטנת ההכנסות היא משימה אפשרית בהחלט. מומלץ מאוד לבנות בתחילת כל חודש תקציב לחודש הקרוב ולעשות הכל על מנת לעמוד בו. אם קבעתם שתוציאו רק 400 שקלים על מסעדות בחודש מסוים - אל תחרגו מכך! כך גם בתחומים כמו קניות בסופר, קניות בגדים ומתנות, בילויים וכו’.

 

תחומים נוספים שניתן לחסוך בהם הם - דלק, שיחות בטלפון הסלולארי (דברו עם נציג החברה שלכם ומצאו מסלול שיחו זולה יותר מהמסלול שלכם), קניות בסופר (חושב להגיע עם רשימה מוכנה מראש על מנת לא לקנות מצרכים מיותרים), חופשות בארץ ובחו"ל ועוד. בכל תחום ניתן לחסוך עשרות ולעיתים אפילו מאות שקלים בחודש. להלן מספר טיפים נוספים לחיסכון: השוו מחירים, קנו מוצרים יד שניה כשזה אפשרי, חסכו בהוצאות החשמל שלכם (לא תמיד חייבים להדליק מזגן), צאו עם הילדים לבילויים שלא עולים כסף (טיול בפארק במקום הצגה למשל) והכי חשוב - על תוציאו מעבר למה שיש לכם!

לא לשכוח לחסוך לעתיד

וכמובן, גם בזמנים קשים, תמיד כדאי לשים כמה שקלים בצד לטובת חיסכון שיפתח רק בעוד שנים רבות, קופת פנסיה, קרן השתלמות ועוד. כל שקל שתשימו היום בצד, יעזור לכם מאוד כאשר תהיו מבוגרים יותר וצאו לפנסיה. חסכון לעתיד הוא חלק מכלכלת משפחה נכונה.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 


פסקי דין וחדשות - פיננסים - מידע כלכלי לעבדים

פסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, ובמסגרתו התקבלה תביעתם של שני גמלאים לפיצויים בסך 150,000 שקלים, יכול להעניק לגמלאים רבים, אשר פרשו לפני אוקטובר 2003 מעבודתם במסלול פנסיה צוברת, אפשרות לזכות בפיצויים בגובה עשרות אלפי שקלים... 

התעשיות הביטחוניות אשר נמצאות בבעלות המדינה מוגדרות בתור קופות ציבוריות. מדי שנה, פורשי צה"ל אשר רכשו ניסיון וידע רלבנטיים לעבודה בתעשיות ביטחוניות אלו, מבקשים להיקלט בהן לעבודה... 

בשורה להנהלת המפעל ועובדיו – עורכי הדין הצליחו לבטל את הגזירה, ביהמ"ש קבע כי החיובים שנעשו ע"י העיריה היו שגויים... 

האם התובעת הייתה ידועה בציבור של המנוח והאם היא זכאית להיות מוכרת בתור אלמנת פנסיונר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.