www.ovdim.org.il

תוקף חוזה העסקה אשר בוטל לפני תחילת העבודה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תוקף חוזה העסקה שבוטל בטרם תחילת העבודה

הצדדים בתביעה שלפנינו הינם התובע שהינו שף במקצועו אשר הגיע לסיכום על תחילת העסקתו במסעדה וחתם כך בחוזה עבודה מול בעלת המסעדה (היא הנתבעת). טרם התחיל השף בביצוע תפקידו, הודיעה לו בעלת המסעדה כי ההסכם בין השניים מבוטל והיא איננה מעוניינת בשירותיו.

בתביעה זו דורש התובע פיצויים בגין הנזקים אשר נגרמו לו לטענתו בעקבות ביטול החוזה. בעלת המסעדה טוענת כי ההתקשרות טרם הבשילה לכדי חוזה מחייב, ולכן היא רשאית לחזור בה מהבעת הרצון הראשונית להעסקת התובע, מבלי שהדבר אמור לגרור פיצוי כספי כלשהו.

השאלות אשר עמדו, אם כן, בבסיסו של הדיון המשפטי היו:

 

  • האם נקשר בין הצדדים הסכם מחייב?
  • בהנחה שהתשובה לשאלה הראשונה הנה שלילית, האם הפרה בעלת המסעדה את חובת תום הלב המוטלת עליה בניהול המו"מ מול התובע?
  • בהנחה שהתשובה לאחת השאלות לעיל הנה חיובית, מהם הנזקים שנגרמו כתוצאה מכך לתובע?

 

חוזה עבודה - הכלל נגד המנסח

פיצויי מוסכם בחוזה עבודה

האם אי גילוי היריון מהווה חוסר תום לב בחתימת חוזה עבודה?

דוגמא לפירוש נכון של חוזה עבודה

 

העובדות שאין עליהן מחלוקת

כעת פנה בית המשפט לשלב העדויות. התובע העיד כי הנו עוסק בתחום הקולינרי מזה כ-9 שנים, ובשלהי שנת 2001 פנתה אליו לראשונה הנתבעת ובחנה אפשרות כי יכהן כשף המסעדה אשר בבעלותה. לאחר שנכחה בארוחת טעימות אשר ארגן התובע, החליטה הנתבעת כי התובע אינו מתאים לה (כך אישרו שני הצדדים), וכתוצאה מכך נפרדו דרכיהם.

באותו שלב והחל מינואר 2002 החל התובע לעבוד כשף הראשי של מסעדת אחרת בהרצליה. במהלך שנת 2002 שוחחו הצדדים פעם נוספת או פעמיים נוספות ובחודש אוקטובר 2002 פנתה בעלת המסעדה פעם נוספת אל השף, הזמינה אותו לפגישה במסעדה, והציעה לו לכהן כשף המסעדה. עד כאן אין בין הצדדים מחלוקת עובדתית ממשית.

טענותיו של השף

באוקטובר 2002 נפגשו לפיכך הצדדים והתובע נענה להצעה לכהן כשף המסעדה. לדבריו, באותה פגישה נסגרו כל פרטי ההתקשרות במלואם, כאשר העיקרון שהציב, והתקבל על ידי בעלת המסעדה, היה כי ישתכר לפחות כפי שהנו משתכר בעבודתו הנוכחית, היינו (לדבריו) 10,000 ₪ נטו, ביטוח מנהלים מלא ע"ח המעביד, אחזקת טלפון סלולארי, החזר הוצאות נסיעה, ובנוסף גם החזר הוצאות חניה בהתחשב במיקומה של המסעדה במרכז תל אביב.

עוד סיכמו הצדדים, לטענת התובע, כי ההתקשרות בדרך זו תהא למשך שלושה חודשים, כאשר לאחר מכן יסוכם מעברו ממעמד שכיר למעמד שותף.

טענות בעלת המסעדה

בעלת המסעדה אינה מכחישה את קיום הפגישה אך לטענתה סוכם על גובה השכר בלבד, כאשר שאר התנאים נותרו בגדר משא ומתן. לדבריה, נקבעה תקופת ניסיון בת שלושה חודשים, שלאחריה יקבעו הטבות תנאים אם בכלל.

האם החוזה היה "סגור"?

