www.ovdim.org.il

הוכחת יחסי עובד מעביד ללא חוזה עבודה על בסיס התנהגות

דרגו את המאמר

קיום יחסי עובד מעביד על בסיס התנהגות, האמנם?


קביעת מעמד של אדם בתור עובד הינה קביעה אשר נעשית על בסיס שורה של מבחנים שהותוו בפסיקות בתי הדין לעבודה במרוצת השנים. המבחן המרכזי לעניין זה הינו המבחן המעורב. מבחן זה מקפל בתוכו את מבחן ההשתלבות (המבחן ומבחנים נוספים. מבחן השתלבות מורכב מפן החיובי ופן שלישי.

 

מבחינת הפן החיובי, נשאלת השאלה האם התובע השתלב בעסקו של המעביד והאם הוא ביצע פעולה הדרושה למהלכו הרגיל של העסק. מבחינת הפן השלילי, בית הדין לעבודה בוחן האם התובע היה בעל עסק עצמאי והאם לא מדובר למעשה במתן שירות חיצוני. מבחני המשנה הינם רשימה (לא סגורה) של מבחנים אשר יכולה לסייע לבור את המוץ מן התבן בסוגיות אלו. לדוגמא, האם התובע היה כפוף בעבודתו לנתבע, מי שילם את שכרו של התובע, האם הצדדים הסכימו לאופן ההעסקה, האם היה בכוחו של הנתבע לפטר את התובע, מי קישר את התובע לעבודתו, מי קבע שכרו ותנאי עבודתו וכדומה.

 

צלם חתונות, האם יחסי עובד מעביד?

במקרה דנן, בית המשפט נדרש לבחון את קיומם או העדרם של יחסי עובד מעביד בין התובע, צלם במקצועו, לבין הנתבעים, שותפים עסקיים אשר ניהלו עסק לצילום אירועים. הקשר בין הצדדים היה כאשר התובע היה מצלם אירועים ועורך אותם, ובאמצעות עבודתו קיימו הנתבעים התחייבותם כלפי לקוחותיהם. פעולותיו של התובע השתלבו אפוא במבנה הארגוני של עסק הנתבעים.

      קראו עוד בתחום:

 

לגבי ניהול עסק חיצוני. בית הדין קבע כי התובע לא היה בעל עסק משלו, הוא לא העניק לנתבעים שירות חיצוני, לא היה לו מערך ארגוני משלו או לקוחות פרטיים. סיכונים כגון התחייבות כלפי לקוחות, רווח וסכנת הפסד, לא חלו על התובע אלא על העסק בו עבד.

 

כמו כן, עבודתו של התובע לא בוצעה על ידי ציוד שלו, אלא על ידי ציוד של העסק. הנתבעים טענו כי התובע עבד בתקופה זו במקום עבודה אחר. טענה זו דינה להידחות, קבע בית הדין. "העובדה שבמקביל להעסקתו אצל הנתבעים, עבד התובע גם במקום עבודה אחר (ובמקצוע אחר, כחרט), אין בה כדי למנוע את התקיימותו של המבחן השלילי בענייננו", נכתב בפסק הדין.


יחסי עובד מעביד כאשר לא הוכחה הסכמה?


האם ניתן להכיר ביחסי עובד מעביד כאשר אין הסכמה בין הצדדים לגבי התקשרות כאמור? בית הדין קבע במקרה זה כי יש לענות על שאלה זו בחיוב. "למרות שלא הוצגו לפנינו ראיות בנוגע להסכמת הצדדים לגבי אופן ההעסקה של התובע בעסק של הנתבעים", נכתב בפסק הדין, "אין בכך כדי למנוע את ההכרה בקיומם של יחסי עובד-מעביד".


ראשית, ישנם מקרים רבים בהם אדם מועסק ללא חוזה עבודה. שנית, מהות היחסים בין נותן שירות למקבל שירות איננו נקבעת על ידי הגדרת היחסים אלא על ידי מהותם. דהיינו, קיום יחסי עובד מעביד יכול להישלל על ידי חוזה עבודה, אך בפועל ניתן להוכיח כי מדובר בעובד ומעבידו.


במקרה דנן, בית הדין קבע כי ייתכן מאד שבהתחלה הצדדים היו מעוניינים להתקשר זה עם זה כאשר התובע הינו מעין "משתתף חופשי". עם זאת, הדברים השתנו בהמשך וזאת משום שבין התובע לבין הנתבעים נוצרו יחסי עבודה. עדויות הצדדים לימדו את בית הדין על דפוסי עבודה והתנהלות אשר נמשכו לאורך שנים לא מעטות. דהיינו, ניתן לקבוע כי מדובר בחוזה עבודה בהתנהגות, וזאת גם כאשר לא מתקיים חוזה בכתב.


למעשה, בכל יום שישי התובע היה מקבל מהנתבעים "סידור עבודה" לגבי עבודותיו בשבוע הבא. תאריכים אלו כללו רק חלק מימי החול בשבוע, עם זאת, הוכח כי עבודתו ותנאי עבודה, כמו גם שכרו של התובע, נקבעו על ידי הנתבעים. התובע היה אפוא כפוף לנתבעים והיה תלוי בהם לפרנסתו. לא הוכחו לקוחות נוספים והעובדה כי עבודתו של צלם האירועים לא הייתה רצופה אינה יכולה, קבעו השופטים, לאיין את יחסי העבודה בין הצדדים.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - יחסי עובד מעביד

השוחט זומן לשיחה עם המנהל ובסופה נמסר לו מכתב פיטורין, אולם מנגד טען המעסיק כי התובע בחר להתפטר מרצונו החופשי.  

עובדת זרה ממולדובה שהועסקה כמטפלת סיעודית לנכה בעלת שיתוק מוחין, הגישה תביעת פיצויים נגד המעסיקה.  

המעסיקים תבעו את העובדים בגין עוולת לשות הרע, בעקבות פרסומים פוגעניים בדף הפייסבוק שלהם.  

התובעת עבדה ברשת למוצרים לעיצוב הבית ומתנות, במשך שבע שנים. בתחילה כמוכרת שכירה ובהמשך כמעצבת עצמאית. מהן זכויותיה לאחר הפסקת היחסים? 

מנהל העבודה פוטר לאחר חודש וחצי, ללא שימוע ובניגוד לתנאי החוזה, לכן הגיש תביעה כנגד המעסיק.  

מורה ליוגה שפוטרה בשל הרעה בתנאים, הגישה תביעה על מנת שתקופת עבודתה כעצמאית תוכר כתקופה של יחסי עובד ומעביד. 

רופאת השיניים טענה כי היא עבדה כשכירה במרפאת שיניים, מנגד טענה המרפאה כי היא הועסקה כעצמאית. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.