www.ovdim.org.il

האם מעסיק זכאי לפיצויים בעקבות עזיבה של עובד ללא חפיפה מסודרת?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עובדים אשר מועסקים בתפקידים בכירים בחברה מחזיקים לרוב בידע רב במסגרת תפקידם. לא אחת, עזיבה פתאומית של עובד בכיר עלולה לגרום לנזקים לחברה, וזאת ככל שהעזיבה איננה נעשית במקביל לחפיפה מסודרת. אי לכך, ישנם מעסיקים המכניסים בחוזה העבודה גם תנאי עזיבה הכוללים חפיפה "כדת וכדין". האם, כאשר עובד מתפטר מעבודתו ללא הודעה מוקדמת, ניתן להגיש כנגדו תביעת פיצויים? להלן דוגמא למקרה כאמור.

 

      קראו עוד בתחום:

חברה העוסקת בפעילות רחבת היקף בתחום הרכב הגישה תביעה כנגד עובד לשעבר בעקבות - נטישת עבודה, יצירת נזקים כספיים, הפרת התחייבות (למשל, התחייבות לבצע חפיפה לעובד מחליף) ואי העברתו של מלוא המידע הרלבנטי מבחינתו למעסיקה. כמו כן, נטען כי העובד לשעבר לא עמד בחוזה העבודה ועזיבתו הפתאומית גרמה לחברה נזקים רבים. למשל, החברה טענה כי היות והעובד עזב באחת את המקום, הרי שלא הייתה לחברה ברירה אלא לאתר את מלוא הנתונים מבחינת תפקידו של העוזב. בכתב התביעה נטען כי הדבר דרש מהחברה "עבודת נמלים" קשה ומורכבת. נזקי ההפרה הוערכו על ידי החברה בכ-5,000 שקלים.


התפטרות מחמת הרעת תנאים?


העובד טען כי הוא התפטר בעל כורחו מהעבודה ואף נתן הודעה מוקדמת כחוק. לדבריו, החברה הייתה זו אשר יצרה כלפיו את המצב שבגינו הוא נאלץ לעזוב את עבודתו כבר בתקופת ההודעה. בית הדין לעבודה בחן את טענות הצדדים וקבע כי מהתנהלות העובד והמעסיק בעת הפסקת העבודה, ניכר כי לא מדובר בהתפטרות מחמת הרעת תנאים מוחשית בתנאי העבודה. כמו כן, בחוזה העבודה הוכנס סעיף הכולל נוהל לגבי עזיבת העובד. על פי הנוהל בחוזה, העובד התחייב לעמוד בפעולות הבאות:

 

  1. השארת המחלקה או תחום אחריותו ללא "נושאים פתוחים" או "נושאים לא מובנים".
  2. חפיפה הולמת למחליף ככל שיש כזה והבאתו לרמה של שליטה והבנה סבירה של התפקיד.
  3. נושאים אשר לא ייסגרו מתירים לחברה זכות לתבוע פיצוי מהעובד בגין הנזקים ו/או אחריותו האישית להם.


במסגרת ההליכים בבית הדין לעבודה, הנתבע העיד כי הוא לא ערך לעובד מחליף חפיפה מסודרת. יחד עם זאת, נקבע כי לא הוכח שהיה מחליף לנתבע ו/או שהוא לא העביר מידע או לא "סגר" נושאים מסוימים שהיו תחת אחריותו. למעשה, דווקא ממכתב אשר נשלח מהעובד למעסיק ובו נאמר "נהניתי להיות אתכם ואשמח לשמור על קשר", היה ניתן להניח שהעובד דווקא היה מעוניין להמשיך ולשמור עם החברה על קשר חיובי.

 

דבר זה לא התיישב עם טענות המעסיקה לאי אלו נזקים שנגרמו לה. מעבר לכך, הנוהל בחוזה העבודה קבע כי הזכות לתביעת פיצוי תקום לחברה במידה ו"ייגרמו לה נזקים". במקרה דנן, בית הדין לעבודה קבע כי החברה לא הוכיחה מהם הנזקים אשר נגרמו לה כתוצאה מה"עזיבה הפתאומית". אי לכך, תביעתה של החברה לפיצוי נדחתה.


לסיכום,


ניתן לראות כי במקרה דנן החברה לא השכילה להוכיח את נזקיה הנטענים. במידה והיא הייתה מעוניינת לעשות כן, היה עליה לשכנע את בית הדין לעבודה כי העזיבה הפתאומית גרמה לפגיעה משמעותית בעסק. נתונים בעניין זה לא הוצגו ולמעשה טענות החברה נטענו בעלמא. אי לכך, בית הדין לעבודה דחה את התביעה כנגד העובד לשעבר. חשוב לציין כי עזיבת עבודה ללא חפיפה יכולה במקרים מסוימים להקים למעסיק עילת תביעה. עם זאת, תביעות אלה הינן תביעות נזיקין אשר יש להוכיחן כדבעי.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - התפטרות

המעסיק התחייב לשלם פיצויי פיטורין לעובד שהתפטר לרגל נישואיו והעתקת מקום מגורים, לאחר התקופה הממושכת שבה הוא עבד אצלו 

מעסיק העביר עובדת מסניף אחד לסניף אחר. האחרונה התפטרה בשל הרעת תנאים. האם היא תזכה בפיצויי פיטורים? 

האם מעסיק זכאי לקבל פיצויים מעובד לשעבר אשר עזב את עבודתו מבלי לערוך חפיפה מסודרת למחליף? 

האם ניתן לחייב עובד אשר נוטש את העבודה בתשלום פיצויים בגין אי מתן הודעה מוקדמת? האם הדברים תקפים לגבי עובדת סיעודית? 

האם עובדים זרים סיעודיים יחוייבו במתן הודעה מוקדמת ארוכה לפני התפטרות, מעבר לקבוע בחוק? 

מגיש מהדורת מבט בארבע השנים האחרונות, יגל מגל, התפטר מתפקידו. מהי הסיבה להתפטרות? 

"האם ישנו פורום שבו יושבים יחד, אדם אל אדם ולא רק נייר אל נייר, המפקדים הישירים עם הממונים החיילים המקצועיים, ומלבנים את הדברים, שעה שבגורל איש הקבע עסקינן? במישור הכללי, אם כן, יש לכאורה צורך בשידוד מארג ההערכות כך שייקבע מקומה של ההערכה החילית הרוחבית - שעל פני הדברים יש טעם והיגיון בקיומה - אל מול חוות הדעת של המפקדים הישירים, וכן "מקומן הגיאומטרי" של אלה האחרונות, ובעיקר כיצד נערך הממשק ביניהן"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.