www.ovdim.org.il

תביעה לקבלת בונוס על פי חוזה עבודה לאחר התפטרות

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

האם המנכ"ל שהתפטר רשאי לדרוש את הבונוס המגיע לו?


מנכ"ל סוכנות נסיעות, אשר עזב את עבודתו אגב התפטרות, הגיש תביעה לבית הדין לעבודה כנגד החברה בה עבד, לתשלום בונוס אשר לא שולם לו, לטענתו.

 

המנכ"ל החל לעבוד בסוכנות הנסיעות בתור סמנכ"ל בשנת 2001, כאשר שלוש שנים לאחר מכן נחתם חוזה עבודה אישי בינו לבין החברה. בחוזה העבודה נקבע בין הצדדים כי תמורת עבודתו של המנכ"ל, תשלם לו החברה, בכל מקרה שבו יעלו רווחי החברה מעל לרווח התקרה בשנת 2002 (כהגדרתו להלן) - בונוס בגובה של 7.5% מההפרש.


רווח החברה, כמשמעו בחוזה העבודה, ובפרק השכר בכלל, הוגדר כרווח הנקי בין הוצאותיה להכנסותיה של הסוכנות. זאת ועוד, הרווח לשנת 2002 הוגדר וסוכם מראש על הצדדים, ונקבע על סך 1,219,131 ₪. כחודשיים וחצי לאחר חתימת החוזה, הגיש המנכ"ל לחברה את מכתב התפטרותו.

 

      קראו עוד בתחום:


לאחר עזיבתו של המנכ"ל את סוכנות הנסיעות, עבר האחרון לעבוד בחברה אחרת, ובשל כך הגישה סוכנות הנסיעות תביעה נגדו בגין הפרת חובות חוזיות, הפרת חובת אמונים, פעילות בחוסר תום לב, עוולה של גזל מסחרי, גרם הפרת חוזה והפרת התחייבות לסודיות. על פי פסק הדין בתביעה ההיא, חויב התובע לשלם לחברה פיצויים בסך 80 אלף שקלים.

 

המנכ"ל לשעבר טוען: רווחי החברה שהוצגו - פקטיביים


בכתב התביעה הנוכחי, טען התובע כי עמד בתנאי ההסכם וכי רווח החברה לשנת 2003 עלה על הרווח לשנת 2002. אי לכך, העריך התובע את הבונוס הנגזר מרווח זה ב-300,000 ₪ ובתוספת מע"מ. בסיכומיו טען התובע כנגד הרווח שהוגדר לשנת 2002, אשר לטענתו היה סכום פיקטיבי שנועד לשלול את זכאותו לבונוס. התובע הוסיף וקבע כי מהדו"חות הכספיים עלה בברור שרווחי שנת 2003 עלו על רווחי שנת 2002 ובהתאם להפרש זה יש לגזור את זכאותו לבונוס בשיעור של 7.5%.

 

      קראו עוד בתחום:


החברה טענה כי המנכ"ל לשעבר אינו זכאי לבונוס בגין שנת 2003 מאחר שלא הוכיח שהתקיימו התנאים הקבועים בהסכם העבודה. החברה גרסה כי התובע יכול היה להיות זכאי לבונוס בגין שנת 2003 רק אם רווחי הנתבעת לשנת זו היו עולים על הסך של 1,219,131 ₪. מכיוון שלא עלה בידו של התובע להוכיח כי רווחי החברה לשנת 2003 אכן עלו על הסכום הנ"ל, אין הוא זכאי לבונוס.

 

השופטים מקבלים את גרסת החברה


השופטים קבעו כי אין לקבל את טענותיו של המנכ"ל לשעבר בנוגע לזכאותו לקבלת הבונוס, שכן הסכומים אשר נחתמו בהסכם העבודה היו ברורים לכל. זאת ועוד, במועד חתימת הסכם העבודה שימש התובע כמנכ"ל החברה, והיו לו את האינדיקציות לקביעת התחזיות הכספיות של החברה. התובע הוא זה שפעל לצורך חתימה על הסכם העבודה, והשופטים סברו שהוא זה שחתר להסכם העסקה, כאשר התחזיות, הן לרווחי שנת 2002 והן 2003, היו ידועות לו.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - חוזה עבודה

התובע פוטר לפני החגים מבלי שנערך לו שימוע, על כן פנה לבית הדין ודרש פיצויים בגין פיטורין שלא כדין. 

הנהלת בית הספר להוקי רולר הגישה תביעה נגד מדריך לשעבר לתשלום פיצויים בגין הפרה יסודית של חוזה העבודה עקב גזל סודות מסחריים. 

איש מכירות דרש לקבל מהמעסיקה עמלות על מכירות שביצע ופיצוי בגין עגמת נפש על רקע נסיבות סיום יחסי עובד מעביד. 

מנהל מחלקת פיקוח טען כי נקרא לבצע קריאות פתע על ידי המוקד של העירייה ולא קיבל תשלום עבורן.  

בית הדין לעבודה קבע כי קבוצת כדורסל לא הפסיקה את עבודתו של מאמנה בגין העדר תעודת אימון. נקבע כי מדובר בפיטורים והפרת חוזה לתקופה קצובה... 

בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי מחסני חשמל יכולים להתארגן ללא קשר לעובדי שקם אלקטריק וביג סנסור, וזאת בשל היותם יחידת מיקוח נפרדת... 

האם יחסי עבודה המוסדרים במסגרת הסכם קיבוצי מונעים פנייה ישירה לעובדים מצד המעסיק? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.