www.ovdim.org.il

זכות לפיצויי פיטורים בגין חופשה ללא תשלום, אימתי?

דרגו את המאמר

חופשה ללא תשלום ללא מועד סיום – האם פיטורים?

 

ע"ע (ארצי) 10/03

 

האם מעסיק אשר הוציא עובד לחופשה ללא תשלום, ללא תאריך סיום, יהיה חייב לשלם לאחרון פיצויי פיטורים למרות תום החופשה הכפויה בתוך זמן קצר יחסית? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין הארצי לעבודה במסגרת עתירתה של עובדת קבלן לשעבר. מדובר בעובדת אשר הוצאה לחופשה כפויה בגין שביתה אצל עובדי הלקוח אשר במפעלו הוצבה.

 

      קראו עוד בתחום זה:

 

התובעת, אדריכלית במקצועה, הועסקה על ידי חברת כוח אדם כעובדת קבלן בחברת חשמל. בספמבר 1997, בעקבות שביתה בחברת חשמל אשר נמשכה זמן ממושך יחסית, הוצאה התובעת לחופשה ללא תשלום. באמצע ספטמבר 1997 התובעת קיבלה מכתב לפיו היא מוצאת לחופשה ללא תשלום ותקבל הודעה על ביטול הפסקת העבודה.

 

כחודש ושבוע לאחר מכן, כאשר השביתה בחברת חשמל טרם הסתיימה, התובעת קיבלה מכתב נוסף מהמעסיקה. במכתב זה נכתב כי העובדת מוצאת לחופשה ללא תשלום עקב "ביטול וצמצומים בהזמנות". החברה הודיעה לעובדת במכתב השני כי היא תוחזר לעבודתה "עם קבלה ו/או חידוש של הזמנות".

 

סיום השביתה ובקשה לחזור לעבודה

 

כחודש לאחר קבלת המכתב השני הסתיימה השביתה בחברת חשמל. מספר ימים לאחר מכן התקשר מנכ"ל הנתבעת לתובעת וביקש ממנה לחזור לעבודה. יום לאחר מכן, התובעת התייצבה בעבודה בחברת חשמל. ועד העובדים בחברת החשמל הודיע לתובעת כי היא תתחיל לעבוד בתור עובדת חברת חשמל והוגש לפניה חוזה עבודה.

 

התובעת התקשרה למנכ"ל הנתבעת ודיווחה לו על כך. היות והמנכ"ל לא השכיל להציע לה עבודה חלופית, התובעת הודיעה על תחילת עבודתה בחברת חשמל. האם סיום יחסי העבודה הנ"ל מקים לתובעת זכות לפיצויי פיטורים? לסוגיה זו נדרש בית הדין הארצי לעבודה.

 

ראשית נציין כי בית הדין האזורי לעבודה, אליו הוגשה התביעה לראשונה, קבע כי דין טענותיה של התובעת להידחות. בפסק דינו של השופט מיכאל שפיצר נכתב כי "התובעת עשתה את הבחירה לעבור ולעבוד בחברת חשמל והעמידה את החברה הנתבעת בפני עובדה מוגמרת". בית הדין האזורי ציין כי היו עובדים אחרים אשר בחרו להישאר עובדי חברת כוח האדם. בית הדין הארצי קבע כי יש לקבל את הערעור ולהפוך את החלטתו של בית דין קמא.

 

"חופשה ללא תשלום ללא מועד סיום היא פיטורים"

 

בפסק הדין בארצי, אשר ניתן על ידי סגנית הנשיאה אלישבע ברק, נקבע כי זכאותה של התובעת לפיצויי פיטורים במקרה זה קמה לה עם הוצאתה לחופשה כפויה. "ברגע שמעסיק מודיע לעובד כי אין לו עבודה עבורו, זכאי העובד לפיצויי פיטורין וזכויות אחרות כמפוטר", כתבה ברק בפסק דינה.

 

השופטת ברק התייחסה למקרה אחר בעל נתונים דומים אשר נדון בבית הדין הארצי. בפסק דין זה, אשר ניתן בדב"ע נב/3-215 שוכרי סאלם יעקב עאצי ואחרים - ליר תעשיות לבידים בע"מ, דובר על הוצאת עובדים פלשתינאים לחופשה כפויה בתקופת האינתיפאדה הראשונה בגין "היעדרויות ופגיעה בעבודה הסדירה של המצב הביטחוני".

 

במקרה של העובדים הפלשתינאים, המעסיק הוציא את העובדים לחופשה כפויה עד אשר האחרונים יוכלו לקיים שגרת עבודה סדירה. יצוין כי עשרה ימים בלבד לאחר הוצאת העובדים לחופשה ללא תשלום, המעסיק יצר עימם קשר וביקש את חזרתם. בית הדין הארצי קבע במקרה זה כי היה די בעובדה שהמערערים קיבלו מכתב לפיו הם הוצאו לחופשה ללא תשלום, לתקופה בלתי מוגדרת מבחינת הזמן, כדי להקים להם זכות לקבל פיצויי פיטורים.

 

הדברים היו יפים, לדידה של סגנית הנשיאה ברק, גם במקרה זה. בית הדין ציין כי לא הייתה כל רלבנטיות לעובדה שהמעסיק ביקש לחדש את העסקתה של התובעת לאחר כחודשיים. "התובעת פוטרה הלכה למעשה עם הוצאתה לחופשה ללא תשלום. חזרתה הייתה צריכה להיות בהסכמתה, הא ותו לא", נכתב בפסק הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - פיצויי פיטורין

רצף שהתפטר מחמת מצבו הבריאותי, טען כי הוא זכאי לפיצויי פיטורין. מנגד טענה המעסיקה כי ההתפטרות אינה מצדיקה תשלום פיצויים.  

פיזיותרפיסטית שהתפטרה עקב הפחתת היקף משרתה, בשל אי שיבוצה לביקורי הבית, דרשה לקבל השלמת פיצויי פיטורין בגין הרעת תנאים 

עובד בחנות פרחים שפוטר לאחר חופשת מחלה בת שלושה שבועות הגיש תביעה לתשלום פיצויי פיטורין ולדמי מחלה.  

מנהלת מכירות שהתפטרה לאחר 13.5 שנים מחמת הרעת תנאים מוחשית עקב שינוי תנאי שכר והפחתת עמלות, דרשה לקבל פיצויי פיטורין.  

לאחר שאובחן כי מנהלת חשבונות סובלת מגידול סרטני במוח, היא התפטרה בדין מפוטרת ודרשה לקבל פיצויי פיטורין. 

נהג הובלות פוטר בשיחת טלפון בתקופה שבה שהה בחופשת מחלה, ללא הודעה מוקדמת וללא שימוע. 

לאחר שש שנים וחצי של עבודה בחברת שירותי חשמל ותקשורת, פוטר התובע לאלתר עקב התנהגות לא נאותה וגרימת נזק לחברה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.