www.ovdim.org.il

האם במפעלי ים המלח מועסקים עובדי קבלן במקום העובדים השובתים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם עובדי קבלן מחליפים את עובדי מפעלי ים המלח במהלך השביתה?

 

למעלה מחודש ימים נמשכת שביתת העובדים במפעלי ים המלח. כעת, העובדים וההסתדרות המייצגת אותם טוענים כי הנהלת המפעלים מעסיקה עובדי קבלן וזאת על מנת ליטול את העוקץ מהשביתה ולהעביר את הלחץ לכתפי העובדים.

 

ההסתדרות הגישה בעקבות כך בקשה דחופה לבית הדין לעבודה בבאר שבע להוציא צווי מניעה זמניים לפעולות ההנהלה. לטענת המבקשים, ההנלהה מכניסה את עובדי הקבלן למפעל וזאת על מנת להפעיל את עמדותיהם של עובדי החברה. העובדים מוסיפים וטוענים כי ההנהלה נוקטת כלפי חברי וועד העובדים באלימות תוך כדי ניסיונות של דריסה ממשית.

 

בפניה לבית הדין לעבודה נכתב כי ההנהלה מכניסה עשרות ואף מאות עובדי קבלן, זאת תוך ניצול שביתת העובדים. לטענת המבקשים מדובר במהלך בלתי חוקי ועובדי הקבלן מבצעים במקום עובדי החברה מטלות שוטפות לצורך הפעלת המפעל. העובדים טוענים כי הנהלת מפעלי ים המלח "הבריחה" את עובדי הקבלן כביכול לשם ביצוע עבודות בשטח מפעלים האמורים לפעול כרגיל. למעשה, עובדי הקבלן מועסקים בפועל במקום עובדי החברה במפעלים מושבתים.

 

לטענת העובדים, בכירים בהנהלה לרבות המנכ"ל והמשנה למנכ"ל פנו לא אחת לעובדים באופן ישיר, בעל פה ובכתב, וזאת על מנת להפעיל עליהם לחץ פסול ולפגוע באופן גס בזכותם של העובדים להתארגן ולהיאבק באופן קיבוצי על זכויותיהם.

 

טענות העובדים

 

העובדים טוענים כי חברת כי"ל רשמה בשנים האחרונות רווחים גבוהים במיוחד והם זכאים להיות מתגומלים בהתאם. כמו כן, יש לציין כי בספטמבר אשתקד תמה תקופת תחולתו של ההסכם הקיבוצי בין הצדדים. העובדים דורשים כעת העלאה משמעותית בשכר בשיעור של 20% לפחות.

 

ההנהלה, לעומת זאת, מוכנה להעלות את שכרם של המבקשים בפחות מ-4% לכל היותר. כמו כן, העובדים טוענים כי גם בעבור העלאה זו מצפה ההנהלה ל"שקט תעשייתי" לתקופה ארוכה. העובדים מוסיפים עוד כי נערכו במפעלים שינויים מבניים ללא התייעצות עימם וללא שיתוף וועד העובדים.
 

יש לציין כי עובדי הקבלן טוענים שהם למעשה הסובלים העיקריים מהשביתה. לטענתם, הם נאלצים לשבות יחד עם עובדי החברה וזאת למרות שהעיצומים אינם נוגעים כלל לתנאי העסקתם. עובדי הקבלן טוענים עוד כי בתום השביתה הם לא יהיו זכאיים לפיצויי מאיש וזאת למרות ששביתה זו מייתרת באופן מוחלט את עבודתם.

 

גורם במפעלי ים המלח מסר לאתר Ynet כי מספר קטן מקרב עובדי הקבלן מגיעים לעבודה ומרביתם נאלצים לשבת בביתם בחוסר מעש וללא הכנסה. ארמונד לנקרי, יו"ר ועד העובדים, טען כי הנהלה התחייבה בפני העובדים לא לפגוע בתנאי העסקתם של עובדי הקבלן ולקלוט כ-350 עובדים נוספים. לדבריו, הההנהלה איננה דואגת לעובדי הקבלן והיא מעסיקה אותם בתנאים מחפירים.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.