www.ovdim.org.il

זכויות מגן - האם אפשר לוותר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

האם ניתן לוותר על זכויות מגן?

עם השנים, ותוך כדי התרחבות הפסיקה והחקיקה במדינת ישראל, נקבעו במסגרת דיני העבודה מספר חוקי מגן. חוקים אלו, אשר בהם מנוסחות הזכויות הקוגנטיות (הבסיסיות) שלהם זכאי העובד, אינם ניתנים לביטול על ידי הסכמה בעל פה או בכתב, וכל עובד אשר הופרו זכויותיו אלו, רשאי לתבוע אותן מן המעסיק בבתי הדין לעבודה.

אכיפת חוקי המגן מוטלת על הממונה לחוקי המגן בעבודה במשרד התמ"ת. עם זאת, מספר הפקחים במשרד אינו רב מספיק בכדי למנוע הפרת חוקי מגן בכל בתי העסק בישראל. אי לכך, עובד אשר הופרו זכויותיו אלו, רשאי לתבוע אותן בבית הדין לעבודה. בתי הדין לעבודה כבר קבעו כי אין לייחס חשיבות לסעיפים בהסכמי עבודה אשר בהם מוותר עובד, לכאורה, על זכויות המגיעות לו מכורח חוגי המגן.

על מי מוטל נטל ההוכחה בתביעה לזכויות מכורח חוקי מגן?

בשנים האחרונות הורחבה הפסיקה והחקיקה בנוגע לנטל ההוכחה בתביעות העוסקות בזכויות המגיעות מכוח חוקי המגן בדיני עבודה.

 

בתביעות אזרחיות רגילות, מוטל לרוב נטל ההוכחה על התובע מתוקף ההלכה הנהוגה במשפט העברי – "המוציא מחברו – עליו הראיה". עם זאת, ולנוכח הגידול בהיקף התופעה של התעלמות מעבידים מציות לחוקי המגן, הכירה הפסיקה בצורך להבטיח כי עובדים משלל השכבות במשק יוכלו לממש את זכויותיהם. אי לכך, על המעסיק חלה חובת הניהול פנקסי שכר, פנקסי שעות, אישורים וחובות בנוגע לעובדיו. בהיעדר רשומות מסוג אלה, יעבור נטל ההוכחה אל המעסיק.

 

האם שעה תשיעית בחוזה של שמונה שעות הינה "שעה נוספת"

בהסכם העבודה נחתם וויתור על חוק מגן - האם הטכנאי יקבל תשלום על שעות נוספות?

המעביד יחויב לגלות את המסמכים לעובד הזר לצורך תביעה

פיצויי פיטורין לעובד אשר מרבית שכרו הורכב מעמלות


במילים אחרות, במידה ומציג העובד בבית הדין פירוט של השעות או החובות הנמצאים במחלוקת, ולא ישכיל המעסיק להמציא פנקסים מסודרים הסותרים טענותיו, יעבור נטל ההוכחה לכתפיו. העברת נטל ההוכחה בבית הדין הינה מהלך חשוב בדיון משפטי, אשר מהווה לעיתים קרובות את ההבדל הדק בין כישלון להצלחה.

 

חוקי המגן הנפוצים:

 

חוק פיצויי פיטורין, חוק שעות עבודה ומנוחה, חוק דמי מחלה, חוק חופשה שנתית, חוק הגנת שכר, חוק הודעה לעובד, חוק הודעה מוקדמת לפיטורין והתפטרות, חוק עבודת נוער, חוק הגנת שכר וחוק החניכות.

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.