www.ovdim.org.il

טיפול בילד לאחר ניתוח מהווה עילה להתפטרות בדין מפוטר

דרגו את המאמר

בנה של עובדת עבר ניתוח – האם התפטרות בדין מפוטר?

 

פיצויי פיטורים הינם תשלום אשר מהווה את זכותו של עובד לפיצויי בגין פיטוריו ממקום העבודה. הזכאות לפיצויי פיטורים תלויה בשניים – וותק של שנה במקום העבודה, והפסקת העבודה מצידו של המעסיק. עם זאת, ישנם מקרים בהם גם עובד מתפטר זכאי לפיצויי פיטורים. אחד ממקרים אלו הינו התפטרות לרגל מצב בריאותי.

 

מצב בריאותי זה איננו רק מצבו בריאותי לקוי של העובד. החוק מכיר בהתפטרות לרגל מצב בריאותי גם כאשר מדובר בבן משפחה. סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורין קובע כי במידה ועובד התפטר לרגל מצב בריאותו של בן משפחתו, ותנאי העבודה ונסיבות העניין, לאור הממצאים רפואיים, אינם מאפשרים המשך עבודה, יש לראות התפטרותו כפיטורין לעניין פיצויי פיטורים.

 

      קראו עוד:

 

במקרה אשר הונח לפתחו של בית הדין לעבודה, טענה עובדת לשעבר כי זכאית היא לפיצויי פיטורים לאחר שהתפטרותה נבעה ממצבו הבריאותי של בנה. התובעת עבדה בנתבעת בתור עורכת עיתון במשך כעשר שנים. במהלך חודש אוקטובר 2007, שלחה התובעת דואר אלקטרוני למנהל הנתבעת וביקשה לברר בעניין מועד עזיבתה המוסכם.

 

מנהל הנתבעת טען כי נפגש הוא עם התובעת בבית קפה, לאחר מכתב זה, ובמסגרת פגישה זו הודיעה לו כי היא לחוצה עקב מצבו הבריאותי של בנה העומד לעבור ניתוח בעוד חודשיים. אי לכך, לטענת המנהל, ביקשה התובעת תקופת התאווררות והוצעה לה חופשה ללא תשלום ככל שיידרש, או צמצום משרתה באופן אשר יתאים לצרכיה.

 

המנהל טען כי התובעת קיבלה את הצעת החופשה אך לאחר מספר ימים הגיע בעלה למשרדי הנתבעת והודיע כי התובעת מעוניינת להתפטר בדין מפוטר. מנהל החברה דחה את הדרישה לפיצויי פיטורים, וזאת משום שלדבריו מצב הבן לא הצריך נוכחות מתמדת של התובעת לצידו. המנהל ציין בפני הבעל כי הבן למד בשעות היום בבית הספר בתקופה המדוברת.

 

טיפולים כגון פיזיותרפיה, בית חולים, טיפול בשחייה

 

התובעת טענה בבית הדין לעבודה כי עילת התפטרותה הייתה הצורך ללוות את בנה בגין מצבו הבריאותי לאחר הניתוח. כמו כן, מדובר בניתוח אורטופדי אשר עבר הבן ברגלו ועל כן הייתה היא אמורה לסייע לו בכל מהלכיו לאחר הניתוח מבחינת הסעות לבית הספר, לבית החולים, לפיזיוטרפיה ולשחייה בבריכה טיפולית.

 

עוד ציינה התובעת כי בנה היה בשנתו האחרונה ללימודים ובית הספר לא יכול היה לדאוג להעברתו ממקום למקום. כמו כן, התחייבה היא בפני מוסד הלימודים לדאוג לניידותו של בנה ולהיות זמינה לצרכיו. עוד הוסיפה התובעת כי לאחר התפטרותה לא עבדה במשך שנה באופן מסודר.

 

 

מנהל הנתבעת הציג בפני בית הדין לעבודה עבודות שביצעה התובעת במהלך שנה זו (כתבות אשר פורסמו במקומות שונים). התובעת ביטלה טענה זו בכך שמדובר בכתבות שנכתבו בשעות הלילה אשר לא שולם עליהן כל שכר. התובעת הדגישה כי במצב שהיתה לא יכלה להמשיך ולהתחייב לעבודה האינטנסיבית שנדרשה לעורך עיתון.

 

האם התקיים הקשר הסיבתי הדרוש?

 

לגבי התפטרות לרגל מצב בריאותי, ההלכה הפסוקה קובע כי די בהתקיימות קשר סיבתי בין ההתפטרות למצב הבריאותי בכדי לקבוע כי העובד זכאי לפיצויי פיטורים. במקרה דנן, השופטים קבעו כי התובעת פירטה באופן מלא את נסיבות התפטרותה לרגל מצבו הבריאותי של בנה לאחר הניתוח. זאת נוכח המצב שנוצר עקב הניתוח, ואשר הצריך מהתובעת את מלוא כוחותיה הפיזיים והנפשיים.

 

לגבי החופשה ללא תשלום, התובעת העידה כי הסכימה לחופשה זו אך לאחר מכן הבינה כי בתור עורכת עיתון, החייבת להיות מועדכנת באופן יומיומי בנעשה בארץ, אין היא יכולה לעמוד באחריות זה במקביל לטיפולים בבנה. בית הדין לעבודה קיבל את דבריה של התובעת וקבע כי הנסיבות אשר תוארו מצביעות על כך שמדובר בהתפטרות לרגל מצב בריאותי על פי החוק.

 

"התובעת היתה במשך היום כל כולה נתונה לטיפול ותמיכה בבן שעבר ניתוח וכי הקדישה לכך את רוב זמנה במשך החודשים שלאחר הניתוח", נכתב בפסק הדין, "ניתן לקבוע כי נתקיימו תנאי הסעיף בנושא התפטרות לדגל מצב בריאות של בן משפחה וכי התובעת לא יכלה לבצע את עבודתה כעורכת עיתון יחד עם הטיפול בבנה, והחלופות שהוצעו לה לא התקבלו על דעתה".
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

תביעת פיצויי פיטורין של רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

השלמת פיצויי פיטורין עקב הפחתת היקף עבודה פיזיותרפיסטית

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה דרש פיצויי פיטורין

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

תביעה לפיצויי פיטורין עקב הפחתת עמלות

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

מנהלת חשבונות שהתפטרה מחמת מצבה הבריאותי תבעה פיצויי פיטורין

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בחופשת מחלה ללא שימוע

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

פיטורין ללא שימוע לאחר השעיה בעקבות התנהגות אלימה בעבודה

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.