www.ovdim.org.il

קשרי עבודה של שנים - האם יחסי עובד מעביד בין מדביר לעירייה?

דרגו את המאמר

יחסי עובד מעביד – מדביר עבד ברשות מקומית (או עם רשות מקומית) במשך שנים


סיווג יחסים בין צדדים עסקיים כיחסי עובד מעביד נעשה על פי מכלול העובדות אשר יושבות ביסוד ההתקשרות בין הצדדים. הסכמת הצדדים בנוגע לאופן הגדרתם את יחסיהם הינה אפוא בעלת משמעות מוגבלת. הגדרתו של אדם כעובד מקימה לאחרון זכויות שונות הנובעות מכוח משפט העבודה (פיצויי פיטורים, דמי הבראה וכדומה). אי לכך, מעמד זה נקבע על פי נסיבות העניין ולא בהתאם לקביעה מצד מי מהצדדים. פעמים רבות ניטשות מחלוקות בין מעסיקים לבין מועסקים בנוגע להגדרת המועסק – האם מדובר בשכיר או בקבלן הנותן שירות עצמאי.


המבחן המוביל לבחינת יחסי עובד מעביד, כפי שנקבע בפסיקה, הינו מבחן ההשתלבות. דהיינו, כמה השתלב ה"עובד" בעסקו של ה"מעביד" והאם מדובר ב"עובד" או שמא ב"נותן שירותים עצמאי". מבחן ההשתלבות מורכב משני פנים – שלילי וחיובי.

 
      קראו עוד בתחום יחסי עובד מעביד:

 

מבחינת הפן השלילי, בית הדין לעבודה בוחן האם העובד לא ניהל עסק עצמאי (ניהול הכולל דיווח לרשויות המס, הצגה כעצמאי, עבודה על פי קבלות וכדומה). מבחינת הפן החיובי, על בית הדין לעבודה לבחון האם המעסיק הפעיל מפעל אשר ניתן להשתלב בו, והאם פעולותיו של ה"עובד" נחשבו לפעולות הדרושות לשם פעילותו השוטפת של מפעל זה.

 

אחת הדרכים לבדוק האם מדובר בעובד שכיר או עצמאי היא השאלה – האם הרחקתו של פלוני מהמפעל תפגע בהתנהלות היומיומית השוטפת של העסק והאם לא היה ניתן להתגבר על היעדרות זו על ידי קבלת שירותים חיצוניים אחרים.

 

הועסק בעירייה במשך שבע שנים


במקרה אשר הונח לפתחו של בית הדין לעבודה, טען התובע – אשר ביצע עבודות הדברה, ריסוס וכדומה בעירייה - כי הוא היה עובד של העירייה במשך כשבע שנים. העירייה, לעומת זאת, טענה כי מדובר בקבלן מקצועי ולא ב"עובד מן השורה".


בית הדין לעבודה קיבל את טענות העירייה וקבע כי דין התביעה להידחות. בפסק הדין נכתב כי התובע לא השתלב בפעילות השוטפת והרגילה של העירייה אלא העניק לה שירותים בתור מדביר מקצועי וקבלן עצמאי. בניגוד לטענותיו של התובע, מרבית המבחנים המעידים עליו כעובד העירייה מן המניין לא התקיימו. לדוגמא, העירייה לא פיקחה על שעות עבודתו, הוא קיבל תשלום חודשי לא קבוע בכפוף להצגת קבלות, הוא ניהל עסק עצמאי כעוסק מורשה, עבודתו נעשתה בהיקף משתנה ולא רציף ולמעשה הוא היה "אדון לעצמו".


בפסק הדין צוין עוד כי ניכר שלא התקיימו במקרה זה מבחני הכפיפות והפיקוח הדרושים לשם הכרה באדם כעובד של מעסיקו. דהיינו, אין זה ייתכן שמצד אחד מדובר בעובד, ומצד שני עובד זה איננו כפוף לפיקוח של מי מהאחראים בעסק (קובע את שעותיו, קובע את תשלומו, אינו נדרש לתת דין וחשבון על עבודתו וכדומה).

 


למעשה, למרות שהתובע עבד עם הנתבעת במשך כשבע שנים, ולמרות שניתן לומר שהוא השתלב מבחינה מסוימת בעירייה, אין מדובר בעובד מן המניין על פי המבחנים שנקבעו לכך בפסיקה. למשל, בימים בהם התובע לא היה יכול להגיע לעבודה, הוא היה יכול להעביר את תפקידו לקבלן מקצועי אחר אשר "יתפוס את מקומו" עד שישוב.

 

קבלן זה לא היה צריך את אישור העירייה והתובע היה בוחר אותו כראות עיניו. התובע ניסה לטעון לעניין זה כי עבודתו בעירייה בוצעה באופן אישי והוא לא היה רשאי להעביר אותה לאחרים. לדבריו, ניתן לראות את התקיימותו של מבחן הקשר האישי בין עובד למעסיקו. עם זאת, התובע עצמו הודה בחקירתו בבית הדין לעבודה כי קבלן נוסף היה מחליף אותו בימים בהם נבצר ממנו לעבוד בעירייה.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - יחסי עובד מעביד

השוחט זומן לשיחה עם המנהל ובסופה נמסר לו מכתב פיטורין, אולם מנגד טען המעסיק כי התובע בחר להתפטר מרצונו החופשי.  

עובדת זרה ממולדובה שהועסקה כמטפלת סיעודית לנכה בעלת שיתוק מוחין, הגישה תביעת פיצויים נגד המעסיקה.  

המעסיקים תבעו את העובדים בגין עוולת לשות הרע, בעקבות פרסומים פוגעניים בדף הפייסבוק שלהם.  

התובעת עבדה ברשת למוצרים לעיצוב הבית ומתנות, במשך שבע שנים. בתחילה כמוכרת שכירה ובהמשך כמעצבת עצמאית. מהן זכויותיה לאחר הפסקת היחסים? 

מנהל העבודה פוטר לאחר חודש וחצי, ללא שימוע ובניגוד לתנאי החוזה, לכן הגיש תביעה כנגד המעסיק.  

מורה ליוגה שפוטרה בשל הרעה בתנאים, הגישה תביעה על מנת שתקופת עבודתה כעצמאית תוכר כתקופה של יחסי עובד ומעביד. 

רופאת השיניים טענה כי היא עבדה כשכירה במרפאת שיניים, מנגד טענה המרפאה כי היא הועסקה כעצמאית. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.