www.ovdim.org.il

חשד לביצוע מעשים פליליים - עילה לשלילת פיצויי פיטורים, האמנם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חשד למעשה פלילי בעבודה אינו עילה לשלילת פיצויי פיטורים

 

בית הדין לעבודה קיבל את תביעתו של כרטיסן ברשת אוטובוסים פרטית בעקבות שלילת פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת. השופט קיבל את תביעתו של העובד וקבע כי למרות חשדות אשר הועלו כנגדו בדבר מעשים פליליים במהלך עבודתו, לא היה מקום לשלול את פיצויי הפיטורים ודמי ההודעה המוקדמת המגיעים לו לפי חוק. 

 

התובע במקרה דנן עבד במשך שנה וארבעה חודשים בתור כרטיסן בחברת אוטובוסים פרטית. בעקבות תלונות לגבי דרך התנהלותו בגביית הכספים, וחשד כי האחרון מכרטס נוסעים על חשבונו תוך שהוא משלשל לכיסו את הכסף, הוזמן התובע באחד הימים למשרדי החברה ופוטר על אתר.

 

קצין הביטחון של החברה אף נטל את תיקו של התובע, ובו 2,000 שקלים במזומן המהווים את כספו הפרטי של התובע. הקב"ט לא השיב לתובע את הכסף עד למועד הגשת התביעה. בעקבות האירוע, הגיש העובד המפוטר תביעה נגד החברה ובה דרש את תשלום פיצויי הפיטורים ודמי ההודעה המוקדמת.


החברה טענה כי נסיבות פיטוריו של התובע הצדיקו שלילת פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת. עם זאת, החברה לא השכילה להוכיח את טענותיה בדבר המעשים הפליליים וניכר כי במהלך הבירורים אותם ביצעה, לא טרחה לבדוק את גרסתו של התובע בעניין.

 

המסגרת המשפטית


סעיפים 16 ו-17 לחוק פיצויי פיטורים הינם הסעיפים הקובעים אימתי ניתן יהיה להפחית או לשלול פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת. יש לציין כי פיצויי פיטורים הינם זכות סוציאלית בעלת משקל רב. לפיכך, בתי הדין לעבודה מציינים פעם אחר פעם כי עצם מהלך הפיטורים מהווה בעצמו עונש חמור עבור העובד. שלילת פיצויי הפיטורים, אשר מטרתם הינה מתן טווח נשימה מינימאלי לעובד על מנת להשתלב בשוק העבודה במקום חדש, הינה צעד חריג וקיצוני.


במקרים בהם דורש המעביד לשלול את פיצויי הפיטורים מעובד, ומרגע שהוכיח העובד את זכאותו לפיצויי פיטורים (התנאי בחוק – עבודה של שנה לפחות), מוטל על המעביד נטל ההוכחה בהליך המשפטי. עובדים מסוימים מועסקים במסגרת הוראות הסכמים קיבוציים שונים המסדירים את עילות שלילת פיצויי הפיטורים במקום העבודה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

במידה ולא חל העובד והמעביד הסכם קיבוצי מסוים, בוחן בית הדין לעבודה את נסיבות הפיטורים על בסיס ההסכם הקיבוצי החל על המספר הגדול ביותר של עובדים במשק (ההסכם משנת 1962 בין התאחדות בעלי התעשייה בישראל לבין ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל).

 

החברה לא הוכיחה את קיומו של חשד סביר


במקרה דנן, בית הדין לעבודה קבע כי החברה לא עמדה בנטל אשר הונח על כתפיה ולא הוכיחה את נכונות טענותיה. ראשית, קצין הביטחון אשר נטל את תיקו של התובע מידיו, לא החתים את האחרון בדבר הספירה של הכסף בתיק. קצין הביטחון אמנם טען כי הכסף, אשר נספר ארבעה ימים מאוחר יותר, ישב בכספת במשך כל הזמן ממועד נטילתו ועד לספירתו.עם זאת, בבית המשפט יש צורך בראיות חזקות יותר בעניינים מסוג זה. השופטים הזכירו לקצין הביטחון שעל פי ההלכה הפסוקה בדיני הראיות, במקום בו לבעל דין הייתה שליטה מוחלטת על ראיה מסוימת, נחלשת ראיה זו באופן ממשי.

 

כמו כן, הטענות כנגד התובע היו כי כרטס הוא בעבור נוסעים רנדומאליים בכרטיסייה מטעמו ושלשל את כספם לכיסו הפרטי. עם זאת, קצין הביטחון והמבקר מטעם החברה לא השכילו לבחון האם הנוסעים אשר טענו כך משקרים או שמא הם בעלי אינטרס. בנוסף, העובד ביקש, בעת ש"תפסו" אותו, כי החברה תעביר את החקירה למשטרת ישראל. תלונה למשטרה לא הוגשה מעולם.


מכל האמור לעיל, בית הדין לעבודה קבע כי החברה לא השכילה להוכיח את שטענה ועל כן זכאי התובע לפיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת בסך כולל של 6,400 ₪.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.