www.ovdim.org.il

פיצויים למורה אשר הייתה בטיפולי פוריות ופוטרה לאחר דוח מפקח שלילי

דרגו את המאמר

פיטורי מורה לאחר מספר התראות רבות – האם פיצויים בגין פיטורים במהלך טיפולי פוריות?

 

התובעת, מורה בעלת וותק של כ-20 שנה ומעמד של עובדת קבועה, עבדה החל מחודש ספטמבר 2000 בחטיבת ביניים בחולון. שלוש שנים לאחר תחילת עבודתה, ביקרה המפקחת האחראית על בית הספר בשיעור שהעבירה התובעת בכיתה ח' והוציאה תחת ידה דו"ח שלילי. שנה לאחר מכן, ביקר מפקח נוסף בשיעור אשר הועבר על ידי התובעת לשמונה תלמידים וכתב – "בעיה קשה של ארגון הלימודים ואחזקת הכיתה, לפי תחושתי, התובעת איננה יכולה להחזיק כיתה שלמה".

 

בתום שנת הלימודים הנ"ל, הוצעה לתובעת עבודה בבית ספר אחר, אך התובעת וארגון המורים (בו היא חברה) סירבו והתובעת נשארה לעבוד בבית הספר. בשנה הבאה החלה התובעת בטיפולי פוריות אשר נמשכו עד שנת 2006. באותה השנה ביקרו מפקחים שונים בשיעורים שהעבירה התובעת והומלץ להוציא לתובעת אזהרת מנכ"ל בגין תפקודה הלקוי.

 

      קראו עוד בתחום:

 

חודש לפני מתן המלצה זו, העבירה מנהלת בית הספר מכתב הקובל על תפקודה של התובעת. בעקבות מהלכים אלו, הוציאה מנכ"לית משרד החינוך דאז, גב' רונית תירוש, אזהרת מנכ"ל לתובעת. בהמשך לכך, המשיכו מפקחים של משרד החינוך לפקוד את שיעוריה של התובעת ולהעביר עליה דו"חות שליליים רבים. בתום שנת הלימודים הנ"ל, פוטרה התובעת לאחר שימוע אשר נערך עימה ונמסר לה מכתב פיטורים החתום על ידי מנכ"ל משרד החינוך.

 

פיטורים בעת טיפולי פוריות, האמנם?

 

סעיף 13א'(א)(1) לחוק עבודת נשים קובע כי לבית הדין האזורי לעבודה תהא סמכות ייחודית לדון בהליך אזרחי בשל הפרת הוראות חוק זה. כמו כן, בית הדין רשאי לפסוק פיצויים לעובדת גם כאשר לא נגרם נזק ממוני, וזאת בשיעור שייראה לו בנסיבות העניין.

 

תכליתו של סעיף זה לחוק עבודת נשים הינה לחזק את הוראות החוק גם באופן של מתן סעד כספי, ובכלל זה במקום שבו לא נגרם לעובדת נזק ממוני.

 

התובעת טענה כי הפיטורים המדוברים פגעו בזכויותיה החוקתיות ובכלל זה בזכות להורות. כמו כן, לדבריה, פיטורים אלו נבעו באפליה על רקע טיפולי הפוריות אשר עברה. התובעת טענה כי הממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ"ת הוציאה החלטה שלא להתיר את פיטוריה וזאת משהתעורר חשד לקשר בין הפיטורים לבין היעדרויות העובדת לשם טיפולי פוריות.

 

      קראו עוד על זכויות נשים בעבודה:

 

בית הדין לעבודה דחה טענה זו. השופטים קבעו כי החלטת הממונה לא הניחה קביעה פוזיטיבית בדבר קשר בין טיפולי ההפריה לפיטורים. כמו כן, החלטת הממונה לא הייתה מעשה בית דין בין הצדדים ומדובר בקביעה לצרכים מנהליים ועל יסוד ראיות מנהלתיות בלבד. בנוסף, טענה בדבר פיטורים וטיפולי פוריות לא הוכחה.

 

עם זאת, בית הדין לעבודה קיבל את טענות התובעת בדבר העובדה שפיטוריה נעשו חרף הידיעה על היותה בטיפולי פוריות. השופטים קיבלו את הטענה כי מדובר היה בצד המנוגד לתכליתו והוראותיו של חוק עבודת נשים.

 

המדינה טענה כי התובעת לא פוטרה בעת היותה בטיפולי פוריות ונוכח החלטת הממונה, בוטלו הפיטורים. טענה זו נדחתה. בית הדין לעבודה קבע כי המדינה הגישה פניה לממונה רק לאחר הגשת תביעה כנגדה בבית הדין לעבודה. אי לכך, נפסק כי פיטורי התובעת בזמן היותה בטיפולי פוריות הינם מנוגדים לחוק ועל כן זכאית התובעת לפיצויים בעבור נזק בלתי ממוני. הסך אשר נקבע במקרה זה – 10,000 שקלים.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

תביעת פיצויי פיטורין של רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

השלמת פיצויי פיטורין עקב הפחתת היקף עבודה פיזיותרפיסטית

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה דרש פיצויי פיטורין

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

תביעה לפיצויי פיטורין עקב הפחתת עמלות

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

מנהלת חשבונות שהתפטרה מחמת מצבה הבריאותי תבעה פיצויי פיטורין

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בחופשת מחלה ללא שימוע

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

פיטורין ללא שימוע לאחר השעיה בעקבות התנהגות אלימה בעבודה

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.