למעשה הצדדים אינם חלוקים כי מועד תחילת העבודה נותר פתוח, אך בין התאריכים 16.11.02 לבין 1.12.02. לטענתה של בעלת המסעדה, כל עוד לא התחיל השף בעבודתו, לא החלה ההתקשרות בפועל בין הצדדים. התובע טען וסיפר כי יומיים לאחר הפגישה האמורה יצר קשר טלפוני עם בעלת המסעדה, וזאת על מנת לוודא סופית, טרם שהנו מתפטר מעבודתו במסעדה הנוכחית כי הדברים אכן "סגורים", וכדבריו:


"אני יקה וחנון ורציתי לדעת שאני מודיע על התפטרותי ולא נופל בין הכסאות".

 

האם טיפים הם שכר עבודה לפי חוק שכר המינימום?

השליח נפל מהקטנוע - מי ישלם את הנזק?

האם תשר יכול להיחשב כשכר?


מדוע בוטלה ההתקשרות?

בעלת המסעדה טענה בבית המשפט כי טרם תחילת עבודתו של התובע, קבעה עימו כי תגיע לסעוד במסעדה בה עבד וזאת אגב חגיגה משפחתית. להפתעה של האחרונה, לא היה התובע במסעדה ובנוסף נחלו היא ובני משפחתה אכזבה מרה מהארוחה.

הנתבעת החלה לטענתה לחשוש כי אין התובע האיש הנכון לתפקיד, והחליטה על ביטול ההתקשרות. לטענתו של התובע, סיבת ביטול החוזה הינה כניסתו של שותף חדש אשר הביא שף מטעמו לעבודה במסעדה. בעלת המסעדה טענה לעומתו כי כניסתו של השותף החדש איננה הסיבה לביטול ההתקשרות (אך ידוע כי השותף החדש באמת נכנס למסעדה, והשף מטעמו החל במשרתו).

האם השף עמד בפני פיטורין במסעדה הנוכחית?

הנתבעת הוסיפה וטענה כי התובע ממילא אמור היה להיות מפוטר מעבודתו הנוכחית (כך שמעה לדבריה ממנו עוד לפני שהתפטר), כך שלא נגרם לו כל נזק אמיתי כתוצאה מביטול ההתקשרות זמן כה קצר לאחר ההסכמות ביניהם. עם זאת, לא הביאה לכך ראיה כלשהי, והתובע הכחיש זאת מכל וכל.

סוכמו כל התנאים – לכן החוזה מחייב

בית המשפט קיבל את תביעתו של השף כי הסכם העבודה בינו לבין המסעדה הינו תקף וזאת בהתחשב בעובדות שפורטו לעיל.

בית המשפט קיבל החלטתו משום שאין מחלוקת כי סוכם השכר נטו, סוכם התפקיד, סוכם מקום העבודה, סוכם כי התובע יתחיל לעבוד בין ה - 16.11.02 (המועד לגביו לחצה הנתבעת) לבין 1.12.02 (המועד אותו ביקש התובע), וכן סוכם כי שלושת החודשים הראשונים יהוו מעין "תקופת נסיון" אשר לאחריה יסוכמו הטבות נוספות ותנאים נלווים.

מדובר בסיכום מפורט דיו כאשר עסקינן בחוזה עבודה. למרות שלטענתה של בעלת המסעדה תחום המסעדנות הנו "די פרוץ, וכל עוד לא מתחיל שף את עבודתו בפועל אין קשר מחייב בין הצדדים", היא סתרה עצמה בכך שאמרה בהזדמנות אחרת כי בסופו של דבר סיכום בעל פה מול שף הנו סיכום מחייב גם טרם יום עבודתו הראשון במסעדה.

 

אי לכך, קבע בית המשפט כי בעלת המסעדה פעלה שלא בתום לב ותפצה את העובד בגובה שכר הברוטו שלו במסעדתו הקודמת (משום שהפסיד חודש עבודה בעקבות ביטול ההתקשרות).

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

האם נערך לעובד שימוע כדין טרם פיטוריו?

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

מדריך הוקי שהתפטר נתבע בגין גזל סודות מסחריים של החברה

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות שפוטר דרש הפרשי עמלות על מכירות שביצע

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

התובע דרש תשלום נוסף עבור קריאות פתע שנדרש לבצע מעבר לשעות העבודה

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

הפסקת עבודה של מאמן כדורסל באמצע העונה והפרת חוזה לתקופה קצובה

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

התארגנות עובדים - מחסני חשמל הינה יחידת מיקוח נפרדת

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

פניה ישירה לעובדים למרות הסכם קיבוצי הינה הפרת חוזה עבודה

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.