www.ovdim.org.il

התפטרה אחרי לידה כדי לטפל בתינוק ותקבל פיצויי פיטורין

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 4.4 מתוך 5

התפטרה אחרי הריון בכדי לטפל בילד ותקבל פיצויי פיטורין


בית הדין לעבודה קבע כי עובדת אשר התפטרה משום שרצתה לטפל בבנה התינוק, תזכה לפיצויי פיטורין מחברת הנסיעות בה עבדה, וזאת למרות ששלושה חודשים לאחר ההתפטרות – מצאה היא מקום עבודה חדש.


העובדת עבדה בסוכנות הנסיעות הנתבעת במשך כשנתיים וחצי, עד ליום בו יצאה היא לחופשת לידה. לאחר שחלפו כשלושה חודשים מהיום בו החלה חופשת הלידה, שלחה העובדת מכתב התפטרות לחברה, בו הודיעה כי היא מתפטרת עקב רצונה לטפל בילדה הפעוט.


במכתב ההתפטרות כתבה העובדת כי למרות שהיא מודעת שחייבת היא לתת הודעה מראש של כחודש לפני התפטרותה, תשמח היא אם תוכל החברה להתחשב בה שכן אין לה היכן להשאיר את התינוק. בנוסף, ביקשה העובדת את סכום פיצויי הפיטורין המגיעים לה בעבור 29 חודשי עבודתה בחברה.

 

     קראו עוד בתחום:


עובדת במקום חדש – פחות שעות ויותר כסף


יצוין כי שלושה חודשים לאחר שהתפטרה העובדת מסוכנות הנסיעות, החלה היא לעבוד בסוכנות נסיעות חדשה – "כנפי משק תור בע"מ". כמו כן נציין כי משכורתה במקום העבודה החדש, גבוהה באופן משמעותי ממשכורתה במקום העבודה הישן.


סוכנות הנסיעות הנתבעת טענה כי היא איננה חייבת בתשלום פיצויי פיטורין, בהתאם לנסיבות הפסקת ההתקשרות. כמו כן, הוגשה על ידה תביעה שכנגד ובה תבעה החברה פיצויים בגין הפסדים כספיים אשר נגרמו לה עקב עזיבת העובדת ללא הודעה מוקדמת (הפסדים אשר שוערכו בכ-30 אלף שקלים).


פיצויים לאישה לאחר לידה, מה אומר החוק?


חוק פיצויי פיטורין קובע כי התפטרותה של אישה לאחר לידה, בטרם חלפו תשעה חודשים מיום הלידה, יחשבו כפיטורין המזכים את היולדת הטרייה בפיצויים.


במקרה שלפנינו, שעות עבודתה של היולדת במקום העבודה החדש הופחתו באופן משמעותי. על פי הסכם העבודה שהציגה היא לבית הדין, בשבעת חודשי עבודתה הראשונים (אשר התחילו כשלושה חודשים לאחר התפטרותה) עבדה היא 5.5 שעות ביום, לא כולל ימי שישי. זאת בהשוואה לסוכנות הנסיעות הקודמת, בה עבדה היא כל יום משעה 8:00 עד 16:00, דהיינו 8 שעות וימי שישי לסירוגין.


בית הדין לעבודה קבע כי העובדת זכאית לפיצויים שכן על פי חוק פיצויי פיטורין, עובדת אשר מתפטרת על מנת לטפל בתינוקה, לא תפסיד את זכותה לפיצויי פיטורים. זכאות זו קיימת ליולדת אף אם זמן קצר לאחר התפטרותה, החלה היא לעבוד במקום אחר. כמובן שזכאות זו קיימת כל אימת שבמקום העבודה החדש מתאפשרת לה, באופן משמעותי, שהות ארוכה יותר עם התינוק.

 

במקרה שלפנינו - ברור שהפחתה משמעותית של שעות העבודה לעומת מקום העבודה הקודם, די בה כדי שלא לשלול את הזכאות לפיצויי פיטורין.

 

האם השכר הגבוה ימנע את הפיצויים?


בנוגע לשכר הגבוה אשר קיבלה העובדת במקום העבודה החדש, בית הדין לעבודה קבע כי חוק פיצויי הפיטורין איננו דן בעניין השכר החדש, אלא בצורך לטפל בילד ובהוכחה כי זמן השהות עם הפעוט הינו גדול יותר.

 

זאת ועוד, בעניין הנדון – העובדת התחילה לעבוד במקום החדש רק שלושה חודשים לאחר שהתפטרה, לא הוכח כי תנאי העסקתה החדשים היו ידועים לה בטרם התפטרה, וכן היה ידוע כי זמן השהות שיש לה עם בנה התינוק במקום החדש, רב יותר.


אי לכך, ומכל האמור לעיל – קבע בית הדין כי סוכנות הנסיעות תשלם פיצויים לאישה על סך 18,000 שקלים ושכר טרחת עו"ד על סך 5,000 שקלים.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.