www.ovdim.org.il

יציאה לחופשת מחלה ללא אישור המעסיק, האם התפטרות?

דרגו את המאמר

עובדת יצאה לחופשת מחלה מבלי להודיע – האם התפטרות?

 

האם יציאתה של עובדת לחופשת מחלה, מבלי להודיע למעסיק, אך תוך ידיעת העובדים האחרים, מהווה התפטרות? האם אי קבלתה של העובדת לעבודתה חזרה בתום חופשת מחלה מאושרת מהווה פיטורים שלא כדין?

התובעת, מנהלת שיווק במועדון צלילה, טענה כי ביום 20.3.08 או בסמוך לכך, במסגרת ימי מחלתה, הופסקו יחסי העבודה בין הצדדים. לדבריה, היחסים הופסקו ביוזמת הנתבעת, עת הגיעה היא לעבודתה על מנת למסור אישורים רפואיים על מחלתה. לגרסתה, מנהל מועדון הצלילה דרש ממנה להחזיר את הציוד שבידה, סירב לשבצה לעבודה, טען כנגדה כי היא נעלמה מזה מספר ימים ללא הודעה ובכך יש לראותה כמי שהתפטרה מעבודתה.

 

      קראו עוד בתחום:


העובדת הוסיפה כי החברה פיטרה אותה בחוסר תום לב, בתוך התקופה בה חלתה בדלקת ריאות, וזאת מבלי שנערך לה כל שימוע כדין. מועדון הצלילה טען לעומת העובדת כי היא התפטרה מעבודתה מרצון, עת נעלמה מבלי להודיע על כך לאיש. כאן המקום לציין כי התובעת הציגה בפני בית הדין לעבודה אישורי מחלה מה-12 למרץ עד ה-10 לאפריל. מועדון הצלילה טען כי התובעת עזבה את מקום עבודתה בגין ריב בינה לבין מנהל המועדון לגבי מימון כרטיסי טיסה לתל אביב.

 

פיטורים או התפטרות?

הלכה פסוקה היא כי מעשה פיטורין או התפטרות צריך שיהא מעשה רצוני מפורש. כמו כן, ברור שרצוי כי מעשה זה יהיה בכתב, אך בתי הדין לעבודה הכירו בסיום התקשרות ביחסי עבודה גם על ידי הכרזה בעל פה או התנהגות. עוד נקבע כי חייבת להיווצר הוודאות שהצד הפועל אכן התכוון לסיים את הקשר והודיע על כך לצד השני.

במקרה דנן, מעדותה של התובעת עלה כי היא ראתה את האירוע של מימון כרטיסי הטיסה כוויכוח ענייני בנושא השיווק. כמו כן, התובעת הודתה כי כעסה על מנהל מועדון הצלילה והיתה מתוסכלת מהוויכוח. עם זאת, ולמרות שיכול להיות שחרגה מגבולות המותר, לא היה כל זכר לכך שעקב אותו אירוע ביקשה לסיים את עבודתה אצל הנתבעת.

התובעת טענה עוד שלא נטשה את מקום העבודה מבלי להודיע לאיש. לדבריה, לאחר הוויכוח עם מנהל מועדון הצלילה, הלכה היא החוצה להירגע מעט ושבה לעבודתה כרגיל. לאחר שמנהל החברה נסע בעצמו לתל אביב, הגיעה היא לעבודה ביום למחרת ועזבה את המשרד משום שחשה ברע.

 

השופטים קובעים - לא התפטרות אלא חופשת מחלה


בעדותה טענה התובעת, כי הינה אם לילד, אשר פרנסתו עליה ועל כן לא היתה עוזבת את מקום העבודה ללא שמצאה מקום עבודה אחר. השופטים קיבלו את גרסתה וקבעו כי העדרותה של התובעת מעבודתה הייתה עקב מחלה.

 

כמו כן, בפסק הדין נכתב כי העובדה שהתובעת שהתה יום אחד כנטען על ידה (ואפילו יומיים – כנטען על ידי הנתבעת) בבית מבלי שניגשה לרופא, אין בה כדי להטיל דופי בקיומה של המחלה. התובעת השכילה גם להוכיח שלא היה ממש בטענות הנתבעת לגבי עזיבתה את מקום העבודה מבלי להודיע לאיש. עובדי המקום ידעו על כך שהיא חולה, ועניין זה אף נרשם בדו"חות הנוכחות היומיים.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.