www.ovdim.org.il

זכויות עצמאית בהריון - דמי לידה ומענק לידה לעצמאית

דרגו את המאמר
  התקבלו 15 דירוגים בציון ממוצע: 3.4 מתוך 5

זכויותיהן של עובדות שכירות בהריון מעוגנות בחוקים כגון חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. על פי חוקים אלה, נשים בהריון, לדוגמא, חסינות מפני פיטורים (אלא בכפוף לתנאים המחמירים בחוק ובפסיקה), זכאיות לא לעבוד בשעות נוספות, עבודתן שמורה להן לאחר חופשת הלידה והן מקבלות דמי לידה או גמלה במהלך שמירת הריון.


מהן אפוא זכויותיהן של העובדות העצמאיות? אמנם, חרב הפיטורים איננה מרחפת מעל לראשן של עובדות אלה. עם זאת, לא אחת נפגעת פרנסתן בעקבות ההיריון (בעיקר בשלבים המתקדמים), הלידה, והטיפול ברך הנולד. להלן מאמר קצר הסוקר את זכויותיהן ואפשרויותיהן של נשים עצמאיות בהריון.


דמי לידה


דמי לידה הינם תשלום מביטוח לאומי לעובדת אשר יצאה לחופשת לידה. מטרתם הינה לפצות את היולדת בגין אובדן פרנסתה ושכרה בפרק הזמן בה היא לא עובדת מחמת ההיריון ו/או הלידה. גם נשים עצמאיות בהריון זכאיות לדמי לידה על פי החוק. דמי לידה הינם למעשה מעין גמלת שכר אשר אמורה להחליף את שכרה של העובדת במהלך חופשת הלידה. ישנם מספר תנאים אשר מקימים את הזכאות לדמי הלידה:

 

  • דמי לידה בעבור 14 שבועות ישולמו למבוטחת אשר דמי הביטוח הלאומי שולמו בעבורה במשך אחת מתקופות ה"אכשרה" הקבועות בחוק.10 חודשים מתוך 14 החודשים שלפני היציאה לחופשת לידה, או 15 חודשים מתוך 22 החודשים שלפני היציאה לחופשת לידה.
  • דמי לידה בעבור 7 שבועות ישולמו למבוטחת אשר דמי הביטוח הלאומי שולמו בעבורה במשך חצי שנה מתוך 14 החודשים שלפני היציאה לחופשת לידה.


תביעה לדמי לידה צריכה להיות מוגשת בסמוך ליום בו הפסיקה האישה לעבוד. עם זאת, יודגש כי אין צורך לחכות עד ליום הלידה וניתן להגיש התביעה לחופשת לידה אף בטרם הלידה (ובהתאם ליום הלידה המשוער). בעניין זה חשוב לשים לב למספר פרטים:

 

  1. ניתן להגיש תביעה לדמי לידה לכל המוקדם תשעה שבועות לפני מועד הלידה המשוער ובכפוף לאישור רופא בנוגע לתאריך.
  2. זכאותה של אישה לדמי לידה חלה מיום הפסקת עבודתה. כמו כן, זכאות לדמי לידה תינתן לכל היותר 50 ימים לפני התאריך המשוער של הלידה (ובתקופה הקצרה, לכל היותר בעבור 24 ימים בטרם הלידה המשוערת).
  3. אישה אשר מקבלת דמי לידה אינה רשאית לעבוד. מדובר ב"מוקש" רציני מבחינת נשים עצמאיות העותרות לתשלום זה.


במהלך חופשת הלידה העובדת מקבלת את דמי הלידה בתשלום אחד, ישירות לבנק אשר הפרטים שלו נמסרו בבית היולדות, או הבנק אליו משולמת קצבת הילדים. הנתונים מועברים מבית היולדות למוסד לביטוח לאומי, התשלום הינו אוטומטי ומבלי שהעובדת צריכה להגיש בעבורו תביעה. עם זאת, חישוב דמי הלידה, ככל שמדובר בעובדת עצמאית, עלול להיות "מכשול" לא קטן.


דמי לידה לעובדות עצמאיות מחושבים על בסיס שנתי ולא על בסיס חודשי (כעובדות שכירות). במקרה של עובדות שכירות, חישוב דמי הלידה ליום נעשה על בסיס המשכורת בשלושת החודשים האחרונים לחלק ל-90. גם כאשר מדובר בעבודות עצמאיות, החישוב מתחיל באופן זה, ולאחר מכן נערכת שומה סופית בעניינן. עם זאת, היות והעובדת העצמאית נפגעת לא אחת מירידה בהכנסותיה בסמוך ללידה, הרי שייתכן והשומה הסופית בעניינה תהיה נמוכה מהשומה הראשונה. במקרים כגון דא, ייתכן והעובדת תיאלץ להחזיר כספים למוסד לביטוח לאומי. למעשה, הסוגיה של חישוב דמי הלידה יכולה להיות משמעותית מבחינה היולדת ועל כן מומלץ להתייעץ עם עורכי דין או רואי חשבון העוסקים בתחום זה. לעיתים, ההפרשים יכולים להגיע למאות ואף אלפי שקלים.


מענק לידה


זכות נוספת העומדת לנשים עצמאיות היוצאות להריון הינה הזכות לקבל מענק לידה (בדומה לעובדות שכירות). החוק קובע כי במידה ומדובר בילד ראשון, היולדת זכאית למענק לידה חד פעמי בשיעור של כ-1,700 שקלים. בעבור הילד השני המענק עומד על כ-760 ₪, ובעבור הילד השלישי – על כ-500 ₪. הריון מרובה ילדים מזכה במענק גבוה יותר.
 

 

לשאלות, תגובות או הערות בנושאי דיני עבודה וזכויות לחץ/י כאן

 

פניה אל עורך דין דיני עבודה

הפניה ללא התחייבות מצדך או מצד עורך הדין

שלח

פסקי דין וחדשות - זכויות נשים - זכויות אישה

מפיקת כנסים טענה שפוטרה שלא כדין במהלך טיפולי פוריות בניגוד לתקופה המוגנת על פי חוק עבודת נשים וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.  

לאחר שהמזכירה סיפרה כי היא בהריון, המנהלת זימנה אותה לשיחה והודיעה לה כי עקב קיצוצים אין מנוס אלא להורות על פיטוריה. 

אם חד הורית דרשה פיצויים בגין פיטורין שלא כדין בטענה כי פוטרה בעת ששהתה בחופשת מחלת ילד. 

מועמדותה של צעירה לתפקיד קופאית ברשת שופרסל נדחתה, לאחר שהצהירה כי היא בהיריון.  

בעת סגירת מכון הכושר, מדריכת הפילאטיס שפוטרה היתה בהריון, ומאחר שהמכון המשיך לפעול לאחר החלפת הבעלים, המדריכה טענה כי מדובר בפיטורין שלא כדין ודרשה פיצויים בהתאם.  

התובעת טענה כי פוטרה במהלך ההריון, אולם המעסיקה טענה מנגד כי בעת השימוע העובדת לא ציינה כי היא בהריון. 

הקוסמטיקאית שהעניקה טיפולים לאורחי המלון, כנגד חשבוניות וקבלות, דרשה להכיר בה כעובדת ולקבל פיצויי פיטורין.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.