www.ovdim.org.il

עובד פוטר במהלך ניסיונות התארגנות בחברה בנמל התעופה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

האם חברת תעופה פיטרה עובד כשעה לאחר ניסיון התארגנות?


בית הדין לעבודה קבע דיון בבקשתה של ההסתדרות להצטרף כצד לסכסוך קיבוצי בין חברה בנמל התעופה לעובד אשר פוטר ממנה. מדובר בחברה אשר פועלת בנמל התעופה בן גוריון ומעסיקה כשש מאות עובדים בנמל הלאומי. ההסתדרות מבקשת, בנוסף, צו מניעה בנוגע להודעת פיטוריו של אחד העובדים אשר לטענתה נשלחה בניגוד להסכמים הקיבוציים וממניעים פסולים.

 

ההסתדרות טוענת בבקשתה כי פיטוריו של העובד נבעו בשל התארגנות עובדים ראשונית אשר הובלה על ידו בחברה. מדובר, לטענתה, במהלך טרי בן שבועיים אשר נועד להביא את ההסתדרות למעמד של ארגונם היציג של העובדים.

 

      קראו עוד בתחום:


"פחות משעה מרגע מתן ההודעה בנוגע להסתדרות והיותה הארגון היציג, פיטרה החברה את העובד", טוענים בהסתדרות, "מדובר בעובד מוכשר אשר היווה את הרוח החיה מאחורי ניסיונות ההתארגנות של העובדים". בהסתדרות מוסיפים כי הסיבה לניסיון ההתארגנות הוא העסקה בתנאים קשים ביותר. בבקשה מתוארים תנאי עבודה של שעות רבות כמעט ברציפות.

 

יש לציין כי העובד ביקש, לאחר שהיה ער לטענתו 30 שעות, להשתחרר מהעבודה בגין אפסות כוחות. משסורב, היכה האחרון בזעם בקיר גבס בנמל אשר ניזוק. יודגש כי העובד התנצל מיד לאחר המקרה והביע נכונות לתקן כל נזק אשר נגרם. המקרה אירע בחודש שעבר. לעובד נערך שימוע בחברה והוא שב לעבודתו. לטענת ההסתדרות, העובד פנה אליה לאחר המקרה וזאת משום שמדובר היה, מבחינתו, ב"קש אשר שבר את גב הגמל". עם גילוי ניסיון ההתארגנות, זומן העובד פעם נוספת לשימוע ובסופו של דבר הוא פוטר מעבודתו.

 

שימועים על בסיס יומי?


בתצהיר מטעם העובד נטען כי העובדים בחברה מועסקים במשמרות ארוכות (עד כדי 16 שעות ברציפות) וסדרי המשמרות נקבעים ללא אפשרות תכנון ובאופן אקראי. כמו כן, נטען כי העובדים אינם מקבלים הפסקות כחוק, לא לאוכל ולא לשירותים. בנוסף, העובד טוען כי עובדים רבים מזומנים באופן תדיר לשימועים, לעיתים ללא כל סיבה, והחברה מהלכת עליהם אימים.
 

החברה טוענת כי פיטוריו של העובד נעוצים בעבירת משמעת חמורה אשר במהלך משמרת ניפץ בגופו קיר גבס. בעקבות כך הוחלט על סיום העסקתו. החברה מוסיפה כי היא מכבדת את זכותם של העובדים להתארגן והיא תדון עם כל גוף יציג אשר העובדים יתארגנו תחתיו.

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות עובדים

תביעה של טכנאי שעבד במכון התקנים לפיצויים בגין פיטורין שלא כדין, עקב שימוע שלא כדין שנערך למראית עין בלבד.  

תביעה לפיצויי פיטורין לאחר התפטרות בדין מפוטר לאחר כשנתיים וחצי, עקב הרעה מוחשית בתנאים והפחתת שעות העבודה.  

בתום תשע שנות עבודה כמאבטח בשירות המדינה, הגיש העובד תביעה בגין הפרשי שכר על פי ההסכם הקיבוצי בענף השמירה והאבטחה. 

ארבעה נערים עבדו בפיצרייה בשעות הלילה ובשעות מרובות בניגוד לחוק עבודת הנוער. לפיכך הוגש כתב אישום כנגד העסק.  

מנהלת חשבונות שבה מחופשת מחלה, וגילתה כי במקומה יושבת מחליפה. לאחר יומיים היא קיבלה מכתב פיטורין וטענה כי פוטרה שלא כדין ללא שיחת שימוע.  

מנהל העבודה הודיע למפעיל באגר בטלפון כי רכב החפירה שאותו הפעיל נמכר, לכן אין צורך שיגיע יותר לעבודה. 

המורה טענה כי הופלתה לרעה על ידי משרד החינוך לעומת מורים אחרים אשר שובצו בבית הספר ביישוב מגוריה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.