www.ovdim.org.il

האם יכולה להיות חפיפה בין ימי חופשה לימי הודעה מוקדמת?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

האם יכולה להיות חפיפה בין ימי חופשה לימי הודעה מוקדמת?

 


בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב נדרש לדון בתביעה להפרשי שכר שהוגשה על ידי מעסה ומטפלת בהסרת שיער אשר פוטרה מקליניקה להסרת שיער וטיפולים קוסמטיים בראשון לציון.


התובעת טענה כי עבדה במשך 5 ימים בשבוע, 36 שעות שבועיות, משמע, 140 שעות בממוצע בחודש. שכרה של התובעת לשעת עבודה עמד על 20 ₪ לשעה ברוטו. עבור טיפולי עיסוי ניתן לה תשלום בנפרד בתעריף שונה, ובנוסף הייתה העובדת זכאית לבונוסים בגין מכירות ושירותים שמכרה ללקוחות המכון בשיעור של 10% (ללא מע"מ).

 

לא נתנה הודעת מוקדמת ותפסיד את דמי ההבראה והחופשה

פיצויים בגין הפרשי שכר וימי חופשה לעובדת סיעודית מסרי לנקה

ביטוח לאומי לא יגבה בספטמבר, רבע יום חופשה משכירים

 

לצורך תשלום המשכורת והבונוסים נדרשה התובעת להציג לנתבעת בסיומו של כל חודש עבודה שוטף, דו"ח שעות עבודה ורשימה שמית של לקוחות להם מכרה מוצרים ו/או שירותים עם פירוט סכום המכירה. רשימה זו הייתה נבדקת ע"י מנהלת כוח האדם של המכון לצורך הוצאת תלוש המשכורת.

 

בתאריך 6.12.02 נשלחה לתובעת הודעת פיטורין ובה נאמר:

 

"הריני להודיעך על הפסקת עבודתך ב 6/1/03. בזאת הינך מקבלת הודעה מוקדמת של חודש ימים (מהתאריך 6/12/02)".

 

התובעת עבדה בפועל עד יום 20.12.03 והוצאה לחופשה במהלך יתרת תקופת ההודעה המוקדמת. לטענתה, בעל הבית הורתה לה לנצל את יתרת ימי החופשה שנצברו לזכותה במהלך תקופת ההודעה המוקדמת. וכדבריה:

 

"היא (המנהלת) מסרה לי כי היא רשאית להחליט - גם במהלך אותם שלושים ימי ההודעה המוקדמת- להוציא עובד לחופשה, על מנת שינצל את יתרת ימי חופשתו, וכי כך היא החליטה לגבי".

 

חפיפה בין החופשה להודעה המוקדמת, האמנם?

 

בית המשפט נדרש אפוא לדון בשאלה, האם יכולה להיות חפיפה בין ימי החופשה לימים המגיעים לעובד עובר לכניסת פיטוריו לתוקף. ימי הודעה מוקדמת לפיטורים נועדו, בעיקר במטרה לאפשר לעובד למצוא לעצמו מקום עבודה חדש בטרם יעזוב את מקום עבודתו הנוכחי. דרך המלך היא, שהעובד ממשיך לעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת ובכך מקבל את שכרו עד שימצא מקום עבודה אחר. במקרה כזה מקבל העובד את מלוא פדיון החופשה בסיום עבודתו אצל המעסיק.

 

דוגמה נוספת מן הפסיקה, מהי "הלכת ארבל"?


המעסיק רשאי להודיע לעובד על פיטוריו, תוך ניתוק מיידי של יחסי עובד-מעביד, ואז קמה לעובד הזכות לתשלום חלף הודעה מוקדמת ופדיון חופשה שנתית. אולם, המעסיק גם רשאי לתת לעובד הודעה מוקדמת על פיטורים, תוך ויתור על עבודתו וניתוק יחסי עובד-מעביד בתום תקופת ההודעה המוקדמת. במקרה כזה מפסיק העובד את עבודתו בפועל במועד שנקבע על-ידי המעסיק; או-אז, זכאי העובד לתשלום בגין תקופת ההודעה המוקדמת, מבלי שמבצע עבודה בפועל בתקופה זו.


חוק חופשה שנתית קובע בסעיף 7:


"ואלה הימים שלא יובאו במניין ימי החופשה:
... ימי הודעה מוקדמת לפיטורים, אלא אם עלו על ארבעה עשר, ובמידה שעלו".


ע"פ הוראת הסעיף הנ"ל מותרת חפיפה בין תקופת ההודעה המוקדמת לבין ימי החופשה השנתית שנצברו לזכות העובד ובלבד שלפחות 14 ימי הודעה מוקדמת לא יחפפו את תקופת החופשה השנתית.

בית הדין קבע הבחנה בין "פדיון ימי חופשה" אשר נעשה לאחר שניתקו יחסי העובד והמעביד, משמע ימי חופשה שלא נוצלו בטרם נכנסו הפיטורין לתוקפן, לבין "ימי חופשה" שנתית אשר מנוצלים בזמן שהעובד עדיין מועסק במקום. פדיון ימי חופשה איננו יכול לבוא בחפיפה כנגד ימי הודעה מוקדמת, עם זאת, ימי חופשה שנתית יכולים להיות בחפיפה מסוג זה.

 

חילופי מעסיקים בעבודה, מי ישלם פיצויי הפיטורין?

האם מעסיק יכול לדחות ביצוע פסק דין כספי?

עובד עירייה שפוטר בשל מניעים פוליטיים – פיטורין שלא כדין


דהיינו, לו הייתה התובעת מסרבת לבקשת בעלת הבית לנצל את ימי החופשה במהלך תקופת ההודעה המוקדמת, האינטרס המובהק של החברה היה להמשיך את עבודת התובעת כרגיל ועד סוף תקופת ההודעה המוקדמת ולהודיע לתובעת על הוצאתה לחופשה ממועד מסוים. משהסכימה התובעת לנצל ימי החופשה שעמדו לזכותה במהלך תקופת ההודעה המוקדמת, מותרת החפיפה בין תקופת ההודעה המוקדמת לבין ימי חופשה שנתית ע"פ הוראת סעיף 5 (א) (7) לחוק, ועל כן אין התובעת זכאית להפרשי הודעה מוקדמת.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.